סיקור הופעות

על כנפי רוח האמונה

פרויקט "כנפי רוח", אמנים במסע לחנים לשיריו של הרב מנחם פרומן ז"ל לכדי אלבום. שני, 23.03.2015, המקום, תל אביב. בין המשתתפים – אהוד בנאי, ארז לב ארי, ברי סחרוף, קובי אוז, אריאל הורביץ ועוד. נכח, תיעד ומדווח  – יובל אראל.

אמנים במסע לחנים לשיריו של הרב מנחם פרומן. צילום: יובל אראל
אמנים במסע לחנים לשיריו של הרב מנחם פרומן. צילום: יובל אראל

הרב מנחם פרומן המנוח היה דמות מיוחדת, הכרוניקה שלו היא מסלול דרכים בארץ ובמדינה, ממשחררי הכותל במלחמת ששת הימים כלוחם בצנחנים, איש הנוער העובד והלומד, קיבוצניק, איש האוניברסיטה, רב, מנהל מכון לימודים וישיבות מהחשובות בארץ, איש ארץ ישראל השלמה, רבה של תקוע, מרצה ברזי הקבלה היהודית וגם משורר, דגל בדו קיום בין העמים וסלד מגילויי אלימות.

הרב היה נוהג לקיים הופעות רבות ברחבי הארץ במהלכן היה מלמד פרקים בספר הזוהר או ממשנתו של ר' נחמן מברסלב, אליו היו מצטרפים מוזיקאים וזמרים רבים מכל קצוות הקשת המוזיקלית הישראלית, אשר היו מגישים שירים לצד הלימודים, כך אט אט התהווה פרויקט "כנפי רוח" השאול ממשנתו של הרב קוק, מתוך אותן הופעות "תורה – שירה".

ברי סחרוף, אדם, כנפי רוח, המקום. צילום: יובל אראל
ברי סחרוף, אדם, כנפי רוח, המקום. צילום: יובל אראל

הרב שהלך לעולמו לפני שנתיים השאיר אחריו מורשת של אהבת התורה, הארץ והחיים, עם הרבה געגועים מצד אותם מוזיקאים רבים שנהגו ללוותו במסעות הרצאותיו. אחת הדוגמאות לחיבור עולם האמונה, עולם המוזיקה ואהבת הבריות מצאתי בתיעוד בלעדי שצילם אבי בלכרמן של מפגש בין הרב פרומן ו"תושבי" המאהל בשדרות רוטשילד לפני כארבע שנים, קובי אוז שר, הרב מטבל בפסוקים ותפילה והתל אביבים רוקדים…

אהוד בנאי, אהבתיך, למילות הרב פרומן. צילום: יובל אראל
אהוד בנאי, אהבתיך, למילות הרב פרומן. צילום: יובל אראל

מיוחד היה חלקם של המוזיקאים ברי סחרוף ואהוד בנאי לצידו של הרב פרומן, אהוד וברי שנהגו ללוות את הרב בשיעוריו היו בין המוזיקאים שהגיעו לפני ארבע שנים לתקוע כדי ליטול חלק בתפילה לרפואתו ממחלת הסרטן שהרב פרומן לקה בה, שנתיים לאחר מכן ספד בנאי מעל קברו של הרב – "והתורה של הרב מנחם, מה יהיה איתה? כי מלים כמו שאתה אומר אף אחד לא היה אומר"…

חתנו חגי הלברטל לקח על עצמו את משימת פרוייקט הנצחה, להפיק באמצעות פלטפורמת הדסטארט את התקציב הדרוש ולפנות אל אותם מוזיקאים ולעניינם בהלחנת שיריו של הרב . קשת מגוונת של זמרים ומוזיקאים נעתרו לאתגר, מההתיישבות מעבר לקו הירוק ומ"מדינת תל אביב" כאחד, שמות כשלמה גרוניך, אהוד בנאי, ארז לב ארי, אריאל הורוביץ, ברי סחרוף, מיכה שטרית וקובי אוז מצד אחד ולצידם אדיר בכר, יוסי סוויד, מרדכי יצהר, להקת המדרגות וחגי עצמו מבצעים תריסר משירי הרב פרומן אותם הם הלחינו ואף בצעו.

ארז לב ארי, באמונת הרב פרומן. צילום: יובל אראל
ארז לב ארי, באמונת הרב פרומן. צילום: יובל אראל

שלשום, ליל יום שני, התקיים ערב חגיגי לכבוד יציאתו של האלבום השלם "כנפי רוח" באחד המקומות הטבעיים ביותר – המקום – מרכז תרבות ורוח יהודית הממוקם בליבה של תל אביב, היכן שלפני עשורים ספורים המו המסדרונות בעסקני מועצת הפועלים של תל אביב, ברנר 5, בין היתר אירח המקום את הרב פרומן יחד עם ארז לב ארי ואהוד בנאי באחת מהרצאותיו "תורה – שירה".

המרכז, בו ביקרתי לראשונה ממש בתחילת הקיץ האחרון, בימיה הראשונים של המערכה הצבאית אל מול האויב מרצועת עזה, במסגרת סיקור הופעתו של עידן חביב, מהווה מרכז חי ופועם לתרבות הפתוח לכל דכפין, במגמת שימור המורשת היהודית, מעין המתנ"ס של האמונה…

קובי אוז, מילים להתמודד, תודה, תודה. צילום: יובל אראל
קובי אוז, מילים להתמודד, תודה, תודה. צילום: יובל אראל

בפני אולם המלא בקהל משפחתי, חברים, מוזיקאים ותל אביבים שבאו לגעת הופיעו חלק מהמשתתפים באלבום בביצועי השירים, ארז לב ארי, אהוד בנאי, ברי סחרוף וקובי אוז עמדו בליבה של היצירה ואכן משכו את מירב תשומת הלב של הקהל, גילוי נאות, שעות ספורות לפני תחילת המופע, האלבום "כנפי רוח" הגיע לידי, נדחף לתוך נגן התקליטורים ולא עזבו עד שיצאתי למופע, או אז הוא התכנס לו בנגן התקליטורים ברכב, כך האזנתי בלופ אחר לופ, מזהה ומאתר את הצלילים, המנגינות, מקשיב למילים, מילים של ארך רוח, הבנה, אמונה ואהבה, לחנים ועיבודים מצוינים שנוצרו בלב שלם לכדי פרק זמן המשובץ בטוב שבלב.

קחו את האלבום שיוצא כעת לחנויות, ללא אסוציאציות קודמות, תנו לו את הזמן והשקט, תאזינו, את צבעי הקולות לבטח כולם מכירים, צרפו להם את המילים והמנגינות, עיינו בהקדשות האישיות של כל זמר ומוזיקאי וקיבלתם זמן של אהבה.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

3 תגובות

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: