סיקור הופעות

הכוחות של התדר

מיני פסטיבל במתחם הסודי של תל אביב, שני ימים, שבעה הרכבים, פרידה, השקה, תקלוטים, אוכל, אלכוהול, אומנות אורבנית. נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

גלעד כהנא ומרינה מקסימיליאן, לא כוחות. צילום: יובל אראל
גלעד כהנא ומרינה מקסימיליאן, לא כוחות. צילום: יובל אראל

התדר, תחנת הרדיו האינטרנטית המשלבת שידורים חיים, אירוח מוזיקאים באולפן ומעל במות במתחם הכולל בר ומזללה, המגנט של תל אביב בארבע השנים האחרונות, סצנה המחליפה מיקום מעת לעת, שופעת הפתעות והתחדשות על בסיס קבוע. במילים אלו ממש פתחתי את הדיווח על הפסטיבל.

אורי כנרות וטריפונס, בום פם. צילום: יובל אראל
אורי כנרות וטריפונס, בום פם. צילום: יובל אראל

לא צריך להמשיך ולהרחיב מהי התרומה של אנשי התדר לתרבות האורבנית בתל אביב, אפשר לאמר במשפט אחד – להביא את המוזיקה להמונים כמוצר צריכה חינם אין כסף.

גרדן סיטי מובמנט, אלקטרוניקה חללית. צילום: יובל אראל
גרדן סיטי מובמנט, אלקטרוניקה חללית. צילום: יובל אראל

אכן, לאורך פעילות התדר מעולם לא גבו כסף מהקהל בעבור הופעות, כל פעם בהתחדשות רעיונית ויצירתית, אירוע רודף אירוע, אירוחים, ימי נושא, ירידים ועוד, בסוף השבוע האחרון התמונה השתנתה במקצת, לא לרעה, לטובה פלוס פלוס, חבורת התדר שחברה לשותפות עם גופים נוספים הצליחה לכנס כמה אלפי אנשים נשים ופעוטות ליומיים תמימים של מוזיקה, הופעות ותרבות במתחם "הסודי" אשר הצריכו התארגנות יותר ממוסדת כולל אבטחה, רישוי ופיקוח משטרתי, גיוס כח אדם מקצועי, עניינים פעוטים מאוד אשר עלו הרבה כסף שאת חלקו מימן הקהל העצום שהגיע ורכש כרטיסים שבינינו, היו זולים יחסית לתמורה…

רותם בר אור, האיינג'לסי. צילום: יובל אראל
רותם בר אור, האיינג'לסי. צילום: יובל אראל

אז מה היה לנו? מתחם אורבני חצי נטוש חצי מתוחזק מאחורי החצר של חברת בזק בסופו של רחוב הרצל, ממש מול צער בעלי חיים,  וואן המכיל את תחנת הרדיו האינטרנטית של התדר יוצא בפעם השניה תוך שבוע מהחצר של בית רומנו וחונה במקום למשך יומיים. שדרת דוכנים המציעים חולצות מעצבים, תקליטים, חפצי אמנות אורבנית בדגש על מחזור וניצול פסולת תעשייתית כמוצר חדש, דוכני מזון אקלקטייים, אלכוהול (חובה, לא?) מתחמי עניין ויצירה לפעוטות (שנכנסו ללא תשלום עד גיל 12…), מוזיקה מצויינת המתוקלטת בידי שלושה ליינים – פורטונה, רדיוטריפ וכהן@מושון.

אריאל זילבר, מלך. צילום: יובל אראל
אריאל זילבר, מלך. צילום: יובל אראל

וכמובן החלק החשוב ביותר – ההופעות, שרובן התבססו על האמנים הנחשבים לאמני הבית של התדר כבאטרינג טריו, בום פם וטריפונס אשר העיפו את הקהל הקבוע לא פעם ולא פעמיים בחגיגות בשנים קודמות בתדר, אלו מחוזקים בכמה מההרכבים המבטיחים של השנה האחרונה – גארדן סיטי מובמנט מהלייבל BLDG5, האיינג'לסי, אריאל זילבר כהגשמת חלום אישי של אנשי התדר עם אחד המוזיקאים היוצרים ומבצעים הכי מצויינים שיש בשטח, מופע מחווה של עוזי נבון והמכרים במחווה לאריק אינשטיין, עניין שעורר בי אישית צמרמורת למשמע שירתו של עוזי את שיריו של איינשטיין יחד עם כל הקהל  והקינוח של הפסטיבל היה הגעת הקבוצה הענקית והמורכבת המחזקת את ההרכב "לא כוחות" הלו הם גלעד כהנא ותמיר מוסקט, המלווים במארינה מקסימיליאן וכל חברי הבלקן ביט בוקס, קצת מהחצר האחורית ושלישיית האחיות חיים – A-WA, ונעם פרתום שהגישה את הפתיח למופע המסכם בבחינת ספוקן וורד סקסיסטי ונוטף תשוקה במקצב הביט…

באטרינג טריו, רייב להמונים. צילום: יובל אראל
באטרינג טריו, רייב להמונים. צילום: יובל אראל

אחד הרגעים המרגשים היה כאשר חברי להקת בום פם אשר ארחו את טריפונס האגדי, מסורת אמיתית, נפרדו מהמתופף המלווה את ההרכב בחמש השנים האחרונות – איתמר "הילד" לוי, המוכר אף כמתופף של אלישע בנאי וארבעים השודדים וקין והבל 90210.

עוזי נבון, צמרמורות. צילום: יובל אראל
עוזי נבון, צמרמורות. צילום: יובל אראל

בקטנה – בשבוע הקרוב התדר מנמיך ווליום יצירתי וחוזר לבית רומנו להמשך שידורים וארוח תקליטנים מהארץ ומחו"ל מידי ערב, כחלק מהכבוד שהצוות נותן להפקת פסטיבל אינדי נגב הצפוי, שבוע לאחר מכן הכל חוזר במלא התנופה, מעניין אילו הפתעות מצפות לקהל הקבוע וגם למצטרף כאשר התדר יתחיל לספור את הימים והשעות האחרונים של חודש אוקטובר לפני היציאה לשנת חורף… תעקבו.

וכעת לעניין האמיתי, התמונות, כנסו תייגו את שחבורת הצלמים תיעדה עבורכם, יש גם חבילה של קליפים כאן למטה, תהנו.

לחצו לצפייה בתמונות המתפרסמות באינסטוש של הבלוג

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהיום הראשון. צילום: יובל אראל

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהיום הראשון. צילום: דפנה טלמון

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהיום השני. צילום: יובל אראל

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהיום השני. צילום: דפנה טלמון

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהיום השני. צילום: ויקטור מאפר

 

וידאו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: