פס קול שבועי

פס קול שבועי 15.12.2021

הצלילים שממלאים את השבוע, קליפים וסינגלים, האזנה

גם השבוע בחרנו בקפידה את השירים, הסינגלים והקליפים שבאמת צפו מעל המים הרבים ולכדו את האוזן ותשומת הלב, במילים, ברעיונות, במלודיות ובתחושות, פנו לעצמכם.ן זמן כדי להאזין למניין השירים שכאן. תודה.

סינגלים חדשים

 

אלון עדר ולהקה עם חוה אלברשטייןאין לך זכות חנינה בעולם

אלון עדר וחוה אלברשטיין משתפים פעולה בשיר שכתבה לאה גולדברג והולחן בידי אלון.

כך אלון על החיבור והשיר – ״אחרי שהסקיצה הייתה מוכנה עלתה לי מחשבה לשלוח את השיר לחוה אלברשטיין, שהלחנתי כמה שירים לאלבום האחרון שלה, אבל שמרתי על פאסון ואת הדראפט במייל ולא שלחתי שנתיים. ואז כשהאלבום היפה של חוה יצא, גם עם השירים שהלחנתי, אזרתי אומץ דרך כמה ראיונות משותפים שעשינו, בהם הייתי בתפקיד הילד, והצעתי לה לשיר דואט. היא הסכימה ישר והשיר מיד נולד מחדש עם הכריזמה והקסם החד פעמי של האישה שלא אמצא מספיק מילים כדי לפאר אותה, אבל מעל הכל הגיל לא קיים אצלה והיא עדיין קולית וסקרנית והיה מרגש סופר להקליט איתה.״

 

שיר לוי וירדנה ארזי‎‎לאט לאט

שיתוף פעולה חדש בין ירדנה ארזי לבין שיר לוי בשיר  "לאט לאט" אשר מילותיו נכתבו בידי אבי אמינוב שלמד לפני עשר שנים בתיכון בעקבות תאונת דרכים קשה שעבר, יחד עם המורה שלו מאותה תקופה, המוזיקאי יוני יעיש שגם הלחין בהפקתו המוזיקלית של יוני טלבי. זו הסנונית הראשונה מאלבומה החדש של ירדנה ארזי המוקדש לשיתופי פעולה מוזיקליים עם אמנים שונים.

כך ירדנה ארזי על החיבור והשיר – "אני מאוד אוהבת שיתופי פעולה מוזיקליים וכששמעתי את השיר ואת הביצוע העוצמתי של שיר לוי, שהוא זמר נפלא בעיני, הרגשתי מיד שיש פה חיבור מעניין, מאתגר ומאוד טבעי. זו הייתה אהבה משמיעה ראשונה".

כך שיר לוי על שיתוף הפעולה ביניהם – "העובדה שהשיר עצמו נכתב כשיתוף פעולה בין יוצר צעיר לבין מנטור מקצועי שלו, הביאה אותנו למחשבה על ביצוע שמחבר בין דורות, שחוצה גילאים וזמנים. שיתוף פעולה של אמן ותיק ואומן צעיר. מיד חשבנו על ירדנה ארזי שהיא בעיני סמל לישראליות  וזמרת שמרגשת אותי ואת הקהל בכל ביצוע מחדש. אני מעריך ואוהב אותה ולכבוד הוא לי לשיר איתה".

 

פטריק סבג וארז לב ארי – אף אחד בעולם

המוזיקאי פטריק סבג עובד בימים אלו על פרוייקט מוזיקלי חדש – "תנועות וחלקים בזמן" במסגרתו הוא מכנס שיתופי פעולה שלו עם חברים שאסף במסע חייו. מתוך הפרויקט הושקו כבר השירים "כתוב בכוכבים" בו אירח את אביב בכר, "יום יום" בו אירח את אתי אנקרי ו"עף רחוק ברוח" שבו אירח את מכלוף. אולם שיתוף הפעולה בינו לבין המוזיקאי ארז לב ארי הוא המתבקש מכולם בעקבות הקשר האמיץ, החברות הוותיקה והעבודה המוזיקלית המשותפת לאורך השנים.

כך פטריק על השיר והפרויקט – "שיר רביעי בפרויקט המסע שלי ״תנועות וחלקים בזמן״. הפעם בחרתי לארח את אחי ורעי ארז לב ארי. ברגע שארז שר את המילים שכתבתי ללחן הזה הבנתי שהשיר הגיע הביתה וגם אני. ארז ואני מתפקדים כמשפחה מוסיקלית כבר שנים רבות והיה לי ברור שזה יבוא לכדי ביטוי גם בפרויקט הזה. ועכשיו המפגש הזה מוגש אליכם ואני מקווה שתקבלו אותו באהבה ובכייף כמו החוויה המרגשת שהיתה לנו ליצור אותו. האלבום המלא של הפרויקט יצא בתחילת השנה הבאה (אמן)"

 

קליפים חדשים

 

כרמית גולסט – אוהב אותך שוב

המוזיקאית כרמית גולסט משיקה את הסנונית הראשונה מתוך אלבום בכורה האמור לצאת במהלך השנה הקרובה. השיר "אוהב אותך שוב" נכתב והולחן על ידה בהפקתו המוזיקלית של אורי בראונר כנרות, באלבום משתפת כרמית פעולה עם שתי מוזיקאיות נוספות – דנה ברגר וגל דה פז. לכרמית זו הגשמת חלום ישן. כאשה נשואה המנהלת קריירה במקביל להורות לשלושה ילדים היא מחליטה לקחת את חוויות החיים שעברה ולהמירן לשירים, מעין טיפול נפשי אישי אותו היא משתפת עם המאזינים כחלק מהתרפיה. השיר הנוכחי עוסק בהתאהבות החוזרת על עצמה שוב ושוב…

כך כרמית עם יציאת השיר – "אני מתרגשת מאוד מהלידה של השיר היום. מרגישה חשופה ושלמה בו זמנית. מילות השיר זרמו מתוכי מתוך כאב גדול בימים בהם רוב השאלות נשאלות מחדש, בתקופה שבה אני מבקשת להשתנות בתוך זוגיות ארוכת שנים, תהליך של טרנספורמציה אישית וזוגית, במהלכה אני נבהלת שאני מאבדת אחיזה באהבה. לפני שנה וחצי הכל נעצר. ואז שמעתי כמה רעש וכאוס יש לי בראש ובלב. דווקא כשהתחלתי ליצור, לשיר ולהופיע דווקא בתקופה שבה הגשמתי חלום. מסתבר שזה מאוד מבלבל להגשים חלום. בדיעבד אני יודעת לומר שהתקופה הזאת הביאה איתה המון רעשי רקע שהתחפשו לאמת. ידעתי שהדבר שהכי יעשה לי טוב, זה להתנתק מהכל כדי לעשות סדר ולגלות את גרעין האמת שנמצא בתוכי ורק התכסה באבק סמיך. מתוכי עלתה אמת ברורה, כמו שמש בהירה, שהחזירה אותי אליי, החזירה אותי הביתה, במלוא מובן המילה ואני מבינה שאני רוצה להקליט אלבום. במהלך העבודה על האלבום השיר הדהד בתוכי, הרטיט בי כל נים והפך לנבואה שהגשימה את עצמה. אני מתאהבת בו שוב, שוב ושוב… בעבודה על האלבום ליוו אותי אנשים שאני מאוד אוהבת. מוזיקאים מוכשרים: אורי בראונר כנרות- שהפיק את האלבום, גל דה פז שעזרה לי לגלות עוד רבדים בקול שלי ודנה ברגר שהייתה שותפה בכתיבה ובהלחנה של חלק לא מבוטל מהשירים. בשנה הזו גם כתבתי מופע חדש בשם – "בוחרת להיות" – שמשלב את המוזיקה שלי עם סיפור אישי שבו דרך רעיונות בודהיסטיים, שהפכו לאבן דרך בחיים שלי, שאני מתרגלת ושואפת לחיות על פיהם. פשוט כי זה עושה אותי יותר מאושרת והרי מה אנחנו רוצות – אם לא להיות מאושרות? הלוואי שתאהבו את השיר ושהוא ימצא את מקומו גם בליבכם!"

את השקת האלבום תציין כרמית בצמד הופעות – 30 במרץ בבית היוצר בנמל תל אביב ובתאריך 7 באפריל בבית העם במושב עשרת.

 

לורן פלדהו מותק 

המוזיקאי לורן פלד עושה את דרכו לקראת אלבום חדש, אחרי "לא עושה לי מקום", הסנונית הראשונה מתוכו מגיע שיר נוסף – "הו מותק" שאף הוא נכתב, הולחן, הופק ומבוצע כל כולו בידי לורן. השיר החדש עוטף את המאזינים הן בטקסט המשובח והן במלודיה המופקת מהודק לרגע של חום ונעימי שכזה.

כך לורן על השיר החדש – "את הו מותק כתבתי כשהרגשתי שאני צריך להרים אדם קרוב, אבל אחרי שעבר קצת זמן הבנתי שכתבתי אותו בעיקר בשביל להרים את עצמי. אני יודע על מה השיר נכתב ומה הוא בשבילי ואני מקווה שכל אחד יוכל לקחת אותו למקום שזה נוגע בו, למקום שהוא צריך. כמו את כל הקליפים שלי, גם את הקליפ הזה אלון שפרנסקי צילם וביים. נסענו קצת לפני הזריחה ליער בן שמן ולקחתי איתי את הפסנתר מבית הוריי שעליו למדתי איך לנגן ואיך לכתוב שירים. מקווה שתאהבו❤️"

את לורן פלד תוכלו לראות בהופעות בלבונטין 7 – בתאריך 5 בינואר בעשה 22:00 ולמחרת בשעה 20:00.

 

גל קופר – לא השארתי סימן

המוזיקאית היוצרת גל קופר משיקה שיר חדש בדרך לאלבום בכורה. השיר "לא השארתי סימן" נכתב, הולחן ומבוצע על ידה בהפקתה של נועה שפירא ועם ידיו של בן עשב שהוא גם בן זוגה וגם אחראי על הפקת האלבום בכללותו, מסתבר שחלק משירי האלבום העומד לצאת הוקלטו בפריז ובאמצעות השירים מבקשת גל לגעת בנושאים ושאלות כחיפוש אחר משמעות להיותנו ולקשרים שבינינו.

כך גל עם יציאת השיר – ״האמת שלא השארתי סימן, מחקתי כבר את כל הזיכרונות, מצאתי פינה שקטה לברוח אליה״. אני הרבה פעמים חושבת שאני לא זוכרת דברים שקרו לי, כנראה שיותר קל לי לשכוח, למחוק את הזכרונות ולהדחיק אותם אי שם במעמקי התודעה. בשירים אני פתאום מצליחה לבטא הרבה יותר וזה כיף להיזכר, להמציא, ולכתוב את הסיפור מחדש. למזלי פגשתי את נועה שעזרה לי לחלום את השיר הזה ולהפיק אותו בצורה ייחודיות ומדהימה. וכמובן שבןבן הקליט בס שמחזק את הכל ומיקס ומאסטר לא מהעולם הזה."

 

הדר פרג'ון- האהבה שלנו

 הראפרית הדר פרג'ון משיקה שיר חדש – "האהבה שלנו" מתוך אלבום הבכורה שלה העומד לצאת החודש . השיר שנכתב והולחן על ידה יחד עם אלמוג טבקה שגם הפיק מוזיקלית, מבקשת הדר לצייר באוזני המאזינים סיפור אהבה שהייתה לה שהתנפץ והפך לאכזבה מלאה בתחושות של עצב ובגידה.

כך הדר על השיר החדש – "השיר הזה נכתב בדם ליבי ברגע אינטימי וכואב שלי לבד בחדר, בדמעות. לדעת שמישהו שהיית מורידה בשבילו את הירח וויתר עלייך זו אחת התחושות הכי כואבות שיש. באחת מהשורות בשיר כתבתי "תמיד אני זו שנשארת בסוף ונלחמת, לא זורקת לפח את הכל אם קשה לי בדרך…" תמיד חלמתי שיהיה לי קשר זוגי חזק ויציב כמו של ההורים שלי, אהבה שהיא לנצח לא משנה מה קורה. אבל אני מרגישה שאולי יש משהו בדור שלי שמעדיף לקנות חדש במקום לתקן. אולי אני נאיבית, אבל אני עדיין מאמינה שיגיע היום שבו אמצא את האחד שהוא פייטר כמוני."

האלבום יושק במופע חגיגי במועדון האזור ביום רביעי 29 בדצמבר.

 

יוסי פיין – אנא בחיבק

אין חובב מוזיקה שלא מכיר את יוסי פיין, המאסטר בלסטר האמיתי, המעבד, מפיק ונגן הבס, אחד המוזיקאים הכי משובחים שיצאו מישראל ברמה הכי גבוהה בעולם, מי שהספיק לנגן יחד עם דיויד בואי ולו ריד, שלא לדבר על שלל ההפקות המוזיקליות שיצאו תחת ידיו לאמנים ישראלים חשובים. אבל, פיין מעולם לא השיק שיר בקולו, אכן מעת לעת בהופעות הוא שר או מצטרף לאחרים, זכינו לחוות זאת לא פעם. אך כעת הוא צועד צעד נוסף ומשיק שיר בכורה בקולו – "אנא בחיבק" נכתב, הולחן ומבוצע כל כולו בידי ובפי יוסי פיין, שיר אהבה הכי בגובה עיניים בלי התפלפלויות מיותרות, טקסט ישיר, כנה ואמיתי.

כך יוסי עם יציאת השיר  – "שיר חדש – אם הייתם אומרים לי ליפני הרבה שנים שיום אחד אוציא שיר ראשון וזה יהיה השם שלו  הייתי  צוחק  , והינה  , אז זה באמת מרגש אותי  כי זאת פעם ראשונה. ואף פעם לא מאוחר מידי"

 

דיוויד כרמל – לבד בלילה

כזה עוד לא שמעתם.ן, שיר בדידות ויסורים עטוף בבגדי רוק סוער ומקפיץ כמיטב הקלאסיקה של הז'אנר. המוזיקאי העומד מאחורי השיר – "לבד בלילה" הוא דיוויד כרמל, צעיר בן 20 המגיע ממושב פוריה עילית אל מול הכינרת אשר כבר בגיל 4 החל לנגן ובגיל 16 עזב את ספסל הלימודים השגרתי כדי להחליפו בספסל הלימודים של בית הספר למוזיקאים רימון. דיוויד העומד מאחורי השיר החדש, כתב, הלחין והפיק מוזיקלית לצידו של המפיק אברהם שבת. הבדידות שבשיר שרתה על דייויד הצעיר כבר במהלך לימודיו ברימון בהיותו הילד הצעיר בחבורה של בוגרים אחרי צבא וכו'…

לא צריך לשאול את דיוויד על השיר, פשוט תאזינו

 

 דולי ופן עם זהבה בן ואברהם טל – אלבי

צמד כותבי הלהיטים דולב רם ופן חזות או כפי שהם מוכרים – דולי ופן יצרו כעת שיר חדש שנכתב במיוחד לשילוב ודואט של הזמרת זהבה בן עם הזמר והיוצר אברהם טל, עצם החיבור והשילוב מרתק ומסקרן בעצמו. השיר "אלבי" הוא שיר אהבה ללא גבולות וסייגים, הנוכחות של זהבה ואברהם עושים את השיר לבלדה מרגשת ולכך התכוונו דולי ופן עם כוונתם שהשיר ישובץ באלבומם הצפוי בשנה הקרובה.

כך זהבה עם יציאת השיר החדש – "מתרגשת לשתף אתכם סוף סוף בשיר המיוחד הזה ״אלבי״ יחד עם אברהם האהוב ודולי ופן המוכשרים כל כך. מקווה שתתחברו ותתרגשו יחד איתנו 🤍"

וכך אברהם טל על השיר המשותף – "איך אני אוהב את זהבה, כמה כיף לי לשיר איתה כל פעם מחדש, יש בה משהו אמיתי ותמים וכשהיא שרה העיניים שלה נפתחות והיא נראית כמו ילדה עם לב זהב (זהב ה׳) ואני שמח לשיר איתה כאן בשת״פ המיוחד עם דולי ופן המוכשרים והיקרים. זכינו כולנו. תודה"

ואילו הצמד דולי ופן – "לקראת צאת האלבום השני שלנו בחודש הבא, יוצא היום לאור – "אלבי", דואט חדש שכתבנו והלחנו בביצועם של זהבה בן ואברהם טל המרגשים. זהו שילוב של שני אמנים עם קולות ענקיים, שהרגשנו שחייבים להתחבר. מעבר לזה שהם חלק בלתי נפרד מפסקול המוסיקה שלנו, החיבור איתם היה בלתי נשכח והזרימה באולפן, בהקלטות ובקליפ קרו כאילו אנחנו מכירים כבר שנים. עכשיו זה מהלב שלנו ללב שלכם".

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: