סיקור הופעות

תהילים ורומאים

מופע עם מיטב השירים, מזמורים ופיוטי סליחות, דוד דא'ור חוגג חמישים ומארח את ישי ריבו, קובי אפללו וברי סחרוף בקיסריה, שירת רבים. מוצ"ש 19.07.2015. נכח, תיעד ומדווח – יובל אראל.

דוד דא'ור, חוגג חמישים עם תהילים. צילום: יובל אראל
דוד דא'ור, חוגג חמישים עם תהילים. צילום: יובל אראל

המפגשים שלי עם דוד דא'ור אינם בענייני חולין, לא שאני נמנה על המאמינים ומקיימי המצוות, את השורה הצמודה לארון הקודש בבית הכנסת טיבר בגבעתיים עזבתי בגיל צעיר מאוד, עובדה שלא נתקה מהדי.אנ.אי הפנימי שלי את הקשר לעבר, הווה ועתיד של העם היהודי כמסורת של שייכות מבלי להיכנס לשאלות של אמונה או לאו, המפגש הקודם עמד ברומו של עולם עת חגג השקת האלבום "הקול בצבע" בו סיכם 25 שנות שירה, במעמד נשיא המדינה דאז שמעון פרס ושגריר קוריאה הדרומית שהרעיפו על דא'ור ברכות.

את ההזדמנות העכשווית לחוות מופע נוסף, גם חגיגת יום הולדתו החמישים של דוד דא'ור וגם עמידה בסימן "עשרת ימי תשובה" במסגרתו הוא אמור לבצע שירים מתוך אלבומו האחרון "תהילים מזמור לדוד"  מפרויקט שירת רבים 3 שהפיק יחד עם תומר הדדי ובו לראשונה נעשה ניסיון, די מוצלח, להלחין ולבצע פרקים שלמים ולא רק שורה או שתיים מתוך ספר תהילים שהאמונה העממית מייחסת כיצירה של דוד המלך, חפנתי בשתי ידיים.

דוד דא'ור וישי ריבו, קיסריה. צילום: יובל אראל
דוד דא'ור וישי ריבו, קיסריה. צילום: יובל אראל

המופע בקיסריה הנו עוד תחנת אחת חשובה במסלולו המוסיקלי של דוד ד'אור, זמר ויוצר בעל קול ייחודי בנוף המוזיקה הישראלית, בעל שש עשרה אלבומי זהב ופלטינה. דוד ד'אור, הנער הצעיר מבת ים שגדל והפך לאחד מהזמרים הכי בינלאומיים, הכי ווקלים והכי מכובדים שצמחו כאן בשנים האחרונות, מי שעמד בפני שועי עולם, נשיאים ומכובדים, זומן לאירועים רבים ברחבי הגלובוס, בזכות קולו המצויין, קונטרה טנור בעל ארבעת האוקטבות, בזכות שיריו המבקשים להעביר חוט של מסורת עם איכויות ונשמה יהודית. עומד כעת באופן די סמלי, מעל הבמה שעבדיו של הקלגס הרומאי האחראי להרס סמלי השלטון של מדינת היהודים לפני אלפיים שנה וגירושם ממולדתם, הקימו כדי לשעשע את קציני ונוגשי האימפריה הרומית, במה המשמשת עתה, ובמיוחד בערב הזה כדי ללכד ולאחד את היהודים החיים כאן עתה במדינה מתחדשת סביב אמונתם הדתית עם שירים שלוויי בית המקדש שרו במשכן, סמלי לא פחות מצעדות מפקדי וחיילי צה"ל בין הביתנים במחנות ההשמדה באדמת אירופה…

דוד דא'ור וקובי אפללו, קיסריה. צילום: יובל אראל
דוד דא'ור וקובי אפללו, קיסריה. צילום: יובל אראל

אבל מספיק עם החפירות והפאתוס האלוהי, אמש הייתה זו הזדמנות לחוות מופע של אחד הווקליסטים המצוינים בקנה מידה בינלאומי. דוד דא'ור, מלווה בהרכב נגנים עשיר הכולל 18 נגנים מגוונים המשלבים צלילים מהמערב ומהמזרח יחדיו וכן מקהלה בת שישה פייטנים וחזנים, אל מול אמפי מלא (סולד אאוט ועוד עשרות שנשארו בחוץ בציפייה לכרטיסים…) בקהל מגוון, מאמינים, מסורתיים, חילוניים, מבוגרים, צעירים ובקיצור עמישראל, הגיש קרוב לשעתיים מופע עשיר הכולל שירים, פיוטים וזמירות הן מאלבומו החדש והן מהמיטב שלו תוך אירוחם של אמנים כישי ריבו, קובי אפללו וברי סחרוף, שהפכו יחדיו את הלילה לחגיגה צבעונית ומלאת רגש של אהבה, אמונה ותחושת ביחד שלושה ימים לפני יום הכיפורים. כמה מנקודות השיא המרגשות במופע היו כאשר דא'ור הזמין את בנו גיא להצטרף אליו לביצוע השיר הללויה, מופע בכורה לבן שקולו הצלול מבטיח לבאות, וכמובן האירוח של בני משפחת אלישע הטוענים לכתר משפחת הפייטנים הבאה של ישראל…

דוד דא'ור וברי סחרוף, קיסריה. צילום: יובל אראל
דוד דא'ור וברי סחרוף, קיסריה. צילום: יובל אראל

החיבור המוזיקלי של דוד דא'ור עם הזמרים והיוצרים כישי ריבו המזוהה כאחד היוצרים המבטיחים ואף הוגדר כתגלית וזכה בפרס אקו"ם לעידוד היצירה, אותו זכיתי לראות בקיץ שעבר במהלך ימי המלחמה ההיא כאשר השיק את אלבומו "תוכו רצוף אהבה", עם קובי אפללו הנחשב כאחד היוצרים האיכותיים, זמר מצוין ובעל קול קטיפה עדינה המסוגל ללטף את המאזין ואפילו לצמררו עד התרגשות, וכמובן עם ברי סחרוף המתחבר למסורת והאמונה היהודית בכלל ובמיוחד בסימן הפרויקט, מופע, אלבום שלו "אדומי השפתות" משירי רבי שלמה אבן גבירול מי שכתב לראשונה את הפיוט של יום הכיפורים "כתר מלכות", הוביל את המופע למעין חוויה צבעונית ומגוונת השואבת השראות ממזרח ומערב, מהאמונה ומהחולין יחדיו הנוגעות לכל מי ששפת אמו היא עברית בנקודה כלשהי בלב, בבחינת חוויה מרוממת נפש. מבחינתו של דוד דא'ור, המחובר חזק אל השורשים והאמונה היהודית, הוא הצליח לקיים את משאלתו ולהפוך את קיסריה למשכן תפילה, לאו דווקא לציבור דתי, אלא תפילה של הלב יחד עם שיריו לצד מזמורי הסליחות, כאלו שכל אחד מכיר ויכול להתחבר…

דוד וגיא דא'ור, מופע בכורה. צילום: יובל אראל
דוד וגיא דא'ור, מופע בכורה. צילום: יובל אראל

בקטנה – תודה מיוחדת לפזית דא'ור ולחברת סנטרל הפקות על הסיוע בהעברת החוויה המוזיקלית באמצעות תיעוד וידאו מקצועי.

הרכב מוסיקלי: תומר הדדי פסנתר והפקה מוזיקלית, איתי טרגנו – קלידים ומחשב, כינור ראשון – תום מטינצקי, כינור שני – אבנר קלמר, ויולה שי גליק, צ׳לו – אייל יהב, סקסופון וכל נשיפה – אורן בן אבי, חצוצרה – עדי מאירי, גיטרה אקוסטית – און זבחדוביץ, גיטרה חשמלית – מוטי לייבל, כלי הקשה – יוני שרון, קמנצ'ה – יגל הרוש, גיטרה בס – נועם ורדי, תופים – איתי וייס.

זמרי לווי: אלון יפה, נתנאל מור, איתמר חג׳בי, ליאור אדיב והאחים מתן ודניאל אלישע.

ליין אפ: שירו לה' שיר חדש, בן אדם מה לך נרדם, יה שמע אביונך, רוממו ה' אלוהינו + כל הכוכבים, אבינו מלכנו, אדיר ונאור  + עננו  (עם ישי ריבו), תוכו רצוף אהבה (ישי ריבו), פתח ליבך  (עם ישי ריבו וקובי אפללו), תשמור על העולם (עם קובי אפללו), שיר געגועים  (קובי אפללו), לא גבה ליבי (עם קובי אפללו), בזוכרי על משכבי + זמן אהבה, הללויה (עם גיא ד'אור), נגילה הללויה + שירת הזמיר, לאהוב את עצמך (עם ברי סחרוף), ישמח חתני + אני עף (עם ברי סחרוף),  לב שלם (ברי סחרוף), אל נורא עלילה (עם ברי סחרוף). הדרן: קול מהשמיים, אנא בכח (עם משפחת אלישע), אדון הסליחות (עם כולם).

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע, צילום: יובל אראל

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע, צילום: שילי אראל

וידאו (באדיבות חברת סנטרל הפקות), במאי: אלי אביב.

 

 

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: