חדשות בינלאומיותחדשות הסצנהראיונות עם מוזיקאים

להקת Jethro Tull חוזרת לישראל, שוחחנו עם אנדרסון

לקראת צמד הופעות של להקת Jethro Tull בחיפה ותל אביב עם האלבום החדש The Zealot Gene בדקנו מה כולל האלבום החדש, הספקנו גם לשוחח עם אנדרסון.

את המפגש הראשון שלי עם עולם המוזיקה של איאן אנדרסון, הסולן ומנהיג הרכב הפרוג הבריטי הוותיק  Jethro Tull ערכתי לפני כמה עשרות שנים, הייתי אז קרוב או יותר לגילו של גיבור האלבום המיתולוגי של הלהקה – Thick as a Brick. הייתי ילד כבן 14, נער, כאשר אלבומה של להקת ג'טרו טול יצא לאור, Thick as a Brick במקור או עבה כלבנה בתרגום מילולי ואולי סתום כמו בלוק בפירוש סלנג.

כך הגדרתי בעבר את החוויה שלי אל מול האלבום – "…מוקסם מהפורמט על פיו עטיפת האלבום הנה מעין תדפיס מעיתון בריטי מקומי המדווח בהרחבה על ג'ראל בוסטוק, ילד כבן 8 שכתב פואמה אודות גדולתה של האומה הבריטית שזיכתה אותו בפרס שנשלל ממנו לאחר מכן בעקבות תגובות קשות בציבור על היותו של הילד סוג של חולה נפש ומאותגר רגשית, כך הייתי יושב שעות על גבי שעות ומאזין מוקסם ומכושף לצלילי היצירה הארוכה, 44 דקות הנחתכות בדיוק באמצע בשל המגבלה הפיסית של הוויניל, נהנה מכל דקות מוסיקלית, מלודית, כלית ועיבודית, נשאב לעולם הדמיוני שהיצירה לוקחת אותי אליו. האמת שרק בגיל יותר מאוחר נודע לי והבנתי כי הסיפור המלווה את היצירה והאלבום כול כולו מצוץ מאצבעו הממזרתית של איאן אנדרסון, מנהיג ההרכב, הכותב והמבצע הראשי המוכר לכל כאיש בעל רעמת התלתלים והזקן הקלטים העומד על רגל אחת בעודו אוחד בחליל הצד הגדול. כי הכל היה טריק ותרגיל שיווקי הלועג לאינטלקטואל ולהגיון של הציבור"

(כן, מודה, נפלתי בפח, כמו רבים וטובים לא פחות, להגנתי הייתי בן 14 בסך הכל).

עם הזמן והשנים זכיתי לחוות כמה מההופעות של אנדרסון והלהקה בישראל, המופע האחרון התקיים כאן לפני קצת יותר מחמש שנים והוא הוקדש לציון יובל שנים לפעילות ההרכב.

כעת, עם שכוך המגיפה והתעוררות עולם התרבות ברחבי העולם, איאן וההרכב Jethro Tull יגיעו בימים הקרובים לארץ, זאת במסגרת מסע הופעות והשקת האלבום החדש, אלבום האולפן ה- 22 של ההרכב – The Zealot Gene או בשמו המתורגם הגן האנוכי.

מדובר באלבום עליו החל איאן אנדרסון לעבוד ולכתוב את השירים כבר בינואר 2017. העבודה על אלבום התקיימה בשלבים, החלק הראשון והמרכזי הסתיים כבר בשנת 2017. הפרויקט הוקפא זמנית בשל סבב הופעות אליו התחייב ההרכב בשנים 2018 ו- 2019. התפרצו ת המגיפה בשנת 2020 ותקופות הסגרים שליוו אותה, החזירו את אנדרסון לשוב ולעבוד על האלבום אולם כעת בינויים נדרשים כאשר אנדרסון הקליט את חמשת השירים האחרונים של האלבום באולפן הביתי שלו והנגנים הנוספים הקליטו את החלקים שלהם בנפרד.

ההרכב שמלווה את אנדרסון עבר מטמורפוזה ושינויים, מדובר למעשה בהרכב חדש לחלוטין, למעט איאן אנדרסון שהוא הוא הרוח החייה ומניף הדגל של Jethro Tull.

האלבום עצמו איננו אלבום קונספט כמשמעותו הקלאסית, אולם אנדרסון משלב בו התייחסות והתבוננות השואבות את השראתן מהתנ"ך והררי מחשבות פילוסופיות על החיים שלנו כיצור אנושי עלי האדמה.

הסגנון המוזיקלי המאפיין את ההרכב מימים ימימה נשמר ולא מוביל לחדשנות מוזיקלית, זו אמנם שמרנות מסויימת אולם היא יוצרת מעטפת נכונה ומדוייקת לשירים החדשים, האלבום ממשיך להיות נושא הלפיד של אנדרסון בגישה המוזיקלית שלו.

כאמור ביום שלישי תופיע להקת במרכז הקונגרסים בחיפה ולמחרת בהיכל התרבות בתל אביב בהפקתן של "הדרן" ו'פורום הפקות'.

לקראת המופעים הצפויים התקיים ראיון קצר עם אנדרסון בן ה- 74, במהלכו הוא נתן תשובות על התחושות, תהליך היצירה, תקופת המגיפה והתוכניות לעתיד.

שאלה – איך התחושה לשוב ולהופיע בישראל?  

איאן אנדרסון – שמש, תפוזים. היסטוריה. מסורות. אחת מהמדינות המרתקות ביותר שהכרתי. אבל תמיד תענוג לבקר בישראל ולקבל הצצה אל העבר והעתיד.

שאלה – איך זה היה אצלך מבחינה מקצועית בתקופת הקורונה?

איאן אנדרסון – עוד יום במשרד. למעשה, עוד 547 ימים במשרד. אין ספור סבבי הופעות לתיאום מחדש, ביטולי טיסות, וכל מה שהיה כרוך בכך. ונצלנו את הזמן היטב לסיום אלבום וכתיבת שני ספרים. לא בזבזנו זמן, אבל זה היה לא ספק קשה ללהקה ולצוות של הטור שעבורם, אין עבודה, אין תמיכה כספית.

שאלה – האם חשת געגועים להופעות? 

איאן אנדרסון – כן,  כמובן.  אבל קיוויתי שנוכל להתכנס מחדש לחזרות והופעות ב2021 ו -2022. למרבה השמחה, האומיקרון המתון יותר לא אכזב אותנו. עד כה.    איבדתי את הספירה של בדיקות קורונה שעשיתי בששת החודשים האחרונים. עד כה, שנינו זהירים ולא נדבקנו. אני אפילו לובש את מסכת N95 שלי במקלחת. אי אפשר לדעת…

שאלה – האם אתה יכול להגיד כמה מילים על האלבום החדש שלך? 

איאן אנדרסון – מספר שירים, כל אחד על רגשות אנושיים קיצוניים. כמה נקודות התייחסות תנ"כיות אבל הם עדיין שירים על העולם היום.

שאלה – איך המצב הנוכחי בעולם משפיע על ההופעות שלך? 

איאן אנדרסון – היינו אמורים להופיע באוקראינה באפריל, כמובן, שזה לא יכול לקרות כרגע. ההופעה שלנו ברוסיה בספטמבר לא תקרה אלא אם פוטין ייסוג מאוקראינה. יש לנו כל כך הרבה קונצרטים שנקבעו מחדש המתרחשים בשנים 2022 ו -2023 שזה הפך לשנה עמוסה מאוד. אני מתחיל להקליט אלבום חדש שיצא בשנת 2023 . אבל זה נחמד לעבוד. בגילי, רבים מחבריי מתים, לא מרגישים טוב או פורשים. מוקדם מדי בשבילי לשחק גולף או ללכת לדוג. כל עוד אני יכול לרכוב על האופניים, אני אמשיך לדווש.

כאמור, המופעים בהם יבצעו הנגנים את החומרים החדשים לצד היצירות הוותיקות והאהובות שלה הלהקה יתקיימו בתאריך 19 באפריל במרכז הקונגרסים בחיפה ובתאריך 20 באפריל בהיכל התרבות בתל אביב. כרטיסים זמינים כאן.

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. היתה אתמול 20/4 – הופעה טובה, מבחינתי נבנתה בהדרגה קטעים מוסיקליים יפים ומורכבים, רמת ההיכרות שלי עם הלהקה היא בסיסית, יחד עם זאת התחושה בהופעה היתה שהכרתי את הכל מראש, הסגנון מיוחד מאוד עם קו אופייני ומודגש שמנוגן בין הקצוות של פולק ורוק, לרגעים נזכרתי בסגנונות ולהקות כמו ׳גנסיס קנזס ועוד,
    אכזבה קלה מהעובדה שלא היה גיטריסט, הטיעון שחלה בקורונה הרגישה לי זלזול באינטיליגנציה אם זה אכן נכון איך כל כך מהר התארגנו לחיפוי עם הקלטות ?, נראה לא רציני, אבל עדייין ההופעה היתה מיוחדת טובה ומהנה.

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: