חדשות הסצנה

מהפכה באופרה

השנה לראשונה בתולדותיה תקדיש האופרה הישראלית סדרה מלאה, חדשה, מקורית ומעוררת השראה ליצירה ישראלית בינתחומית בשיתוף עם תזמורת המהפכה. כל הפרטים.

מ-ה-פ-כ-ה

השנה לראשונה באופרה הישראלית תעלה סדרה חדשה בשיתוף עם תזמורת המהפכה ובה 4 מופעים המתכתבים עם ז'אנרים אמנותיים שונים: מוסיקה עם תאטרון, מוסיקה ומחול, מוסיקה ואנימציה ואופרת רוק.

המופע הראשון בסדרת המהפכה 'לנוע בלי לזוז' – הוא יצירה רב-תחומית לשחקן, תזמורת ווידאו ארט המתארת מסע חיפוש של מנצח היוצר עולמות ומנסה למצוא את מקומו בהם.

היצירה מבוססת על עבודת הדוקטורט של המנצח ד"ר רועי אופנהיים. המוסיקה למופע הולחנה על ידי זהר שרון.

"החיים הם לא מה שחיית אלא האופן שבו אתה מספר אותם", כתב גבריאל גרסייה מרקס. האומנם? יצירה זו בוחנת את האמירה של מרקס על הבמה – היחס בין יצירה וסיפור, יוצר ומספר.

לצידו של היוצר-מנצח (המנצח רועי אופנהיים), נמצאת דמות של מספר שגם היא, כמו היוצר, מחפשת את דרכה להיכנס לתוך העולמות שנבראו על הבמה. רן דנקר, השחקן והזמר, לקח על עצמו את האתגר להיות המספר בפרויקט זה לצידם של 30 נגני התזמורת שעל הבמה. על עבודת הבימוי אמון הבמאי עידו ריקלין.

מתוך הדממה בורא המנצח עולם מוסיקלי אחד ואחריו עולם אחר, שונה לחלוטין, ואז עוד סדרה של עולמות – צבעוניים, משתנים ומלאי קסם. המספר, רן דנקר, מתלהב, מרהיב עוז להתערב עד שהוא מסלק את המנצח ותופס את מקומו מול התזמורת.

מה שהתחיל כ״קונצרט עם מספר״ הופך למופע אימים. המספר סוחף את התזמורת ואת הקהל למסע ברכבת שדים, שכולה קודש ל״אגו״ המשתולל שלו. הוא רודה בנגנים, מפלרטט עם הקהל, שר, מנגן, משחק, משתלט על הבמה, על האולם ועל העולם.

רגע לפני שהכל נחרב, המנצח מצליח לעצור את המספר הסורר. כאשר הוא מניח את האגו מאחור, שטף המילים נעצר, ואפשר להתמסר ליצירה, להיות, גם אם לרגע אחד – בתוך הרגע – בתוך המוסיקה.

יוצרי המופע בחרו להעצים את המעבר בין העולמות גם על ידי שילוב של עבודת הוידאו ארט של האמן היוצר יואב כהן, המנתקת את הצופים מן הזמן והמרחב.

המופע יעלה ביום ה' תאריך 14.09.17 בשעה 21:00 בבית האופרה ע"ש שלמה להט (צ'יץ')

עוד בהמשך סדרת המהפכה באופרה הישראלית:

  1. ורטיגו ותזמורת המהפכה – רעש לבן 2018 – 20.01.18
  2. התזמורת חיה בסרט – אנימציה ומוסיקה – 30.04.18
  3. אופרת רוק עם אלון עדר ולהקה – 14.06.18

לחצו לעיון בביקור קודם של נציגי הבלוג בבית האופרה עם תזמורת המהפכה

 

קבלו הצצה לחזרות לקראת המופע

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: