כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

חדשות הסצנה

המוסיקאים הנבחרים של שנת 2012

הנה מתקרבים לסיומה של שנת 2012 על כל תלאותיה, הרפתקאותיה, תפניותיה, שיריה, הופעותיה, וכל השאר. הבלוג מארגן את המגירות והמדפים מחדש ובוחר עבור הקוראים את ההרכבים והמוסיקאים שעשו זאת כאן, אך בשפה בינלאומית  – הטובים של 2012 בבלוג של יובל אראל.

רותם אור, אוזןבר. צילום: יובל אראל
רותם אור, אוזןבר. צילום: יובל אראל

כפי שהוצג בערב ראש השנה העברי הבלוג בחר מוסיקאי יחיד כמוסיקאי השנה בשפה העברית, גם בסיכומה של השנה האזרחית הבלוג בוחר מוסיקאי יחיד כמוסיקאי הנבחר, הפעם מדובר במוסיקאית – רותם אור.

הפעם אתחיל ממש מההתחלה, בחודש אפריל האחרון מצאתי עצמי עומד מול הבמה במועדון אוזןבר וחווה הופעה מיוחדת, רותם אור ולהקתה, כשהמופע הסתיים ניגשתי לרותם ופשוט שאלתי אותה "היכן הסתתרת כל השנים הללו?", היא שאלה אותי איך התרשמתי ועניתי –  "מוסיקה שמימית".

מאז הספיקה רותם אור להשיק את אלבומה "Hard Magic" – קסם חזק, אלבום שכבש את הסצנה, להפיק כפרוייקט צד גרסאות נוספות לשירי האלבום, הן עם עדי אולמנסקי מ"לורנה בי" בגרסאת דאב סטפ והן עם רג'וייסר בגרסה אלקטרונית חזקה.

את החותמת הסופית לאיכות המוסיקלית העוטפת את האלבום קיבלה רותם אור בהחלטת הוועדה המשבצת בפסטיבל הפסנתר האחרון בסוזן דלל, בחסות עיריית תל אביב, לערוך מופע מיוחד במסגרת ההכרה באמני האינדי הפורצים לזרם המרכזי בתודעה המוסיקלית.

מעבר לכך חשוב לציין שורת מוסיקאים והרכבים שהשאירו חותם אמנותי ממשי השנה ביצירות והפרוייקטים שלהם בסצנת השוליים ומעבר לכך. הערה: אין במיקום לקביעת דירוג…

 

 

אסף אבידן

אסף אבידן. צילום: יובל אראל
אסף אבידן. צילום: יובל אראל

אסף אבידן הוא הנציג הבינלאומי שלנו שיצא השנה למסלול חדש לאחר פירוק המוג'וס, מסלול שכלל אלבום חדש "Different Pulses", סיבוב ענק באירופה ונכון לשעת כתיבת הפוסט לחמש מועמדויות בתחרות "World Music Awards", מדובר במוסיקאי מחונן וכפי שכתבתי בביקורת על אלבומו החדש, לא צריך לדבר, צריך להאזין.

האזנה לדגימות רכישה מקוונת
האזנה לדגימות רכישה מקוונת

לחצו להאזנה לדגימות ורכישה מקוונת

 


אלקטרה

אלקטרה. צילום: יובל אראל
אלקטרה. צילום: יובל אראל

הצעירים של אלקטרה שלא שוקטים על השמרים, עומדים כעת עם אלבום נוסף, שכולם גומרים עליו את ההלל, מופע ההשקה החגיגי שלו שיכלול הרבה הפתעות יתקיים ב 09.01.2013 במועדון בארבי (כרטיסים שריינתם?), אפשר לאמר כי מאז שפרצו עם אלבומם הראשון ואלבום אי.פי בגרסאות מחווה מעובדות, חרשו חברי ההרכב את היבשת שמעבר לים וחזרו עם תובנות שרוקנ'רול הוא לפעמים יותר מגיטרה בס ותופים, העבודה והעיבוד שהושקעו באלבום החדש מציבים את אלקטרה בכמה רמות מעל הסצנה העצמאית המקומית, הן בנחישות, הן בשאיפות והן בהתמדה הרצינית.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

 

 

 

אנג'לסי

רותם והמלאכים. צילום: יובל אראל
רותם והמלאכים. צילום: יובל אראל

רותם בר אור וחבריו באנג'לסי, לדעתי לא צריך להרבות במילים, הם כבר בקוד הגנטי של הסצנה האלטרנטבית, הרכב הפולק המקומי שפרץ לפני כשנה לסצנה הלך וצבר קהל אוהד ואמיתי המגיע בקביעות להופעות, עם שחרור של אלבום אי.פי כפול והופעות בכל המועדונים החשובים והנחשבים בתל אביב, סוג של חותם ואמירה על הצלחה והכרת הקהל באיכויות, עכשיו מוטלת עליהם המשימה להפיק אלבום מלא שלם!!!

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

 

 

הקולקטיב

הקולקטיב. צילום: יובל אראל
הקולקטיב. צילום: יובל אראל

חברי הקולקטיב כבשו השנה בין היתר את סוזן דלל במסגרת פסטיבל הפסנתר "שרפו את המועדון…", רק החודש נפרדו מאלבומם המצויין "Onwards" במופע שזכה לחשיפה אדירה בתקשורת, גם הם נוגעים במיינסטרים ללא בושה, כעת הם מתחילים לעבוד על חומרים חדשים, הבלוג מאמין שעוד יצוצו כאן הפתעות רבות ומעניינות מההרכב.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

 

 

פוטוטקסיס

פוטוטקסיס. צילום: יובל אראל
פוטוטקסיס. צילום: יובל אראל

חברי הרכב פוטוטקסיס העושים דרכם לאלבום הבא, כבשו כבר מזמן את המשבצת החדשה של סגנון האלקטרו סול המקומי, ההופעות של הרכב זה מאופיינות בקהל קבוע ומעירץ המגיע לכל פינה ומועדון אליו הם מגיעים, במהלך השנה החולפת הסתגרו חברי ההרכב באולפן הקלטות לקראת אלבום חדש שאמור לצאת במהלך 2013, הבלוג עקב אחריהם מקרוב ויכול לקבוע בנחרצות כי החומרים החדשים מתעלים בעושר הכלים והעיבודים על כל ששמעתם מהם עד כה, הם  צועדים לכיוון האור בצעדים בטוחים.

 

 

אטליז

סיון וגיא, אטליז. צילום: יובל אראל
סיון וגיא, אטליז. צילום: יובל אראל

להקת אטליז בראשות גיא בן שטרית עברה השנה מהפך בפרידה מהסולנית המצויינת לי טריפון, בפרישתו של עמית ארז והחלפתו בידי עומר הרשמן המצויין, הסולנית החדשה סיון אבלסון הוכיחה כי היא עומדת בפני עצמה באיכויות שירה ונוכחות בימתית וההרכב כבר  יצא לדרך חדשה עם חומרים טריים, הבלוג מצפה לאלבום הבא..

 

 

עמית ארז ופרוייקט הים הסודי

עמית ארז. צילום: יובל אראל
עמית ארז. צילום: יובל אראל

עמית ארז, אחד המוסיקאים, גיטריסט יוצר, המוערכים ביותר בסצנה העצמאית, המחזיק באמתחתו שורה ארוכה ומכובדת של אלבומי סולו, פעל כגיטריסט שני במסגרת ההרכב אטליז ממנו פרש בשנה האחרונה והקים את פרוייקט הים הסודי עמו השיק אלבום בכורה, יצירותיו של עמית נגועות בעדינות, חושניות, מחשבה רבה ומלאכת מחשבת עמוקה, הופעותיו מלאות עד אפס מקום בקהל המעריך את האיכויות המוסיקליות שלו, גם הבלוג מעריך אותן.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

 

 

אפרת בן צור

אפרת בן צור. צילום: יובל אראל
אפרת בן צור. צילום: יובל אראל

אפרת הפציעה השנה עם אלבום התרגום והעיבוד לשירי המשוררת אמילי דיקנסון – "Robin", האלבום נולד מתוך מופע שעלה לראשונה במסגרת פסטיבל הפסנתר. בן צור מספרת כי כאשר ניסתה להלחין את אחד השירים באנגלית , גילתה את סוד קסמה של המשוררת האמריקאית שכתבה מעט מאוד שירים. חצי מהאלבום הוקלט בבית וחציו השני באולפן. ההפקה המוסיקלית נעשתה על ידי אפרת בן צור (לראשונה בחייה) ועומר הרשמן והתוצאה היא שירים שכמו בורכו במגע קסם. מדובר באחת היצירות המרשימות של השנה. זהו מסע קסום שמבקש להתמסר אליו.

האזנה ורכישה מקוונת של האלבום

 

 

נועם הלפר

נועם הלפר. צילום: יובל אראל
נועם הלפר. צילום: יובל אראל

נועם הלפר – נועמיקו, הנו מוסיקאי אלקטרוני רב פעלים בהרכבים המצליחים קיצו ובשנה החולפת בהרכב הירושלמי יוצא הדופן פולו ומופעי הסולו תחת המותג נועמיקו שכללו שיתוף פעולה עם פלורה ואף מופע חימום  יחד עם נדי בילו במועדון בארבי להרכב האורח מחו"ל – Why?, נועם לוקח את החיבור בין האלקטרוניקה לז'אנרים השונים כרוק, דאב סטפ ואחרים למקומות חדשים, האזנה לצלילים של נועם הן בהקלטות אולפן והן בהופעות מהווה זמן איכות.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

5 תגובות

 1. אלקטרה נמאצת בכמה רמות מעל הסצינה המקומית?
  מעניין שלא צוינה להקה צעירה בשם אלקטריק זו..
  ממליץ בחום ללכת להופעה שלהם אם אתה חובב רוק כפי שנראה בכתבה

 2. הרשימות האלה מצחיקות אותי.
  אם כל הציבור היה כותב את רשימותיו, התוצאה היתה אחרת , אחרת, לגמרי.

  אבל זה מה שאתה אוהב, ואין מה לערער על כך.

  אבל , כאמור, הרשימות האלה מצחיקות אותי.

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d