סיקור הופעות

הטרמינל של רונה קינן

מופע רביעי בסדרה "המראות ונחיתות" רונה קינן מארחת את אסף אמדורסקי, חימום – סאן טיילור והטרקלין. מועדון בארבי, 16.10.2012. דיווחים, תמונות וצלילים – יובל אראל.

רונה קינן, המראות ונחיתות, בארבי. צילום: יובל אראל
רונה קינן, המראות ונחיתות, בארבי. צילום: יובל אראל

רונה קינן, הבת של עמוס קינן, איש אשכולות בתחום התרבות, לוחם בלח"י שחצה את הדרך בין הימין לשמאל בשאלות מהותיות בחיי המדינה, מוסיקאית פוריה שמאחוריה ארבעה אלבומי שירים לוקחת את אלבומה האחרון "המראות ונחיתות!" כאבן בסיס לסדרת מופעי רוקנ'רול.

רונה אשר החלה את דרכה ב"תיאטרון תמונע" והייתה מעין "סוד שמור" לקבוצת מעריצים מצומצמת ונאמנה, העפילה אל מרכזו של המוקד התרבותי בישראל כטרובדורית של מילים ומנגינות. הרעיונות המקוריים המשובצים בין שורות תמליליה הובילו את אלבומה השלישי "שירים ליואל" לזכותה בפרס אקו"מ ובתואר זמרת השנה, כמה משיריה דוגמת "מבול", "הריקוד המוזר של הלב" ו"עיניים זרות" חדרו לשירה הארץ ישראלית. במהלך ראיון של רונה בשבוע האחרון ב"גלריה הארץ" סיפרה על היותה מעורבת בסצנה האלטרנטיבית המתרחשת בתל אביב, לדבריה היא הולכת להופעות, צופה בקליפים  ביוטיוב, עוברת על המלצות  ואפילו פונה לאושיות בסצנה לקבל רמזים וטיפים על ההתרחשות, היא עוקבת אחר בלוגים, אחר לוח ההופעות של 'אוזן בר' ומגלה מעורבות, הבלוג של יובל אראל לא מתפלא על כן כי למופע הזה זומן להתרשם בעצמו…

הצלחתם של שלושת המופעים הראשונים בסדרה, מחזירים את רונה קינן למועדון בארבי בפעם הרביעית עם  "המראות ונחיתות" המאפשר אף לחשוף יוצרים אלטרנטיביים בסצנת המוסיקה המקומית.

אמש חזרה כאמור רונה לבימת הבארבי מלווה בהרכב הנגנים המצויין – ערץ ויץ בגיטרה חשמלית, עדי רנרט בפסנתר, סינתיסייזרים, פלוגלהורן ומלודיקה, יהוא ירון בבס וקונטרבס ויובל שפריר על התופים.

רונה קינן וסאן טיילור. צילום: יובל אראל
רונה קינן וסאן טיילור. צילום: יובל אראל

את הערב פתח מופעו של סאן טיילור, הלו הוא ארנון נאור, מוסיקאי מחונן המשוטט בקו התפר של הפולק המעודן ברגישות וסאונד אקוסטי חם המעורר תחושות של טבע, געגועים ונופים רחוקים. את ארנון וכלי הנגינה שלו, גיטרות שונות מאקוסטית ועד סטיל גיטר, פגשתי כבר במספר הזדמנויות ומופעים ואני יכול במספר מילים לאמר כי מדובר בתופעה שחובה על כל שוחר מוסיקה איכותית לחוות אותה לפחות פעם אחת, כאוצרת הערב הצטרפה רונה קינן אל ארנון – סאן טיילור לביצוע שירו  – Who's At Your Window, תענוג.

הטרקלין, המראות ונחיתות. צילום: יובל אראל
הטרקלין, המראות ונחיתות. צילום: יובל אראל

בהמשך הערב התארח הרכב בשם הטרקלין, זהו טריו שמבצע מוסיקה שמבחינתי אפשר לתייג אותה כניו וויב, נאו רומנטיק, סגנון שהיה פופולארי בשנות השמונים, תמהתי על הבחירה בו כז'אנר ליצירה עכשווית, במהלך המופע חשתי לרגע כאילו ואני חוזר שלושים שנה אחורה, אוחז במחזיק המפתחות בדמות פינגווין בעל המספר הסידורי 63 ויורד במורד המדרגות בואכה רחבת הריקודים של המועדון המיתולוגי ביהודה הלוי, עוד רגע ושולץ היה מגיח מהשירותים… שלישייה המורכבת משני נגני קלידים וסינתי ובחור אחד האוחז בגיטרה שרים בעברית על מבנים מוסיקלים המחיים מחדש את הסצנה ההיא.

רונה קינן ויהוא ירון, האלטרנטיב במרכז. צילום: יובל אראל
רונה קינן ויהוא ירון, האלטרנטיב במרכז. צילום: יובל אראל

וכעת מגיע תורה של ההמראה המרכזית, המופע של רונה קינן, המשולב עם ארוחו של הכוכב התורן מבחינתה – אספ אמדורסקי, ההתנהלות המוסיקלית בימתית של רונה כבר תוארה בקצרה ובדייקנות בידי יוסי חרסונסקי וארשה לעצמי לצטט "לרונה קינן יש מופע רוק, ואני מדבר על רוק לקהל עומד, לא למנשנשים, שמקבלים מוסיקה על סוף הארוחה. אני מדבר על רוק שמגיע מיוצרת זמרת, שהיא ציפור נדירה במדבר המוסיקה המקומי."(יוסי חרסונסקי, ינואר 2012), אז אכן זהו התיאור הקולע למה שהתרחש כעת על הבמה, סט של 20 שירים הנפתח בביצוע משולב של השיר הנועל את האלבום המראות ונחיתות! – הלילה לא שירים לצד הקול שקורא לי הלקוח מאלבום הבכורה של רונה, הקהל שהיה קצת מדולל בתחילת הערב מתקרב יותר אל הבמה ויוצר מעין דוחק חינני, אין ספק שקהל המעריצים ובמיוחד המעריצות של רונה מכיר את שלל השירים ויודע לחיות בתוכם… בסיומו של החלק הראשון במופע עם השיר המראות ונחיתות, מזמינה רונה את אספ להצטרף אליה לבמה, הם מבצעים שלושה שירים ביחד – הוא האמין לה, הלקוח מאלבומו השני של אספ, מבול מאלבומה הראשון של רונה והשלישי הוא זוג משמייים הסינגל של אספ שיש האומרים כי הוא מדבר על חייו האישיים…

רונה קינן, אסף אמדורסקי, בארבי. צילום: יובל אראל
רונה קינן, אסף אמדורסקי, בארבי. צילום: יובל אראל

רונה, כפי שציין וצוטט חרסונסקי היא רוקרית בנשמתה, דואו גיטרות סוער עם אספ מהווה לדידי את שיאו של המפגש הזה על הבמה, ובכלל, למרות המצאותו של ערן וייץ עם הגיטרה החשמלית שנותן את הטון הפרוע והמלוכלך למופע, רונה לא נטמעת בשלל הצלילים כעוד חבר בהרכב אלא יודעת להתבלט בזכות עצמה כאושיית רוק הניצבת אל מול מאות הצופים, המשכו של המופע בלקט שירים מהמובחרים שלה, לוקחים את הקהל להשתתף באמת בשירה עם יצירות מיוחדות דוגמת עשר שניות הפותח את מסלול היצירה באלבומיה, והמעיין הזוהר.

שעה וחצי לאחר שהחלה ההמראה המרכזית מבצעת רונה נחיתה עם ההדרן שכולל שלושה שירים הנפתח עם קסיוס וממשיך בהצטרפותו שוב של אסף אמדורסקי לסגירת המופע עם יקירתי ולחיות נכון, כן, רונה קינן חיה נכון, המראות ונחיתות הן משאת נפשו של כל חובב מסעות, הפעם היה מדובר במסע מוסיקלי. מלא אנרגיות מחשמלות ואיכותיות.

המראות ונחיתות, בארבי. צילום: יובל אראל
המראות ונחיתות, בארבי. צילום: יובל אראל

סטליסט:

הלילה לא שירים+הקול שקורא לי, הבית האפור, הפרש מהורהר, Prison by the Sea, במערכת הדם, עיניים זרות, זמן פציעות, Black Tiger, המראות ונחיתות, הוא האמין לה, מבול, זוג משמיים, הפעם האחרונה, גלויה, עשר שניות, המעיין.

הדרן:

קסיוס, יקירתי, לחיות נכון.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151186257534654.472154.721654653&type=1

וידיאו – פלייליסט שצילם יובל אראל במהלך ההופעה

 וידיאו – פלייליסט שצילמה מיכל הכט במהלך ההופעה

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: