חדשות הסצנה

השפיות חוזרת למופעי הרחוב בתל אביב

עיריית תל אביב מתכוונת לאשר בישיבת הנהלתה הערב, 22.04.2013 את הזכות לאמנים, מוסיקאים ואחרים להופיע בפני קהל ברחובות העיר. כל התנאים, כל הפרטים ודרכי יצירת הקשר. הידיעה מתפרסמת גם ב"מגפון" – עיתון עצמאי ברשת וגם ב"בילויים".

מנגנים ברחוב. צילום: יובל אראל
מנגנים ברחוב. צילום: יובל אראל

בשיחה עם נציגי עיריית תל אביב-יפו נמסר היום לבלוג כי אכן, הערב במהלך ישיבה של הנהלת העירייה הם ידונו במטרה לאשר את נוהלי והליכי הסדרת פעילות אמני הרחוב.

כזכור, אמנים, מוסיקאים רבים נתקלו במהלך השנים האחרונות ביחס עויין מצד העירייה ושלוחיה, קרי יחידות הפיקוח העירוני באשר לזכותם להופיע בפני הציבור ברחוב שהנו מתחם ציבורי השייך לכלל.

תזכורת קצרצרה – תמר קפסוטו נאלצה במספר הזדמנויות לאסוף את ציודה שכלל בסך הכל גיטרה אקוסטית בשל סירוב לאפשר לה להופיע ברחוב או במתחם ציבורי פתוח כנמל יפו. כך קרה גם עם בחור בשם בן המכונה בן המתופף שניסה במספר הזדמנויות לדפוק סשן תיפוף ברחובות וסולק בידי אנשי הפיקוח העירוני.

בעקבות מחאה של כמה מהאמנים נטל אחד מחברי מועצת העיר, יואב גולדרינג, מסיעת האופוזיציה עיר לכולנו, את היוזמה והכין הצעה להסדרת העניין. כאמור בהנהלת העירייה הבינו כי הם אמורים להיות בעד המוסיקאים ולא כנגדם והערב העניין יוסדר בתקנה עירונית.

אלו הדברים שנמסרו לי בעקבות פנייה לעירייה – "עיריית תל אביב-יפו מעודדת את העשייה האמנותית במרחב הציבורי ומוציאה קול קורא המסדיר את פעילותם של אמני הרחוב מתוך הכרה בתרומתם לאופייה הייחודי של העיר, אמני תיאטרון, קרקס, מוסיקה, מחול, פלסטיים, מיצג, פרפורמנס וכל אמן הבוחר במרחב הציבורי בעיר כבמה להצגת יצירתו מוזמנים לפקוד את רחובותיה של העיר תוך שמירה על הכללים המיועדים להסדיר את פעילותם האמנותית ותוך שמירה על הסדר הציבורי".

אז מה מציעה ומתנה העירייה?

היא תאפשר לאמנים לאסוף תרומות מן הקהל, אולם היא תחייב אותם על ניקיון מתחם ההופעה, היא מטילה את האחריות לוודא כי גם הקהל לא יחסום מעברים המפריעים לתנועה על האמנים, ודורשת לשמור על השקט בין השעות 16:00-14:00. כמו כן, העירייה, בכפוף לחוקי מנוחה ורעש לא תאפשר קיום מופע רחוב לאחר השעה 22:00 (אלא במקרים יוצאי דופן, כגון ימי חג ואחרים…).

ועכשיו לרוקנ'רול – על מנת להשתמש במערכת הגברה או בכלים אשר הנגינה בהם דורשת דציבלים גבוהים יש להפנות בקשה מיוחדת לאישור המחלקה למופעים באגף התרבות והאמנויות הממוקמת בספריית בית אריאלה, בשדרות שאול המלך 25 תל-אביב-יפו, מיקוד 64367. טלפון – 03-7240899

היכן אפשר להתמקם ולהופיע?

האתרים המומלצים לפעילות אמני רחוב: טיילת להט ובייחוד במקטע החדש של טיילת להט (מחוף גורדון עד חוף פרישמן), בכניסות למתחם שרונה (מיד עם תום השיפוצים), בקטע מסלול ההליכה שבין חברת חשמל לבין חוף תל-ברוך, רח' ברודצקי ברמת-אביב, רחבת רחוב בזל, מרכז שוסטר, בכניסה לשוק הכרמל (בקטע התחתון שליד מסוף כרמלית), בכיכר מגן דוד (בכניסה לשוק הכרמל מאלנבי), שדרות רוטשילד, שדרות הר ציון, נחלת בנימין, מתחם "התחנה", כיכר התרבות, שדרות בן ציון-קינג ג'ורג' (ליד "ספגטים"), כיכר רבין (ליד הבריכה האקולוגית), כיכר מסריק, רחבת הסינמטק, רחבת "המשכן לאומנויות הבמה" (בסמוך למדרגות), רחבת "מרכז סוזן דלל", גן מאיר, כיכר דיזנגוף, שדרות בן גוריון, נמל תל אביב (בדק שליד "שוק האיכרים"), פלורנטין (כיכר וושינגטון), רח' אבן גבירול (בסמוך ל"גן העיר"), נמל יפו, יפו העתיקה: כיכר קדומים, ליד מסעדת "אלאדין", שוק הפשפשים.

מנגנים ביחד, ברחוב. צילום: יובל אראל
מנגנים ביחד, ברחוב. צילום: יובל אראל

אז כעת מסיר הבלוג את הכובע (שאינו חובש כלל) בפני הנהלת העירייה ומברך את נציגי הציבור על הבנתם כי גם לאמנות יש מקום בכרך הגדול.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: