סיקור הופעות
כולל וידאו

שמחה גדולה הלילה – פירקת אל נור בבארבי

תזמורת פירקת אל נור מגיעה למועדון בארבי ומארחת את אלי לוזון, שריף וריימונד אבקסיס, שמחה גדולה הלילה אמרנו?...היינו שם

בדרך כלל הליין של "חתול בשק" הרץ בשנה האחרונה במועדון בארבי בתל אביב לא נחשף עד שהשעון מורה עשר בערב והקהל במתח לקראת עליית המוזיקאים על בימת המועדון. בכל פעם ההפתעות הן מצויינות, מדהימות והחיבורים עצמם מרתקים ומגוונים.

אמש הלכנו על שינוי ועדכון במתכונת, לכאורה עוד ערב של "חתול בשק" ולמעשה כבר תקופה ארוכה שעמוד הפייסבוק של תזמורת פירקת אל נור מפרסם מודעה החושפת כי הם יופיעו במועדון ומה שנותר כשאלה מי הם האמנים שיתארחו לצידם…הפעם המתכונת קיבלה את השם "שמחה גדולה הלילה"..

באופן אישי התחברו לי אמש שתי חבילות משמחות, הראשונה היא העובדה שתמיד כיף לחזור לערב של הפתעות, השנייה היא העובדה שאת סבב ההופעות של תזמורת פירקת אל נור השנה לא החמצתי, החל מערב המוקדש לזמרות המצריות, דרך ערב המוקדש לזמר הלבנוני ועד הציפיה לערב שיוקדש לזמר פאריד אל אטרש. בכל מופע שכזה אני נחשף לסולנים וסולניות ערבים ומגלה עולם ומלואו.

בכלל את החיבור של פירקת אל נור למועדון בארבי שייכתי במוחי בטעות לליין אחר לגמרי – סדרת הקונצרטים בבארבי, זו שהחלה עם תזמורת הבארוק והמשיכה הלאה עד תזמורת נגני הרחוב, קטע שיצירות מוזיקה קלאסיות מנוגנות בחללו של מועדון המארח בשגרה מופעי רוק.

זה בכלל לא משנה למה ומדוע טעיתי, העיקר התוצאה, כי בעצם שני הליינים הללו – החתול מחד והקונצרט מאידך מופקים על ידי אותה קבוצה – אלגוריתם.

פירקת אל נור במועדון בארבי. צילום יובל אראל
פירקת אל נור במועדון בארבי. צילום יובל אראל

טוב, אחרי חפירת עומק שכזו כדאי לגשת לעניין – אמש המה מועדון בארבי בקהל שבא כדי לשמוח, לרקוד ולשיר עם כמה גיבורי תרבות בסצנה הימתיכונית. זה החל פחות מדקה אחרי שהתזמורת עלתה לבמה והנה דמותו של הזמר האהוב אלי לוזון מגיחה בינות הנגנים ותופסת את קדמת הבמה, אפשר לומר שהקהל עף באוויר משמחה, לפי התכנית כל אורח מבצע שלושה שירים לערך כאשר התזמורת בניצוחו של אריאל כהן מלווה אותו. זה היה עניין של זמן עד שלוזון פנה לקהל והתחיל לדבר על המצב במדינה, דיבור שהפך ברגע לביצוע ללהיטו הענקי "איזו מדינה". אין זו הפעם הראשונה של לוזון בסדרת הופעות ההפתעה, בעצם הוא היה הזמר שפתח את הכל, אז.

פירקת אל נור ואלי לוזון במועדון בארבי. צילום יובל אראל
פירקת אל נור ואלי לוזון במועדון בארבי. צילום יובל אראל

עוד לוזון שולח נשיקות באוויר לקהל ויורד מהבמה והנה עולה האורח הבא – הזמר שריף, מי שהיה פעם ילד הפלא הדרוזי ואחד הכוכבים הכי אהובים ומבוקשים בסצנה הימתיכונית עד היום, שריף משלב בהופעתו קטעים מתוך שירים בעברית ובערבית, אני לוקח את הביצוע המחרוזתי ל"כוכבי מרום" כשיאה של החפלה במועדון.

פירקת אל נור ושריף במועדון בארבי. צילום יובל אראל
פירקת אל נור ושריף במועדון בארבי. צילום יובל אראל

החיבור בין התזמורת לזמרים לוקח בעצם כל ביצוע לדרך פתלתלה, כי הרי אריאל כהן עושה כאן עיבודים שנותנים כבוד לשלל וכלל הנגנים בתזמורת, כך אנחנו מקבלים בראש ובראשונה את סקציית התופים שמרימים את המועדון בקצב שרק הולך ומתגבר, את כלי המיתר שמבקשים למשוך כל שיר למקאם מסתלסל, ובראש כולם הטריו של החליל, הקאנון והעוד אשר לוקחים את כל הביצועים עמוק לצבעי המוזיקה הערבית הקלאסית.

אז חגגנו עם לוזון ועם שריף, אולם החגיגה טרם הסתיימה, כי כעת עולה לבמה הזמרת והשחקנית ריימונד אבקסיס, המלכה האם של המוזיקה המרוקאית, וכן תשואות ומחיאות כפיים, וכן שורת להיטים במרוקאית, והרבה קצב, וכמה שהיא כבר לא נערה צעירה (בת 80!!!) ככה היא מעיפה את הקהל במועדון כשהיא חותמת את חלקה בביצוע לשיר המרוקאי המפורסם – דור בהא שיבאני (הממריץ את הגיבור הזקן לסובב את כוס המשקה עד שהיא תעבוד עליו).

פירקת אל נור וריימונד אבקסיס במועדון בארבי. צילום יובל אראל
פירקת אל נור וריימונד אבקסיס במועדון בארבי. צילום יובל אראל
פירקת אל נור וריימונד אבקסיס במועדון בארבי. צילום יובל אראל
פירקת אל נור וריימונד אבקסיס במועדון בארבי. צילום יובל אראל

וכאשר ריימונד מסיימת את חלקה והתזמורת הולכת על עוז אל פלפילו כאקט מסיים שום דבר לא מסתיים כי אלי לוזון חוזר לבמה והחפלה ממשיכה.

האמת, זו לא הפעם הראשונה שאני מצוי בחפלה ימתיכונית במועדון בארבי, אמנם אלו נדירות כי הבארבי הוא בראש ובראשונה מועדון רוק אולם אין ספק שערב שכזה זו זריקת שמחה אמיתית ללב.

את תזמורת פירקת אל נור אפשר לפגוש בפרק השלישי בטרילוגיית הקונצרטים הערבית שתוקדש הפעם לשיריו של פאריד אל אטרש הכוכב הגדול של סרטי הקולנוע המצריים, עם מאות להיטים מוכרים ואהובים אותם הוא הלחין, שר, ואף ביצע בשרמנטיות רבה בסרטי הקולנוע הרבים שבהם כיכב. מי שיכנס לנעליו של פאריד בקונצרט הוא הזמר מאמון זיוד. כאן כל הפרטים והכרטיסים.

למועדון בארבי תחזור התזמורת עם ערב נוסף במסגרת "חתול בשק מזרחי שמה גדולה הלילה בתאריך 20 באוגוסט, כרטיסים זמינים כאן.

כמה רגעים של צלילים

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: