סיקור הופעות

רות נודלמן חושפת שירתה

רות נודלמן, בין מסורת לאוונגרד, בין קודש לחול, בין אינדי לקלאסי, מופע השקה לסינגל "מלח", 06.12.2011, 22:30 תיאטרון תמונע, ת"א. היה, שמע, ראה וצילם – יובל אראל ל"חדשות המוסיקה" ולבלוג הזה.

רות נודלמן, פסנתר, תמונע. צילום: יובל אראל
רות נודלמן, פסנתר, תמונע. צילום: יובל אראל

רות נודלמן, כותבת, יוצרת, זמרת ופסנתרנית, עוסקת בהוראת נגינה בפסנתר וקלידים, עובדת בימים אלה על אלבום בכורה מבטיח, בד בבד עם יציאתה לסבב הופעות עם להקה מגובשת הכוללת ארבעה נגנים מוכשרים. רות יוצרת "רוק פסנתר" בסגנון אישי, ייחודי, בלתי מתפשר.

כמי שמגיעה מהעולם המסורתי ומלימודים בבית הספר הדתי הנאור לבנות "פלך" בירושלים, משלבת רות ביצירתה את הזיקה העמוקה לטקסטים המכוננים של היהדות יחד עם האהבה למוסיקה אלטרנטיבית וידע מוסיקלי שנצבר בשנות הלימודים בבית הספר "רימון".

המוסיקה של רות ניזונה מהשפעות מגוונות הנעות בין המוסיקה קלאסית של באך ושופן, בין הרוק של פי-ג'יי הארווי, פורטיסהד, ועד קריצה לגיבורי פסנתר מקומיים דוגמת יוני רכטר, שלמה גרוניך ושלומי שבן.

המוסיקה תמיד מפתיעה, לוקחת פניות לא צפויות וטעונה ברגש והבעה מדויקים. הטקסטים בוגרים וחדים, בהם רות חושפת את עולמה הפנימי ללא רחמים – הקונפליקטים עם הדת, אהבות וחלומות, כולם מוגשים במקצועיות וסאונד עדכני שלא יבייש אף אמן בינלאומי. רות נודלמן יוצקת שילובים בין תמלילים של אלתרמן, פנחס שדה וספר תהלים.

רות נודלמן, מופע השקת סינגל- מלח. צילום: יובל אראל
רות נודלמן, מופע השקת סינגל- מלח. צילום: יובל אראל

ליל שלישי, אמצעו של השבוע, תיאטרון תמונע, מקבל נופך אחר, אל אולם ההופעות מתקבצים דמויות קצת שונות מהקהל הקבוע, קרובי משפחה, חלק חובשי כיפה ולובשות שמלות, חברים מלימודי המוסיקה והבית.

במרכזה של הבמה מוצב פסנתר הכנף אותו עוטפים מסביב כלי נגינה נוספים, כמה דקות לפני השעה 23:00 האולם מחשיך, בחורה עדינת גו עולה ומתיישבת אל מול הפסנתר, גם עמדת התופים מאויישת, המופע נפתח, תיפוף קל מלווה את נגינת הפסנתר, בתחילה ללא מילים, שיעור קטן ביכולות נגינה, קורטוב של מבנה קלאסי וקריצה לפופ.

די מהר מצטרפים הנגנים הנוספים , ובסך הכל – רות נודלמן  בשירה ופסנתר, נעמן שדמי בלפטופ וקלידים, הוא גם אחראי על ההפקה המוסיקלית, טל אברהם  בגיטרה חשמלית, רונן ניסנבוים  בגיטרת הבס ויוסי עדי – על התופים וכלי הקשה.

המופע מורכב משירים המתבססים על נגינת הפסנתר וקולה של רות, המחשבות רצות במוחי, אקטואליה, שורשיה המסורתיים של רות המשתלבים עם הלימודים ברימון, שוב אקטואליה, שירת נשים, ויכוח ציבורי או פנים צה"לי, הערב בדיחות חסרות טעם של הצמרת הביטחונית, שוב אקטואליה, המילים בשירים, אינן עוברות כך, משקלן כבד, רבות משמעות, חלק מהשירים ניזון מהמקורות והמורשת של העם היהודי, קורטוב יידישקייט, אבל מעל הכל, הקול, קולה של רות, עולה ומרחף מעל הצלילים, מעל המנגינות והכלים, יוצר מעין אווירה נעימה.

תוך כדי המופע מבצעת רות גם גרסה אישית, שונה בפרשנות לאחד משירי החלונות הגבוהים "אינך יכולה", שונה, יותר מהוסס, מתחיל טיפה בפאתוס, אט אט השירה מתחזקת, המנגינה הופכת לסוערת וקצבית יותר, השיר הופך לרוק'נ'רול סוער וזוכה למחיאות כפיים רבות בסיומו. רות צלחה את הדרך שהציבה לעצמה בביצוע זה.

רות נודלמן ונעמן שדמי, תמונע. צילום: יובל אראל
רות נודלמן ונעמן שדמי, תמונע. צילום: יובל אראל

המופע מתקדם, שיר רודף שיר, עתה קמה רות ממקום מושבה ליד הפסנתר, לצלילי הנגנים היא פוסעת ומטפסת על  העמדה המוגבהת בפאתי הבמה, ביצוע פומבי לסינגל הראשון אותו היא משחררת לעולם, השיר נקרא מלח –  הוא עוסק בפחד מההתמודדות עם העבר, עם מערכות יחסים הרסניות, הפחד להראות חולשה ולקבל את כל אלו כחלק ממך.

בוא גלה לי סוד רק לי ולא עוד

שונאת שירי אהבה

למה שאכתוב אותך, שאי פעם אסתכל אחור

 

ידיים באוויר, הראש עמוק בקרקע

הלב אולי מזכיר, מה מתרחש בשכחה

לומדת את הכללים, רק בשביל לשבור אותם

לא סובלת הבל , אולי אני הטיפשה

 

אם אסתכל אחור, המלח אותי ישטוף

 

בוא ותיעלם, בירכתי המחשבה

כבר לא קפואה לנצח, טווה חוטים של קירבה

אני ככל הארץ, קציר וזרע קור וחום

קיץ וגם חורף, אתן ללילה קצת יום

זהו שיר רוק-פסנתר סוחף, מעין גרסת רוק אישית לסיפור "אשת לוט" התנ"כי. המספק טעימה ממשית מהחומרים באלבום המתהווה של רות, היא נסחפת עם השירה, תשכחו את הישיבה מול הפסנתר, זמרת, מבצעת, רוקעת ברגליה ומניפה את ידיה, והנה היא כבר בצידה השני של הבמה, עולה על העמדה המוגבהת השנייה, כעת טל אברהם פוצח בסולו גיטרה רועש ומלוכלך, רות בהתלהבותה יורדת מהבמה אל חברותיה שמחבקות אותה, היא עוד לא הפנימה שכעת היא הגיבורה על הבמה, היא מתעשתת, חוזרת ומסיימת את השיר.

המופע קרב לסופו, כעת ההרכב יורד, רות נשארת לבד על הבמה, ואני, קצת הרהורים שלי, בתחילה חששתי מהמופע, אמרו לי דתל"שית (דתיה לשעבר), נושאים מהדת, מה לכאן ולרוק'נ'רול? חששותיי התבדו, רות יודעת לשלב, יחד עם הרכב הנגנים שלה, קורטוב מכל דבר, כפי שציינתי בפתיחה – בין מסורת לאוונגרד, בין קודש לחול, בין אינדי לקלאסי.

תעקבו אחריה, האלבום בוודאי יושק במהלך החודשים הקרובים.

לחצו לצפייה ב גלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150435686654654.379234.721654653&type=1&l=cdab73bc78

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: