חדשות הסצנהחדשות מקומיותמוזיקה בצל מגיפת הקורונה
כולל וידאו

אביב גפן חוזר לכיכר רבין

במהלך עצרת של התנועה לאיכות השלטון בכיכר רבין קרא הזמר אביב גפן כי מגיע לנו שלטון נקי שדואג לנו.

אמש חזרו פעילויות המחאה ברחבי הארץ לשגרה, בצמתים, בכיכרות ובסמוך למעון רוה"מ בירושלים, אחת העצרות התקיימה בכיכר רבין בארגונה של התנועה לאיכות השלטון. בין הנואמים בעצרת היה הזמר והיוצר אביב גפן שנשא דברים, כזכור, אביב גפן היה בין האמניםה ראשונים שנשאו את דבר עולם התרבות שנכנס לשבר כלכלי עמוק. מוטי קמחי מביא את המראות.

אביב גפן בכיכר רבין. צילום מוטי קמחי
אביב גפן בכיכר רבין. צילום מוטי קמחי

"חשבתי מה להגיד והייתי אז באותו רצח נוראי של יצחק רבין וכבר עבר חצי יובל מאז, אז החלטתי פשוט שהכי טוב שאכתוב לו מכתב שם למעלה מה קרה מאז, היום חצי יובל מאז שהוא נרצח, אני רוצה לומר לך סליחה יצחק, סליחה שהיינו נאיביים. האמנו שהקרבת את עצמך למען ילדינו, למען תקווה, למען איחוד העם – ונכשלנו. אני רוצה לומר סליחה שלא הצלחנו".

"היום האנדרטה האמיתית היא לא פה במדרגות – היום האנדרטה האמיתית זה עם ישראל, הפכנו לאנדרטה. אנחנו מתים, גוססים, מהלכים בקושי. שלטון מושחת הפך אותנו לאנדרטה אילמת. נגיף הקורונה חשף והציף את הבריונות, הריקבון, חוסר המוכנות והזלזול הגדול והמעליב והמשפיל באזרחים.

אביב גפן בכיכר רבין. צילום מוטי קמחי
אביב גפן בכיכר רבין. צילום מוטי קמחי

"הרבה מחבריי איבדו בתים ופרנסה ביום אחד, מעל מיליון מובטלים – מאות אלפי עצמאים מיואשים, רעבים, אנשים טובים שהאמינו בישראל, חיו בישראל, חרוצים והגונים, אנשים שמצאו אותם ביום אחד הופכים לקבצנים שדורשים כסף בצורה משפילה – כסף ששייך לכם, כסף ששייך לנו. הכסף הוא של העם, הוא לא שלך מר ביבי נתניהו – תחזיר אותו! בעולם מחוץ לישראל אנשים כאלה מוגדרים כ'עניים', אבל פה אסור להגיד עניים. עוני וייאוש אלו מילים שהשלטון פה לא אוהב, אז קוראים לנו אנרכיסטים".

"יצחק רבין, אחרי חצי יובל אני עומד פה עם חבריי ואחיי ומתבייש איתם,אני כבר לא מאמין בכיכרות ובהפגנות, באמת שלא, כי עד שלא יהיה את השינוי האמיתי שוב נראה את אותם השלטים ואותם האנשים ואותם הנאומים ונדבר עם עצמנו, רק עם עצמנו. כי השלטון שלך, נתניהו, עוסק בדבר אחד – פילוג ושיסוי, מפרידים אותנו כי הם יודעים מצוין שאם נהיה ביחד אנחנו ננצח, אז בואו נהיה אחד".

"הקורונה הכתה בכל העולם אבל בשאר העולם מנהיגים עוזרים לאזרחים, דואגים להם. ביקשו סגר שם והם מקבלים על זה כסף כל הזמן עד שיעבור זעם. ומה עשו פה? שיסוי ופילוג ושיסוי ופילוג. בישראל יש וירוס אחר – וירוס שנקרא שנאה והוא מופץ וכולם יודעים מי האחד שמפיץ אותו – אתה וחבריך הבריונים, מר נתניהו".

אביב גפן בכיכר רבין. צילום מוטי קמחי
אביב גפן בכיכר רבין. צילום מוטי קמחי

"יצחק רבין, האומה שלי וחבריי ואחיי גוססים. קושרים איזה סרט ורוד או שחור ויוצאים לגשר לנפנף כי זה מה שמותר וזה מה שנותר לנו. אני שקראתי לאחדות בממשלה, אני נכשלתי ואני מצטער כי האחדות בממשלה עסוקה בדבר אחד – איך הם יפרידו את העם, אותנו. אני חושב שהגיע הזמן שישראל רוצה בחירות, ישראל רוצה להבריא, ישראל מסרבת להילחם בינה לבין עצמה – רק אם נהיה ביחד עם אחדות אני באמת מאמין שננצח כי אהבה מנצחת הכול. בלי אינטרסים פוליטיים בבקשה".

"אני באתי לכאן למען הדור הצעיר שנלחם על הטעויות שהמבוגרים עשו וברחו מאחריות, הותרנו אותם ברחובות עם סוסים וגז מדמיע, ואותי מצחיק שלפני הרבה שנים שרתי 'אנחנו דור מזויין' וכשאני רואה אתכם את הדור הצעיר אני רואה כמה טעיתי. רבין, אתה נרצחת בשם השנאה אבל אנחנו ננצח בשם האהבה". 

השידור המלא מתוך אתר N12

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

מוטי קמחי

צלם עיתונות עוד מהימים שבאמת קראו כאן עיתונים מנייר, נקבו בשם של עיתון, מוטי היה צלם במערכת, בעצם בשטח. מוטי גם שרוף על מוזיקה טובה, אולדסקול ישראלי של המאה שעברה, רוק, ג'אז, דברים טובים. מעת לעת כשהוא לא מוזעק לצלם אסיפת בחירות או הפגנה הוא מוצא את הזמנן להביא עבורנו מטעמי צילום מהופעות.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: