סיקור הופעות

הרוק של דניאל דור הוא חיובי

מופע השקת אלבום בכורה "רוק פוזיטיבי" דניאל דור, תאטרון תמונע 19.11.2012, אורחים גדי אלטמן ויוסי מזרחי. נכח, שמע, צילם תיעד ומדווח – יובל אראל.

דניאל דור, רוק פוזיטיבי. צילום: יובל אראל
דניאל דור, רוק פוזיטיבי. צילום: יובל אראל

בקליפת אגוז ניתן לאמר כי דניאל דור הוא חולה רוק, מוזיקאי, גיטריסט וזמר, חולה רוק, במקרה שלו התוצאה – חיובית.

מספר דניאל – "הגחתי לעולם בשם דור דניאל, שתמיד נתפס בעיני כשם ייחודי ואולי נדיר? או לפחות כך היה לי נדמה…אחרי הרבה שנים, בוקר אחד, הבנתי שיש אדם נוסף באותו השם. ועוד מוסיקאי? בישראל?? ועוד ברדיו?!? מה הסיכויים?!?!?בקיצור, לאחר התלבטות החלטתי להחליף בין השמות ומאותו היום הפכתי לדניאל דור. דרך אגב, אשתי עדיין לא התרגלה לשינוי וקוראת לי דור…"

אחרי שעבד עם הרכבים ואמנים שונים, ביניהם ההרכב "האחים ואחיות", שם קראו לו דוריס, ובהרכב "בוטן מתוק בקרקס" שם נקרא בשם דוריאן, אחרי שחרש את הארץ במהלך השנים האחרונות בשני מופעים שונים, האחד בשם "רוק פוזיטיבי" – מופע רוק ישראלי מקורי. והשני מופע מחווה לבוב דילן באינטרפרטציות אישיות, התיישב דניאל דור ועבד על הפקת אלבום הכולל תשעה שירים אותם כתב והלחין, את ההפקה והעיבוד המוסיקלי נשאו על כתפיהם יוסי מזרחי ונדב ברק, בהקלטות נטלו חלק טל מרקוס בגיטרת בס וקולות, נמרוד ליברמן על התופים ונדב ברק בגיטרות בגיטרות וקלידים. ההפקה עצמה התחלקה לשתי תקופות, הראשונה בקיץ 2011 והשניה לא מזמן, בקיץ הנוכחי.

דניאל מספר כי מדובר בסיכום של עשר שנות רוקנ'רול בהרכבים שניגן בהם יחד עם המחווה לבוב דילן, וכעת הוא פותח דלת לעולם חדש של עשייה אישית, לדבריו מדובר בחומרים בעברית, כמו החיים בישראל, המוסיקה היא רוק כמו שאוהבים בחו"ל.

באביב האחרון החל דניאל לשחרר להאזנה סינגלים נבחרים לקראת השקת האלבום, הראשון נקרא "חייב להיות צדיק", זהו שיר המהווה לדניאל דור הזדמנות לפרוק תסכול מההתנהגויות שהוא חווה ברחוב ובכביש…

כולם רוצים סחורה, אבל לא עם תג מחיר | מכל הבא ליד, עדיף לא לשלם | לדפוק מכה אחת ואז להיעלם | שאל אותי אחד, על מה אתה חולם? | הזן הזה נכחד, סופו להיעלם | הבט אל השמיים, ראה צבועים אדום | זו לא שקיעה יפה זהו סוף לשיגעון

השיר השני אותו משחרר דניאל דור להאזנה נקרא "בקלות שבה נכנסת", בשיר זה עוסק דניאל דור בהוא והיא, יחסים, סימנים, צד ג' ועוד…

אני מודה | אני צריך אותך הרבה | בעצם רוב הזמן | מאז שאת לא כאן | לא, לא, זה לא נהיה פשוט | מקלל, מתבלבל, מתרגל לבד לשוט | וזה חזק יותר, אני לא מצליח להסיר את הכישוף | לא, לא, זה לא נהיה פשוט..

כל אלו טבולים בגיטרות שוטפות, במקצב ורעש מלוכלך וקצבי, רוקנ'רול, במובן החיובי. עוד שני שירים משחרר דניאל דור להאזנה מעל גלי האתר  – "ההבטחה" –  לפעמים אדם חווה רגע מכונן בחייו, רגע שבו הדברים נראים בהירים, רגע שבו השאלות הופכות לתשובות, אולם חלקנו יודעים גם לספר על אובדן הרגע הזה, כיצד השטף של חיי היום יום מחקו אותו, השאירו ממנו זיכרון מעומעם, הבטחה שהופרה, שנשכחה.

השיר הרביעי אותו משחרר דניאל דור, ממש חודש לפני השקת האלבום, נקרא "מי שמביט", זהו שיר העוסק בבחורה שהופכת את הזמן לחסר משמעות- "להתמיד בהמתנה – דבר שהופך לנסבל ואפשרי כאשר אתה יודע בוודאות שאתה ממתין לדבר האמיתי", במקור השיר עובד כרוק/אמריקנה, אולם במהלך ההפקה המוסיקלית הפך אותו נדב ברק לבלדה אקוסטית עם נגיעות של גרוב  אפריקאי.

רוק פוזיטיבי, תמונע. צילום: יובל אראל
רוק פוזיטיבי, תמונע. צילום: יובל אראל

מופע ההשקה של האלבום נפל בעיצומו של תהליך הלחימה בדרום, אחרי שכבר מספר ימים גם בגוש דן חווים את החשש מהטרור הבליסטי המתעצם, אולם, הפעם החשש הזה לא מנע מכמות ראויה של צעירים להגיע לתאטרון תמונע ולחגוג עם דניאל דור את מופע ההשקה, כמה מאות צעירים, ביניהם מוסיקאים רבים, הטריחו עצמם למופע שהיה חגיגת רוק'נרול אחת עליזה.

מעבר לביצוע של שירי האלבום, נגע דניאל דור בביצוע גרסאות מחווה לכמה קטעי רוק המסמלים את ההשפעות החזקות שליוו אותו בדרכו המוסיקלית, מלהקת The Who ועד  Ac/Dc.

אני חייב לציין שבהאזנה הראשונה לשירים הם לא נקלטו מייד בראשי, רק במהלך המופע, עם האווירה, המניירות של דניאל כרוקר בדם, עם הבס שדוחף אותך עמוק והדיסטורשן הקצבי המוסיקה חודרת לורידים כפי שרוק חיובי צריך לפעול.

דניאל דור וגדי אלטמן. צילום: יובל אראל
דניאל דור וגדי אלטמן. צילום: יובל אראל

במהלך המופע ארח דניאל דור את גדי אלטמן, חברו, שבצע יחד עמו את השיר של Ac/Dc – Highway to Hell ואת השיר שבצעו במסגרת בוטן מתוק בקרקס – "יהיה לי טוב", את האורח השני – יוסי מזרחי, לא חלק לא מבוטל בהליך ההפקה המוסיקלית של האלבום הזמין דניאל דור לבצע יחד עמו שני שירים מתוך האלבום שיוסי היה שותף בהפקתם – "מנהל הקרקס" ו"איך מזה יוצאים", גם הארוח של גדי וגם הארוח של יוסי העמיד על הבמה חבורת חולי גיטרות שנתנו את ההצגה של הרוקנ'רול הכי טובה הלילה, צעירם המשתעשעים בז'אנר ונותנים דרור לכל המניירות האפשריות בסצנה.

דניאל דור ויוסי מזרחי. צילום: יובל אראל
דניאל דור ויוסי מזרחי. צילום: יובל אראל

עם שירי האלבום, עם התזכורת מהבוטן, עם ההשפעות של בוב דילן וההרכבים שמעבר לים אפשר לאמר שתוצאות הערב הראו כי אכן, מדובר פה ברוק חיובי, פוזיטיבי.

את השוס האחרון במופע נותן דניאל דור בביצוע ההדרן, הוא פותח בגרסת מחווה לבאבא אוריילי של להקת המי ומסיים בשיר "אל תדבר אלי" הסוגר את אלבומו, (שמשום מה לא נכללו מילותיו בחוברת המצורפת…), לא הספקתי לקלוט וכבר הוא היה הרחק הרחק מהבמה, עומד בראש גרם המדרגות המוביל מהאולם למרפסת של התאורן, אוחז בגיטרה ושולף מיקרופון שהוכן שם וממשיך לשיר, ההצגה הכי פרועה בעיר.

עוד פחות משבועיים, 01.12.2012 יופיע דניאל דור במועדון הצוזאמן כחלק מפסטיבל המוזיקה Rock4Life במסגרת אירועי יום האיידס העולמי, הכניסה חופשית.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151237148044654.480311.721654653&type=1

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. הופעה מרשימה ביותר – יש רוק אמיתי (ופוזטיבי) בתל אביב!

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: