כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

חדשות בינלאומיותחדשות הסצנה
כולל וידאו

פסטיבל QueenTa Woman Jazz Festival יתקיים בצוללת צהובה

פסטיבל QueenTa Woman Jazz Festival על טהרת הנשים יתקיים בצוללת צהובה בחודש מאי, בין אורחות מחו"ל ועד מחווה לשושנה דמארי יתכנסו מיטב מוזיקאיות הג'אז לפסטיבל נשי אחד

בחודש מאי יתקיים בפעם הראשונה בארץ פסטיבל ג'אז המוקדש כולו ליצירתן של מוזיקאיות – QueenTa Woman Jazz Festival. במסגרתו יטלו חלק מוזיקאיות מישראל לצד אורחות מעבר לים. הפסטיבל מופק בידי בית צוללת צהובה בירושלים ובניהול אמנותי של חן לוי

הג'אז הישראלי הוא אחד מהסגנונות המוזיקליים המצליחים בעולם, המוזיקאים הישראלים יוצרים ופועלים על הבמות והפסטיבלים הגדולים ביותר בעולם כבר שנים רבות. בישראל נוסדו מספר פסטיבלי ג'אז שנותנים במה נרחבת ליוצרים ולמבצעים. כעת יוצא לדרך פסטיבל הג'אז הנשי הראשון בארץ.

במשך שלושה ימים תופענה יוצרות ומוזיקאיות בהרכבים משתנים שיתנו במה לטווח הרחב שמציע הז'אנר, מג'אז ישראלי מקורי לפרי ג'אז, ג'אז לטיני, ג'אז אמריקאי קלאסי מתחילת המאה הקודמת, היפ-הופ ג'אז, הפקות מקור שנתפרו במיוחד לפסטיבל ומחוות לדמויות נשיות בולטות בהיסטוריה המוזיקלית, בג'אז ובכלל. בין השאר, תופיע ARIACNE TRUJILLO-DURAND במופע אפרו ביט קובני שמח ומרים, ענת פורט ומאיו שבירו במופע דואו אינטימי מרגש לפסנתר וצ'ל­­ו, מיטל ולדמן וניצן קולקו במופע ביג בנד מרובה נגנים – יפנו את הזרקור לדור הבא עם מופע ג'אז אמריקאי של 13 נגנים על במה אחת, יוליה פלדמן וחגית גולדברג יערכו מחווה לאלבום הדואט של בטי קרטר וכרמן מקרה, הגיטריסטית ענבר פרדימן תחשוף את חומריה המקוריים, עם טקסטים משובחים ונגינה וירטואוזית, אריאל ברט במופע ג'אז ישראלי מחומריה המקוריים ומפוחית, ומחווה לאליס קולטריין בביצוע הדר נויברג וקטיה טובול.

ענת פורט צילום יובל אראל
ענת פורט צילום יובל אראל
קטיה טובול צילום יובל אראל
קטיה טובול צילום יובל אראל

אורחת הפסטיבל מארה"ב – Ariacne Trujillo Durand מועמדת לפרס הגראמי החלה את הקריירה המוזיקלית של כילדה בקובה וכבר בגיל 14 נגנה עם התזמורת הסימפונית של סנטיאגו דה קובה. הנה קטע מוזיקלי שלה.

את הפסטיבל אוצרת ומנהלת אמנותית חן לוי, מוסיקאית, זמרת ויוצרת, רכזת מסלול ג'אז ווקאלי ברימון ומצטיינת דיקן באקדמיה במסלול הג'אז. בפסטיבל תערוך חן מחווה מקורית לשושנה דמארי כפי שטרם נשמעה בעבר.

חן לוי. צילום יובל אראל
חן לוי. צילום יובל אראל

כך חן על הפסטיבל – "אני מלאת כבוד והתרגשות על ההזדמנות לאצור פסטיבל ג׳אז ייחודי, ראשון מסוגו בארץ, שהבשורה שלו מהדהדת הן ברובד האומנותי והן באמירה ובמסר שלו.  חשוב היה לי לייצר תוכן איכותי ומסקרן, לחקור שילובים לא שגרתיים בין אמניות ולייצר הפקות מקור שנתפרו במיוחד, להפנות זרקור אל ההון הנשי העשיר שקיים פה, להתגאות בו ולתת לו במה ראויה. הגיוון הסגנוני לא היה העיקרון היחיד שהנחה את בחירותיי, ניסיתי לתת במה למוזיקאיות ג׳אז צעירות ומבטיחות, כמו גם למוזיקאיות הג׳אז שגידלו פה את הדורות החדשים".

כך אצ'ה בר, ממנהלי מרכז המוזיקה הירושלמי צוללת צהובה על הפסטיבל – "מצטרף לפועלנו פסטיבל חדש, פסטיבל מתבקש, פסטיבל ג’אז נשי המובל ע”י מוסיקאיות יוצרות בתחום הג’אז. מלכתחילה יש מעט מידי במות ופסטיבלים בתחום הג’אז וגם באלה, נוכחות המוסיקאיות היא קטנה מהרצוי. הפסטיבל הנוכחי נוצר בכדי לייצר עוגן ומגדלור ליצירה הנשית בתחום הג’אז, להוות אופק ולקחת חלק בשינוי המתבקש וליצור יותר ויותר הזדמנויות ליוצרות ומוסיקאיות בכדי לשאוף לשוויון הזדמנויות". 

חן לוי בביצוע מחווה לשושנה דמארי, צולם בידי אצ'ה בר בבית צוללת צהובה.

לוח המופעים הצפויים בפסטיבל

לוח המופעים
לוח המופעים

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d