חדשות בינלאומיותחדשות הסצנה
כולל וידאו

פאני – הזכות לרוקנ'רול

הסרט Fanny: The Right to Rock המביא את סיפורה של להקת הרוק הנשית הראשונה יוקרן במסגרת פסטיבל סולידריות, כל הפרטים

בין התאריכים 18-9 בדצמבר 2021  יתקיים בסינמטק תל אביב פסטיבל סולידריות, זהו הפסטיבל היחיד בישראל המוקדש כולו לקולנוע וזכויות אדם, במסגרתו יוקרנו למעלה מ-80 סרטים מישראל ורחבי העולם.

אחד הסרטים הדוקומנטריים הבולטים הוא הסרט "Fanny" בבימוייה של בובי הארט. סרט שמספר על להקת הרוק  פאני שהייתה תופעה יוצאת דופן בנוף המוזיקלי הגברי והלבן של סוף שנות השישים ותחילת שנות השבעים בארצות הברית: הרכב רוק על טהרת נשים, שמלחינות ומנגנות בעצמן, ושבנוסף לכל חלקן גם לסביות וממוצא פיליפיני.

דיויד בואי אמר על הלהקה: "מהלהקות החשובות בתולדות הרוק האמריקאי, שנקברה בזיכרון ההיסטוריה ללא שום עקבות". כמו שאומרת בסרט הבסיסטית המיתולוגית של דיוויד בואי, גייל אן-דורסי: "הן לא יכלו לעשות לעצמן חיים קשים יותר".

בכל הבט של חייהן, חברות Fanny ערערו על הסדר החברתי השמרני של אמריקה. הן חיו בקומונת נשים, ניגנו מוזיקת גראז' עם מוטיבים של רוק מתקדם, והגיעו לאקסטטיות מוזיקלית ושחרור פמיניסטי בהופעות שלהן. למרות החדשנות שלה, ואולי גם בגללה, פאני לא זכתה להצלחה מסחרית גדולה וכמעט נמחקה מדפי ההיסטוריה המוזיקלית.

הלהקה נוסדה על ידי הגיטריסט ג'ון מילינגטון ואחותה, הבסיסטית ג'ין, שניגנו יחד מוזיקה מאז שעברו מהפיליפינים לקליפורניה בתחילת שנות ה-60. לאחר שניגנו בכמה וריאציות של הלהקה, הם משכו את התעניינותו של המפיק ריצ'רד פרי שהחתים אותם ב-Reprise Records ב-1969 בתור Fanny. הלהקה הקליטה ארבעה אלבומים ביחד לפני שג'ון מילינגטון עזבה את הלהקה, מה שהוביל לפיצול ההרכב המקורי. בעקבות אלבום אחרון, Fanny התפרקה בשנת 1975.

חמישים שנה מאוחר יותר, מחליטות חברות פאני להתאחד לצורך הקלטת אלבום חדש. סרטה של בובי ג'ו הארט מביא את סיפורה של הלהקה וחברותיה, שממלאות אותו גם היום באופטימיות ובשמחת החיים שלהן. לצידן מתראיינים מוזיקאים ידועים יותר כמו ג'ו אליוט מלהקת דף לפארד, קייט פיטרסון מה-B-52's ובוני רייט, שהכירו את חברות הלהקה או למדו לאהוב אותה כמעריצים צעירים בזמן אמת. בזכות הסרט, שהיה מחביבי הקהל בפסטיבלים לקולנוע בשנה האחרונה, קמו לפאני אלפי מעריצים חדשים בכל רחבי העולם.

הסרט יוקרן במסגרת הפסטיבל בתאריכים 11 בדצמבר וב- 18 בדצמבר. כרטיסים זמינים כאן.

הצצה לטריילר של הסרט

 

וכמה רגעים נדירים מההופעות של הבנות

 

סרט מוזיקלי נוסף אשר יוקרן במסגרת הפסטיבל הוא הסרט הקומי של הבמאי הבולגרי ויקטור בוג'ינוב – "האמת העירומה על להקת ז'יגולי", – "The Naked Truth about Zhiguli Group"  – הקומדיה התוססת של ויקטור בורג'וב מספרת בתנופה על להקת רוק מצליחה בימי בולגריה הקומוניסטית של שנות ה-80, שחבריה מחליטים לההתאחד מחדש אחרי כמה עשורים במציאות שונה לגמרי, אישית וכלכלית. הייחוד המקומי של סיפור המסע של החברים לעבר חופי בורגס וחידוש ימי התהילה המוסיקלית שלהם במדי ז'יגולי – מעין סוסיתא בולגרית שהעניקה ללהקה הפיקטיבית את שמה וגם היא חוזרת כאן לקרטע יחד עם החברים – משתלבת באוניברסליות של הסיפור. אהבות וקנאות, קטטות והתפייסויות בין חברי להקת רוק לא חסרים בשום מקום, וכך גם המתח הבלתי נמנע בין רוח הנעורים של העבר לבין מציאות החיים גדושת הפשרות בעשורים מאוחרים יותר.

הסרט יוקרן בתאריכים 11 ו- 18 דצמבר בסינמטק, כאן כרטיסים

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: