כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

חדשות הסצנה

נדם קולו של זמיר תימן

אסתר גמליאלית יוסיפון היתה זמרת ישראלית פופולארית בשנות החמישים והשישים, בין להיטיה הידועים "גדליה רבע איש", "הטנדר נוסע" ועוד, הלכה לעולמה הלילה בגיל 93.

אסתר גמליאלית בצעירותה, צילום מאלבומה.
אסתר גמליאלית בצעירותה, צילום מאלבומה.

אסתר שנולדה במצרים, במהלך מסעם של הוריה מתימן לארץ ישראל, ועלתה עם משפחתה בגיל שנה לכרם התימנים. התפרסמה בתקופת היישוב, טרום המדינה, במסגרת תיאטרון המטאטא, בביצוע שירים של וילנסקי, אלתרמן, נחום נרדי ואחרים. גמליאלית, נמנתה על הזמרות ממוצא תימני, שבשיריהן היה ניחוח מזרחי ולמעשה היוו את תחילת המוזיקה המזרחית בישראל.

בשנת 2000 הוציאה אלבום לא מסחרי בהפקה עצמית ובו שבע עשרה הקלטות מקוריות של שיריה, בהם "גדליה רבע איש", "בכרם תימן", "הודי חמודי" ועוד.

מידע רב אודותיה ואפשרות האזנה לשירים בביצועה ניתן למצוא באתר זמרשת המתעד את תולדות השירה הישראלית.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d