קליפים חדשים

שלומי שבן עם שולי רנד, רביד פלוטניק – כנען

שלומי שבן בדרך לאלבום חדש, אוסף חברים טובים בדרך לארץ כנען, האזינו

כמעט חודשים חלפו מאז השיק היוצר והמוזיקאי שלומי שבן את השיר "מאני טיים" בדרכו לאלבום חדש והבוקר משיק שלומי שבן את השיר "כנען" אשר מילותיו נכתבו והולחנו בידי שבן בהפקתו המוזיקלית של תמיר מוסקט. מעבר לעובדה שאנחנו עדים פעם נוספת ליכולות המצוינות של שבן ככותב ומלחין המצליח לשמר את סגנונו הייחודי הבא לדיי ביטוי בשפה, במשחקי המילים והתת משמעויות לצד המנגינה האוחזת את הטקטס והנרטיב בתוך מסגרת כמו היייתה זו עטיפתו של ספר, אנחנו עדים הפעם למפגש צמרת משולש כאשר שבן מגייס לצידו שניים מאשפי המילים המתנגנות ומושרות, מחד הראפר רביד פלוטניק ומנגד את השחקן והזמר שולי רנד המחבר את כל הסיפור המוזיקלי הזה אל האמונה והמסורת בדמותו ובתודעה שמסביבו.

הטקס המציג זוית מעניינת, שונה ומרתקת על הפואמה התנכית של מסע תריסר המרגלים בראשותו של יהושוע בן נון אל ארץ כנען אותה כזכור הגדירו באמ"לק – ארז זבת חלב ודבש.

כך הבוקר שלומי שבן עם השקת השיר החדש – ״זה רגע מיוחד בשבילי, אז יהיו לא מעט "קרא עוד". המשפט ״זאת דרך ארוכה לכנען״ מלווה אותי שנים רבות. לילה אחד בתקופת הסגר הראשון, נכנסתי לאחד החדרים בבית עם גיטרה ומחשב, כתבתי בס״ד בקצה הימני של הדף (למה? אף פעם לא עשיתי את זה בעבר) והתחלתי לכתוב שיר. כתבתי כמעט את כולו בלילה הזה, והלכתי לישון. באמצע הלילה התעוררתי שוב, והמשכתי לעבוד עליו. ידעתי שאסור לי לחכות. בבוקר שלחתי את השיר בהקלטה ביתית מזעזעת לתמיר מוסקט. הוא אמר לי ״בוא לאולפן״. הקלטנו אותו מהר (טייק השירה שלי הוא הטייק הראשון), והבנו שהדמויות בשיר זקוקות לזמרים שונים. הראשון היה ״כ״. שלחתי את השיר לשולי רנד. שולי, בשבילי, הוא סמכות עליונה בכל מה שנוגע לשירים, להגשה, מילים ומוזיקה. אמרתי לו תקפוץ לאולפן, נשב קצת, ושדדתי ממנו טייק נפלא. ״כ״ היה מוקלט. המשכתי לדמות של ״י״. ידעתי שאני רוצה את רביד פלוטניק. אני עוקב אחריו שנים, מתפעל מהדרך המסעירה שלו, אבל אף- פעם לא באמת דיברנו. ואולי הוא בכלל לא ירצה. השארתי הודעה. חזר. שלחתי השיר. אמר שהוא בפנים. הוא הגיע לאולפן ובנון שאלאנט כריזמטי, נעץ את הטייק. התאהבנו. ״י״ היה מוקלט. אחושילינג, בלי להעליב. בשלב הזה נותר רק להרכיב את הפאזל הזה. תמיר מוסקט, אחי, המאסטר המחויך, טווה אותו בידיי אמן ובאהבה שמרגשת אותי באופן העמוק ביותר. הגיע הזמן לעשות קליפ. אני שונא לעשות קליפים. אף אחד, לדעתי, לא אוהב. על הקליפ לשיר עבדנו קרוב לשנה, ובוא נאמר שהיו רגעים שהמילים ״דרך ארוכה״ התחילו להרגיש כעול הרובץ על השיר. את יונתן דקל , הבימאי, פגשתי כסטודנט ב״סם שפיגל״ ,הוא ביים לי בזמנו קליפ יפה. ידעתי שהוא האיש לעבודה. הוא התייחס לקליפ הזה ברצינות ובאדיקות. יונתן הוא אמן ואיש פלאי. אני חייב לו כל כך הרבה. את הניהול האמנותי לקליפ עשה גלעד כהנא, המבריק והטוטאלי, איש חזון נטול פשרות, וביחד, דרך לא מעט תלאות, סיימנו את הקליפ. תודה גילי. אתה משהו מיוחד מאוד. את הלחן ביססתי על הניגון המופלא ״צמאה נפשי״ על פי ההרמוניות של דניאל זמיר, כפי שלימד אותי את הניגון. תודה גדולה דניאל יקר. לקראת סוף השיר מופיע משפט שאומר: ״אני רק יהודי נודד/ נולדתי כדי להיפרד״. הגיעה העת להיפרד מהשיר הזה. אני משחרר אותו לעולם, מאחל לו הצלחה, ומקווה שתאהבו אותו, לפחות כמוני. בס״ד."

את ביצועו של השיר החדש מלווה ווידאו קליפ שביים יונתן דקל. האלבום המלא ייצא בינואר 2023 ויכלול שיתופי פעולה עם זמרים ויוצרים שונים. הוא הופק ע״י אסף תלמודי ותמיר מוסקט, בשיתוף עם מספר מפיקים אורחים.

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: