סיקור הופעות

מרדאע ועד תל אביב

מופע השקת אלבום הבכורה של שלישיית האחיות תגל, לירון ותאיר חיים  A-wa במועדון בארבי בתל אביב, ב' דראש השנה, 15.09.2015. מסע מוזיקלי המתחיל במאה שעברה בתימן, עובר דרך מלחמת השחרור, דפי חיים של מוזיקאי שאימץ ותיעד את שירי מסורת החולין ועד חידושם עתה בידי הדור הצעיר העכשווי של בנות תימן, חפר, חופר, נכח, תיעד ומדווח – יובל אראל.

חביב גלבי, A-wa בבארבי. צילום: יובל אראל
חביב גלבי, A-wa בבארבי. צילום: יובל אראל

חופר בחול עמוק ולאחור…

הכל החל בעיר רדאע שבתימן, לפני 85 שנים, אז ושם נולד שלמה מוקעה, שבגיל 13 נדד עם בני משפחתו לעדן והחל ללמוד נגינה על עוד, עניין שהיה אסור בתימן. בגיל 17 עלה לארץ והצטרף כנער למלחמת השחרור, שנתיים לאחר עלייתו החל "מבצע על כנפי נשרים" להעלאת יהודי תימן, בעקבותיו הוא חיבר את שירו הראשון "יום הגאולה הגיע". שלמה מוקעה היה יוצר, מלחין וזמר, הוא התמחה בשירי החולין, שירי היום יום עליהם מתבססת שירת הנשים התימניות שעברה בעל פה מדור לדור, בניגוד לשירת הגברים שהתבססה על שירת הקודש, השירים הוקלטו לראשונה בידי  שלמה מוקעה שאף בצעם בשנות החמישים והשישים של המאה שעברה.

מוקעה עצמו היה פעיל ביצירה ושירה עד גיל 44 עת נפגע בתאונה ובמשך 10 שנים היה מרותק בסבל לבית חולים, עד למותו בשנת 1984.

במסגרת פרויקט לתיעוד ושימור המורשת והתרבות של היהודים בני תימן, נטל על עצמו איתמר פנחס, כיום מנהל שדה התעופה בהרצליה ובעבר חבר במועצת עיריית ראש העין ופעיל תרבות בני תימן לאתר ולשמר את שיריו של שלמה מוקעה, עבור הציבור הרחב באמצעות פלטפורמת יוטיוב.

כיום ניתן למצוא את שיריו של מוקעה בארבעה אלבומי אוסף, האחד בעברית ועוד שלושה 1, 2, 3 בתימנית שיצאו לפני כשנה בידי האחים אזולאי ובסיועו של איתמר פנחס על גבי פלטפורמת Itunes  לרכישה.

חלק גדול משיריו אומצו בחום בידי זמרים מבני תימן כציון גולן, חיים משה, צלילי העוד, עופרה חזה ועוד רבים.

לפני ארבע שנים נולדה ההתעוררות החדשה שאת שיאה חווינו אמש במופע ההשקה לאלבום הכולל תריסר מהשירים ששלמה מוקעה (מוג'עה) שימר בהקלטות, כעת בעיבוד מוזיקלי חדיש של תומר יוסף (בלקן ביט בוקס) המוסיף ביט אלקטרוני ושכבות צבע של גרוב, ובשירת נשים הרמונית להפליא של תגל, לירון ותאיר חיים (A-wa).

הבנות, שירת נשים. צילום: יובל אראל
הבנות, שירת נשים. צילום: יובל אראל

הכל החל כאשר שלושת האחיות, המתגוררות עם משפחתן במושב שחרות בדרום הארץ נתקלו בשיר "חביב גלבי" של שלמה מוקעה  ברשת, הן הכירו את השיר מילדות, אולם הפעם הם שמעו את הגרסה המקורית ונדלקו, הן המשיכו ל"חפור" ולמעשה נפתחה דלת לאוצר חבוי של שירת נשים תימניות עתיקה, שעבר מדור לדור במשך מאות שנים, ניתן לאמר שאוצרו של מוקעה רק המתין להתגלות מחדש…

האחיות הקליטו סקיצה ושלחו לתומר יוסף באמצעות רשת פייסבוק קטע קצר בביצוען, תומר, מוזיקאי מהמוכשרים, בעל חושים חדים, זיהה מיד את גודל הרגע, היכולת הווקאלית ההרמונית של שלושת האחיות המבצעות חומרי שירה אותנטית מהעבר התימני ונשמעות כמו יישות אחת, עם חיבור לעכשיו וכעת, הוביל אותו יחד עם חברו ושותפו להרכב הבלקן ביט בוקס, תמיר מוסקט, המתופף והמפיק המוסיקלי להרים יחד עם האחיות את הפרויקט המוסיקלי שיעורר גלים ואהדה לא רק ברחבי הארץ אלא אף בעולם הרחב בממדים שטרם נראו או נחלמו כאן, הם ישבו על  חומרים ישנים, שירים ששימרו את המורשת, המקור לצלילים, למילים ולמנגינות היו שיריו של שלמה מוקעה.

יחד עם הבלקן ביט בוקס, בארבי. צילום: יובל אראל
יחד עם הבלקן ביט בוקס, בארבי. צילום: יובל אראל

הפריצה לתודעה הציבורית ארעה במסגרת אירוע פצ'ה קוצ'ה מספר 14 בניהולו של איתי מאוטנר () בסתיו 2012, או ליתר דיוק בתאריך 2 בדצמבר, עת הפציעו האחיות חיים מעל הבמה בהאנגר 11 הענקי בנמל תל אביב אל מול קהל אלפים ונתנו את הקטע שלהן עם שיר ערש משולב בשיר חביב קלבי שברבות הימים הפך לאחד הלהיטים המטריפים כאן ומעבר לים, (ותאמינו לי, כי כמות בקשות החברות בפייסבוק ובערוץ היוטיוב שקיבלתי מתושבי אפגניסטן, פקיסטן, מדינות המפרץ הפרסי והעולם הערבי בכלל לאחר שהעלתי קטעי וידאו עם ביצועים שלהם הייתה די מפחידה…)

אני אמנם לא נכחתי במופע הראשון במסגרת הפאצ'ה קוצ'ה ההוא, אולם יומיים לאחר מכן הן הפציעו בחגיגת יום ההולדת ה- 17 של תחנת הרדיו קולה קמפוס במתחם מועדון הבלוק בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב.

כך כתבתי אז עליהן – "…"שלוש אחיות ששרות ביחד ונשמעות כמו ישות אחת", אחד השירים שהן בצעו היה "חביב גלבי ויא עייני" שנשמע ממש לקוח מדיוואן שירה תימני, כזה שתופס אותך בקצב ובמחזוריות המרקידה שלו…"

וכפי שנוצר ניצוץ אצל תומר יוסף, כך אצלי, לאחר שראיתי ושמעתי אותן זה קרה, כי יש מוזיקאים שאתה  נדלק עליהם מהרגע הראשון, השמיעה, המראה, מיד, נוצר הקליק, כמו אהבה ממבט ראשון, אבל במוזיקה. כך אני והאחיות חיים, או A-WA בשם הבמה, לך תדע מה הכוונה – אהבה או "אהווה" תימני, העיקר שהן מדליקות, שרות בהרמוניה, משמרות את הגחלת של שירת תימן. ועם הקליק הזה אני ממשיך עד היום, עוקב אחריהן, ומשתדל להגיע להופעותיהן כל אימת שהן נוחתות בתל אביב, מאחרות או מתארחות, אפילו עד אשדוד הדרמתי…

איווה, בארבי. צילום: יובל אראל
איווה, בארבי. צילום: יובל אראל

כעת, לאחר ש"שברו" את העולם הרחב עם השירים והאלבום הכולל תריסר שירים המחדשים ומרעננים את אותם שירי עם של בנות תימן במעטפת חדישה ועכשווית אפשר לאמר כי המסע הארוך של שלמה מוקעה מראדע  בתימן לתל אביב של שנת 2015 הסתיים, והמסע הבינלאומי של השירה המיוחדת הזו ברחבי העולם רק מתחיל.

אמש, המה מועדון בארבי מקהל שהגיע על מנת לחגוג יחד עם האחיות את השקת האלבום, אמנם דוכני ג'חנון וחילבה לא המתינו לבאים בכניסה, אך הייתה אווירה חמה ולוהטת עם יבגני צ'רטקוב התקליטן הכי מזרחי בהיפסטרספירה התל אביבית שדאג לפמפם ביטים אוריינטלים עד לתחילת המופע והוביל למעגלי ריקוד נשים באולם.

שלושת האחיות, תאיר, לירון ותגל חיים, מלוות בהרכב הנגנים הכולל את יוגב גלוסמן בגיטרת בס וכינור, הוד מושונוב בקיטאר, אמיר זאבי בגיטרה חשמלית ואמיר ברסלר על התופים, הרימו את המקום, המופע והקהל עם ליין אפ קצבי ומלא גרוב תימני חדיש הצבוע בצבעי פסטל חזקים שכלל את כל שירי האלבום (למעט שיר הערש שהוחלף הפעם בשיר שלא נכלל באלבום "יום אלוואחד), במהלך המופע ארחו האחיות את חברי להקת בלקן ביט בוקס, תומר יוסף, אורי שוחט, תמיר מוסקט, איתמר ציגלר ותום דרום שבצעו כמה מלהיטיהם המקפיצים והפכו את האולם הגדול של מועדון בארבי למסיבת ריקודים סוערת ועולצת בה התערבבו תימניות לצד אשכנזים בחגיגה מוזיקלית אחת גדולה.

תאיר, תגל ולירון חיים. צילום: יובל אראל
תאיר, תגל ולירון חיים. צילום: יובל אראל

בקטנה – כמה דקות לפני המופע עוד הספקתי להחליף מילים עם מי שעומד מאחורי ההצלחה הזו, תומר יוסף, הדמות המובילה בהרכב הבלקן ביט בוקס שמינף את ההרכב של הבנות להפקה החדשנית לשירי העם התימנים והפכם למכונת גרוב עולצת ומאגניבה שהספיקה כבר לקצור הצלחה בתודעה הבינלאומית, אודות הצביעה המוסיקלית החדשה שעוררה לחיים את שירת הנשים המסורתית, הערב הן חוזרות לאותו מקום כדי לאפשר לקהל נוסף לחגוג יחד עימן את השקת האלבום, הפעם הן תארחנה את קרולינה, אולם אין זה סוף פסוק ואפילו לא מנוחה שלאחרי ההצלחה, הן יעלו צפונה בהמשך החודש כדי לאפשר גם לקהל המעריצים הצפוני לחגוג עימן את השקת האלבום במועדון וונדרבר בתאריך 24.09.2015 ובתחילת נובמבר הן ינסו פעם נוספת להציג את יכולותיהן המוסיקליות אל מול שורת קניינים וקובעי דעת קהל בסצנת הפסטיבלים הבינלאומי במסגרת אירוע החשיפה הבינלאומית. תאחלו להן בהצלחה, האחיות חיים הן השגרירות הכי טובו של מדינת ישראל, אהווה!

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו, צילום על ידי אדוה אראל

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: