כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

פס קול שבועי

פס קול שבועי 08.07.2016

השבוע מגיע לסיומו, זמן טוב לזפזפ בין הקולות והצלילים שעשו את הימים האחרונים, מוסיקה.

שמיים בגבעת העלייה, יפו. צילום יובל אראל
שמיים בגבעת העלייה, יפו. צילום יובל אראל

אכן, לא תמיד בזמן, אך כשהוא מגיע ומתפנה ניתן לפרוש את השירים, הקליפים, האלבומים שיצאו לאור בימים האחרונים, הפעם נצא למסע ניגודים העובר בין שירי ריקודים ומסיבות דרך רגשות, חוויות, כאבים ומצוקות, עד התקוות, מהמזרח הימתיכוני, דרך הבלדות, ארצישראל ועד הרוק והאלקטרוני, באמת שיהיה מרתק, כמה מילים, מופעים, האזנה.

 

ארז שרון E.Z  – My Town

ארז, המוכר תחת הטייטל E.Z הראפר הישראלי חביב הנוער משיק השבוע וידאו קליפ חדש, הפעם בשפה האנגלית לקראת אירוע היפ הופ גדול האמור להתקיים במהלך השבוע הקרוב בגן סאקר בירושלים תחת המטריה של MTV  ישראל ועיריית ירושלים, הרשות לפיתוח העיר, המילים והלחן של ארז, ההפקה של רובי פייר ועידו נמר, הקול הנשי בשיר שייך לזמרת רותם אברבך. קצת נופך בינלאומי ונימה עכשווית לשיר אהבה לבירת ישראל, אפשר לרקוד תוך כדי.

 

שקד קוממי – יום בלי עבודה

שקד, הנחשב כאחד השמות המבטיחים בסצנה הימתיכונית, במיוחד בפינה האיכותית של הזמרים בעלי מנעד הקול הצבוע בצבעי התבלין התימני, נוטש בימי הקיץ הלוהטים את הצעד התימני ומבקש לרכב אף הוא על גל הרגאטון והדאנס העכשווים עם קריצה משמעותית לבני ובנות הנוער. יחד עם דולב רם כתב והלחין שקד את השיר "יום בלי עבודה" שכל כולו שמחה ענטוזים וריקודים, השיר השמח שמטרתו להרקיד ולהרקיד על רחבת הריקודים מלווה בקליפ המבקש להבהיר ביתר שאת את הכיוון והמטרה, נוער, צעירים, ריקודים, בריכה (ימית אלפיים…), רק אל תשכחו למרוח קרם הגנה מספר 50…

 

יניב שיר – כמה ניסיתי

סצנת מועדוני הלילה הימתיכוניים שוקקים זמרים בני העדה התימנית המבקשים להיות אייל גולן, דודו אהרון או פאר טסי הבא, אחת ממתנות הטבע שהן נחנו בהן הינה הקול העמוק והגרוני היודע לבטא נכונה את החית והעין כמו שבטאו אותן אבות אבותינו שישבו בארץ כנען לפני אלפי שנים, משלל ה"וונבי" אפשר לזהות דווקא את יניב שיר כאחד שעולה ויוצא מהכלל, הניחן בכשרון והיכולת וכעת, אחרי יותר מעשר שנים, במהלכן הוא שר ומופיע בבמות גדולות לצד קטנות ,ובכל מקום אפשרי ,משמח אנשים ומופיע באירועים בארץ ובחו"ל. מגיע הרגע בו הוא עושה את צעדיו הראשונים לקראת אלבום בכורה. עם צוות הכותבים והמלחינים דניאל חן וחנן שמעון, שבאמתחתם להיטים אותם כתבו והלחינו לזמרים דוגמת אייל גולן, איתי לוי, מושיק עפיה, שרית חדד ועוד, יוצקים השניים אל גרונו טקסט ולחן ימתיכוני התפור על פי מידותיו, מידות שאין במה להתבייש בהן, נהפוך הוא, אני מסמן את יניב שיר בתג – יש למה לצפות.

 

שובל עמיאל – לקרוא אותך

זהו סינגל הבכורה בדרך לאלבום הראשון של יוצאת תוכנית הריאליטי המוסיקלית "The Voice" שובל עמיאל. אל שובל חוברים מצד אחד אליעד נחום ככותב ומלחין ומהצד השני ירדן פלג המפיק המוזיקלי כדי להגיש את השיר הראשון, מעין בלדה מרגשת על היחסים בינו לבינה והכל מכונס לכדי וידאו קליפ מעניין בבימויו והפקתו של רומן בוצ'אצקי. יש למה לצפות!

 

אביב גדג' – כאבי גדילה

הסינגל ראשון מתוך אלבום חדש עליו עובד בימים אלו אביב גדג', אחד הטרובדורים הכי מרגשים ונוגעים במיתרי הלב שמצויים בקרבנו. כאבי גדילה הנו הסנונית הראשונה מתוך האלבום, השלישי במניין אלבומי הסולו של גדג' שאת מימונו חייב אביב לקהל מאמיניו האדוק שנרתם במסגרת פרויקט הדסטארט ששבר שיאים – היעד הושג תוך פחות מיממה עם מעל אלף תומכים וסכום מימון שעבר את היעד המבוקש. באלבומו החדש משתף אבי גדג' פעולה עם שורת מוזיקאים מוכשרים ומצויינים כבנו הנדלר, מאיה בלזיצמן, רון בונקר, מארק אליהו, שלומי שבן, שמיניית כלי מיתר, רביעיית כלי נשיפה ועוד רבים וטובים. האלבום האמור לראות אור בחודשים הקרובים, יצא גם במהדורת ויניל כפול. "כאבי גדילה" כאמור הוא הסינגל הראשון מתוכו. שיר על צמיחה, גדילה והתחדשות, המנון גדג'י אופייני.

 

יוסי בבליקי – שיר לבן

בבליקי הוא סוג של טרובדור בעל ראייה צלולה ביותר על מהות החיים ובכלל, הפעם הוא רותם את כשרונו המוסיקלי בנימה שונה, שיר לבן נכתב בידי חברו הטוב אבי קסטרו בעקבות מותו של בנו הצעיר לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. כך בבליקי על השיר והיצירה המשותפת – "לפני כשנה פנה אלי חבר נעורים אהוב. הוא כתב שיש לו שיר ושהוא מאוד ישמח אם ארקח לו לחן. השבתי לו בעדינות שאני לא באמת יודע איך מלחינים טקסטים של אחרים. והוא הציע: "אין בעיה. בוא נפגש". נפגשנו. אבי סיפר לי על בן. על האהבה. על המחלה. ראינו תמונות. שתינו קפה. בכינו. ביקשתי להפגש שוב. ומאז אנחנו נפגשים עוד ועוד. זה שיר אהבה. ובמובן מסוים, ולמרות הנסיבות והאובדן, אני רואה בו גם שיר תקווה"

 

ערן צור – כלנית

החדשות הטובות – ערן צור אחד המוזיקאים המוערכים והאהובים בבלוג, עומד להשיק אלבום חדש אחרי הפוגה של שש שנים, כלנית הינה הסנונית הראשונה מתוכו וכבר נוצרים הגלים בסצנה. השיר עוסק במערכת יחסים מורכבת בין פרקליטה מבריקה לבין עבריין אלים, אותו היא מייצגת. הוא מצטייר לה כגבר שרמנטי ומאידך,  בתאי המעצר קוראים לה ׳כלנית מי הביבים׳.

כך ערן עצמו על השיר החדש – "את "כלנית" התחלתי ממנגינה שמשכה אותי למקומות אפלים. היה לי ברור שהמוזיקה שאני שומע בראש קשורה למין סרט מתח העוסק בעולם התחתון. יש אינסוף סרטים כאלה ואינסוף ספרים כאלה, אך במוזיקה הישראלית מיעטו לעסוק בנושא. האווירה של המוזיקה הובילה אותי לתחקיר אינטרנטי, בו נתקלתי בפרשה שזיעזעה אותי בזמנו: סיפורו של יונתן אלזם, שהורעל בתאו בכלא ערב עדות מפלילה שהיה אמור לתת בבית משפט וכך להסגיר רוצח. עם הכניסה לסיפורו של אלזם נחשפתי למקרים שונים של עבריינים ישראלים. הופתעתי לגלות שמייצגות אותם דווקא נשים מטופחות ונורמטיביות. ראיתי ברשת את קיתונות הבוז והקינאה שהנשים הללו מקבלות בטוקבקים. גם מהמשטרה הן לא מלקקות דבש. הבחירה להיות פרקליטה פלילית סיקרנה אותי כבחירה קשה שאינה מובנת מאליה. היא אישה יפה, אינטלגנטית, בורגנית ונורמטיבית – ובכל זאת בוחרת להיכנס לענייני עולם תחתון, לעבוד נגד הממסד ולייצג רוצחים. היא אדומה ויפה כמו כלנית שמורה, אבל היא ניזונה מהביוב. מה מניע אותה? האם זה הכסף? האם האתגר? אולי בגלל שהיא שייכת לעולם מוגן ובורגני היא נמשכת דווקא לקצה השני, לילד הרע, שהוא בעצם גבר שרמנטי? אני רוצה לחשוב שהנשיות של אותה "כלנית" מתקיימת גם במסגרת המקצועית ושהיא פועלת גם מהרגש. בשיר הזה הגבול בין האישי למקצועי מיטשטש, והיא מוקסמת מהעבריין, גם אם היא שומרת ממנו מרחק מסוים כדי להגן על עצמה. והוא, מצידו, עבריין בבית הסוהר. הוא חי בעולם של גברים. אני מבין את היתרון שלו בלהיות מיוצג ע״י אישה, ולו אך בשביל לשבת מולה בתא הביקורים. להביט בה ולהריח את ריחה, ואגב כך לזכות ממנה לעבודה יסודית ואפקטיבית בתיק שלו. הפרקליטה והפושע יושבים בחדר לבד. בחדר יש דממה. אבל הם עטופים ברעש ציבורי גדול. ימ״ר תל אביב. הפרקליטות. צוותי ההגנה. מדובבים. אסירים. סוהרים, עיתונאים. שופטים. אנשי מדיה. אני שומע את ההמולה במכשירי הקשר ורואה אצבע מלוחלחת מונה כסף שחור".

הבלוג יכול להעיד ממקור ראשון כי אחרי עשרות שנים בהם ליווה מבפנים את הסצנה המתוארת (חוקר פשעים חמורים ותובע משטרתי בעברו…) כי ערן נגע בשיר החדש במה שמוגדר "אורח לרגע רואה כל פגע", ערן מיטיב במילים מצומצמות להעביר את החוויה, ההוויה והמגע הנכון בעולם שבדרך כלל הוא נסתר ומרוחק מהציבור הנורמטיבי, המגיע אליו אך ורק בכותרות תקשורתיות כשלהבות האש בעולם התחתון פורצות החוצה, גדולתו זו לצד הפקה מעולה עם פס קול חדשני ועכשווי הופכים את השיר ליותר מלהיט קצבי של עונה אחת אלא לאבן ייסוד ביצירה המלאה הבאה של ערן השואף ושועט קדימה ביצירה.

 

מרגלית צנעני – רחוק מכאן

מרגלית צנעני, מהזמרות האהובות חוזרת עם סינגל חדש "רחוק מכאן", שיר שכתב הלחין והפיק אסף צנעני בעיבוד מוסיקלי של נדב ביטון. זוהי בלדה, אפופת רגש ובטחון, העוצמה הווקלית של מרגול מכריחה אותך לעצור ולהקשיב, למילים, למנגינה, לצליל. אהבתי.

 

ג'ודי ענתבי – מאבדת

סנונית ראשונה מתוך האלבום השני של הזמרת יוצרת ג'ודי ענתבי שמו ייקרא בישראל   As I Walk , והוא יהיה דו לשוני, עם שירים בעברית וגם באנגלית. תכני השירים באלבום ממוקדים בזוגיות ואף נכתבו מתוך זוגיות – את הטקסטים באנגלית כתבה בת זוגה האוסטרלית של ג'ודי, ואת אלו בעברית כתבה ג'ודי עצמה. האלבום החדש של ג'ודי ייצא בלייבל "סוס", המאגד יוצרים אלטרנטיביים ישראלים ששמים דגש על טקסטים אישיים, לחנים מקוריים וסאונד מעניין ומאתגר. את ההפקה המוסיקלית הפקידה ג'ודי בידיו של עופר פריאון ובין הנגנים השותפים ליצירה תמצאו את צח דרורי, קרן טפרברג, דניאל ספיר, עידית מינצר, רן יעקובוביץ ועוד.

את המימון להפקת האלבום מבקשת ג'ודי ענתבי לגייס באמצעות מימון המונים דרך פרוייקט הדסטארט, זה הזמן להכניס אתה יד לארנק הדיגטלי ולשחרר, הנה לינק.

 

נעמה הכהן – אלישבע

זהו סינגל שני מתוך אלבום הבכורה של נעמה הכהן, שיריה נכתבים מתוך חוויה אישית של חזרה בשאלה, תהליך ארוך ומאתגר שכלל חיפוש מקום ובית בעולם חדש אותו גילתה. במקביל לתהליך זה, מתארת הכהן את יציאתה מהארון, ובכך חושפת את המורכבות בכינון מס' זהויות שונות במקביל. השיר "אלישבע", מבקש להציג את אותן תהיות של נעמה הכהן – מה היה קורה אילולא עזבה את העולם החרדי: היא מנסה לדמיין את חייה אם הייתה בוחרת אחרת.

נעמה הכהן תשיק את אלבום הבכורה במופע מיוחד בבית היוצר בתאריך 10 באוגוסט.

 

קרן טננבאום – חורף

סינגל ראשון מתוך אלבום הבכורה של "האישה והכינור". אחרי קרוב לעשור של נגינה אינטנסיבית עם אמנים והרכבים שונים ביניהם  – שלמה ארצי, דייויד ברוזה, מוש בן ארי, דודו טסה, ימן בלוז, מיומנה ועוד, יוצאת קרן טננבאום יוצאת לדרך עצמאית עם אלבום ראשון עליו אמון המפיק צח דרורי. "חורף" שהנו הסנונית הראשונה מתוכו נכתב והולחן בידיה של קרן המופיעה כאן לראשונה כסינגר סונגרייטר, שילוב מעניין בין כלי מיתר, חטיבת קצב והרבה אלקטרוניקה היוצרים חוויה שמחה. יש למה לצפות!

 

ישי קיצ'לס – החומר פה זול

ישי, הזכור מההרכב "יאפים עם ג'יפים" עזב את אדמת המולדת לטובת ארצות הניכר שם המילקי זול יותר והציוד בחדרי החזרות חדיש יותר, ישי עומד להשיק אלבום אי.פי חדש "ווטאבר, גבר – חלק ב'", המשכו של חלק א, ובנו הצעיר של "מוזיקה למזמוזים", מתוכו הוא משחרר כעת את השיר "החומר פה זול" כסנונית ראשונה, יש דיבור שהוא יגיע בעצמו לארץ בקרוב ויופיע בתאריך 28 ליולי באוזןבר ערב אחד אחרי החגיגות המתוכננות למרתף "המזקקה" בירושלים.

 

טל בדני – Jewellery of Love&Death

בפעם הקודמת הצגתי בפניכם סינגל אחד של טל בדני מתוך הפרוייקט השלם, כעת אני שמח להציג את הפרוייקט המלא, אתם חייבים לעצמכם האזנה דרוכה, האלבום מהווה מעין יומן שאוצר סיפורים קצרים חלקם אוטוביוגרפים, מחשבות והרהורים שנשאבו מפרויקט הצילומים של טל והועתקו למילים ולחנים, שלבסוף התהוו לאלבום – JEWELLERY OF LOVE AND DEATH. את הקלטות האלבום מלווים מוסיקאים מובילים מעולם הג'אז, אבישי כהן – חצוצרה, גדי להבי – פסנתר והמונד, סיימון סטאר – קונטרה בס והפקה.

 

נילי פינק – חמישה

אלבומה החדש של נילי פינק הוא תמצית מרוכזת, מתכונת אי.פי המכילה חמישה שירים בסך הכל, כך גם שמו – חמישה, שירים בעברית שכל כולו נכתב, הולחן והופק בידי נילי עצמה באולפנה הביתי כאשר היא מסתייעת במספר חברים לכלי נגינה וקולות. מאז שפגשתי בנילי לראשונה באותו מפעל טקסטיל נטוש בדרומה של תל אביב וכבוחשת בקלחת של פסטיבל שביל המפעל מאחורי בית הארץ ומתחת לאולפני אנובה עבר זמן רב, האלבום החדש חותם תקופה בה הופיעה בדואו אלקטרוני עם ניר לייסט (קיצו, לורנה בי), והתנסתה בצבעים וטעמים חדשים. האלבום מציג את נילי כאמנית שלא מפסיקה לחפש, לאתגר את עצמה ולמצוא דרכי ביטוי חדשות. אני שמח ביצירה החדשה, מצומצמת אך איכותית. מינימליזם הוא מוטיב מוביל אצל נילי.

 

דני דורצ'ין – So The Story Goes

אלבום האולפן השני של דני דורצ'ין, בדרך כלל תזמורת של איש אחד, לוחם בלוז בלתי נלאה, הופק בידי האמונות והאוהבות של ספי "רמירז" ציסלינג, האיש והחצוצרה. ואכן לצד השירים והמנגינות של דני דורצ'ין תמצאו באלבום את קולות כלי הנגינה של כל חבורת הרמירז וחבריהם, עוזי, ספי קיטקיט, גלעד אברו, שלומי אלון, יאיר סלוצקי ועוד כנה וכאלו. אלבום בלוז מצויין. את השקתו יחגוג דורצ'ין במסגרת פסטיבל הבלוז במוצאי שבת הבאה 16 ביולי במועדון האזור עם הרבה חברים, יהיה שמח, הנה איוונט

 

 

שמרית גריילסאמר – שירים מהבית

שמרית משחררת בימים אלו את אלבום הבכורה שלה הכולל אסופה של עשרה שירים אותם כתבה והלחינה שמרית בהפקתו המוסיקלית של דניאל סלומון ובסיוע מימון באמצעות פרוייקט הדסטארט ששבר שיאים כאשר העפיל ל 137 אחוז מימון מהסכום המבוקש. שמרית היא בת זוגו של מיכאל גריילסאמר איתו היא חצתה יבשות במסלולם המוסיקלי, כעת זה התור שלה, האזנה.

 

טל ענף – איך לחכות  

זהו אלבום בכורה ליוצרת טל ענף, המגיעה אלינו מכרמיאל שבצפון, לאחר עבודה לצידה של רונית שחר שהדריכה את טל במהלך השנתיים האחרונות בכתיבה והלחנה, טל מגישה 11 שירים העוסקים באהבה וגעגועים, מן הסתם נושאים המעסיקים אותה, מן הסתם קולה הנעים המלווה את הסיפורים והמנגינות משרה על המאזין תחושה טובה ונעימה, סיבה מספיק טובה להטות אוזן.

 

Bavat – בבת

בבת בן יהודה, סטודנטית באקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים משיקה את אלבום הבכורה שלה הנושא את שמה, בבת. זהו אוסף של עשרה שירים שנכתבו והולחנו על ידה (למעט "ימים שלווים" שאת מילותיו כתבה רחל בלובשטיין) בהפקתו המוסיקלית של שמוליק דניאל. בבת המושפעת מסגנון מוסיקלי גלובלי מגדירה את שיריה כמוסיקת עולם, אני מגדיר אותם כשירים טובים, נעימים, מטופחים ואיכותיים, טקסטים, ליריקה, מנגינות ועיבוד, שווה האזנה!!!

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d