סיקור הופעות
כולל וידאו

חגיגות ה – 30 לאור הירח של אביב גפן

אביב גפן והתעיוט חוגגים 30 שנה לאלבום "זה רק אור הירח" במרכז הקונגרסים בחיפה, היינו שם

גילוי נאות – יומנו של ילד אור הירח

אנוכי, ילד אור הירח. צעיר מאביב בארבע שנים. נשוי לילדת אור הירח, שרית, לבן האמצעי שלנו קראנו אביב על שם אביב גפן. השתתפנו בכתבת חדשות שישי בערוץ 10(הנחה: גיא זוהר) שציינה 20 לאור הירח ושודרה ממש ערב לפני חגיגות ה20 בהאנגר, נמל תל אביב (25/6/11).

היכרותי הראשונה עם האמן, הייתה בקיץ 1993 באילת , כאשר הלכתי ממלון המלך שלמה לתחנה מרכזית במרכז הישן ורכשתי את האלבומים "שיא הרגש" של משינה ו"עכשיו מעונן" של אביב. אז היו בחלק מהפאבים, מכונות דיסקים שמופעלות ע"י הכנסת 5 שקלים ובחוצות טיילת המלך, נשמעו ניצוצות ממעונן כמו "אל תדאג" וכמובן, איך לא,  הצרחה האגדית, "אנחנו דור מזויין" בשיר הנושא.

בהמשך אותה שנה, עת אני כבר בן 16,  שכנעתי חבר לבוא איתי למועדון קטן במערב ראשון מאחורי הנאפיס של חולון ולא אשכח עד היום, שנכחו קומץ בני נוער ואביב גפן עלה עם החולצת רשת ומכנסי העור המפורסמים השחורים. זכורה גם הופעה פתוחה לקהל הרחב על במה ליד חוף הסלע בבת ים, שם אביב לא הצליח לבצע יותר משלושה שירים כי חלק מהקהל היה אלים כלפיו והשליך לעברו עגבניות, קללות ומילות גנאי. התאכזבתי מאוד באותו ערב.

"ליל אהבה בצמח" , "פסטיבל ערד", רוק עצמאות בראשל"צ, ימי צוותא (הזאפה של פעם), אמפי וואהל, (שם חגג גפן עשור לאור הירח), "רוקסן", רחוב הברזל בתל אביב – שם נכחה אישתי בשנת 1994 כשאביב מובל בסיום המופע בארון קבורה והכריז על הפסקה עקב מעמסה נפשית.

מאז בערך ועד עתה, נוהגים לבוא להמון הופעות. אני מנהל קבוצת פייסבוק – "אביב גפן שנות ה90" (יש כבר כמעט 4,000 חברים) ומעדכן, מצלם, מקשר ומעורב באביב ברמה יומיומית.

מרכז הקונגרסים חיפה

יציאה מהחניה הסמוכה לקונגרסים עם אוירה לונדונית חורפית ובדיקות תו ירוק בכניסה., כאשר שומעים בתור המתארך, בני גילנו, שמשוויצים שנכחו פה בחיפה בהופעה הנדירה ששודרה גם בערוץ 2 והתקיימה בשנת 93' במועדון העיר השנייה. אוי, הקנאה !

היכל מרשים ועוצמתי ופעם ראשונה שאנחנו  פה.

21:30 מתחיל מופע חימום של עמרי קרן (הנכד של שלום והבן של דרור) כאשר אביב נתן לו לפתוח בכל הסבב הנוכחי. מוזיקה מרגשת וענוגה, בדיוק מותאמת למזג האוויר.

עכשיו דממה, חושך על הבמה, ואסטרונאוט חמוד קופץ בחלל על המסך הענק, קבלו את אביב גפן !

מתארגנים טיפה על הבמה הענקית, אביב עולה לבוש בחליפה ורודה ואלגנטית (תמיד היה לו סטייל מהמם) לקול תשואות הקהל ומתיישב על הפסנתר.

"לכבוד מיליארד מיליארד טועים שאת דרכם עוד מחפשים" שר לבדו עם הקול המחוספס , הצרידותי והיפיפה שמייחד רק אותו. בפזמון מצטרפים "התעויוט" שלבושים זהה , כולם בשחור עם פס ורוד על חולצתם: ערן מיטלמן, תומר צדקיהו, עמרי אגמון, הדר גרין ונועם חבקין. ללא ספק, ההרכב הכי טוב בישראל.

האדוקים והצעירים בנפשם, נעמדים וצורחים את המילים ברחבה סביב הבמה ואחרים, יושבים ונהנים. מה שמייחד אותנו זה שרבים בקהל הם הורים לילדים שגדלו והתבגרו ובני גילו של היוצר, ככה שאותו יומן נעורים בוסרי שכתב בגיל 17, 18 הוא בעצם יומן זהה של רבים ממעריציו, שבנעוריהם, חוו על בשרם דברים לא נעימים, החיים המסריחים. הרבה מאותם הילדים של דור ילדי אור הירח, נסחפים ב"שיגעון" יחד עם ההורים ובאים יחד להופעות ב"הרכב מלא".

בהמשך ,כתמיד בחגיגות אלבום, מבוצעים בזה אחר זה, כל שירי אלבום הבכורה של אביב גפן, מעין יומן נעורים והתבגרות, אהבה נכזבת , הלם קרב, ממש איך שחווה אז , כנער מבולבל וחרדתי בן 17 כשאבא יהונתן כמעט ולא בבית ואמא נורית משתדלת לייעץ ולתמוך (עד היום).

בשנינו שווים, אוירה קסומה כאשר הקהל מרעיד בשירתו ואביב מנגן לנו ומחייך.

וכעת: "לאן את הולכת", פה אביב בעצם כועס על קארין אופיר, אהבתו הראשונה, ותומר מככב על התופים. מלך בתחום. אווירת בוסה נובה דרום אמריקאית נשמעת בהיכל (כמו שאביב סיפר, טרם הביצוע,  שמאוד אוהב לשמוע ולהשמיע לפני הופעותיו כי ככה נרגע) , מוענקת ל"בית נבנה", מעין פרודיית דואט שבוצע במקור ב1992 באלבום עם קארין אופיר, שבזמנו, (כך אביב נהג לספר בהופעות,) כשבא לבקר את חברתו, האמא, לידיה צעקה לבתה באינטרקום ומשאירה אותו בכוונה פתוח, "קאריני, האידיוט הגיע".

"גנרל" העוצמתי, שעוסק בהלם קרב, מוקדש כעת לחבר טוב שלו, ניר שפינר שנפטר בימי כתיבת האלבום והשאיר אותו חסר אונים.

והנה,  "אלימות" שמתייחס לאונס המזעזע בקיבוץ שומרת.(1988), שיר חשוב מאוד חברתית ובכלל. "בעוד קיבוץ נאנסת ילדה..", "בדיסקוטק, הם שיחררו נשמה".

החלק ה1 של המופע מסתיים עם "זה רק אור הירח" האגדי תוך כדי שגפן מספר לנו שבזמן הכתיבה המקורי "הירח באותה הלילה הסתכל גם עליו ובעצם הציל אותו בהשתקפות" כששהה באותה דירה לבדו בתל אביב המנוכרת. בחלוף השנים, גפן טבע את הכינוי "ילדי אור הירח" לתיאור הנוער שהתבגר ליצירותיו בשנות ה90.

ואם מותר טיפה ביקורת בונה

ניכר חוסר חיבור ליומן הנעורים של פעם ולכן חלק מביצועי האלבום, באים כעמדה בוגרת יותר ושונה מאוד מההופעות הישנות של היוצר, שם נהג להיות פרובוקטור. השתולל, צרח והתאפר בכבדות ולמי שזכור, "ענד תליון "מת". אותה מעטפת ייחודית ש"הדליקה" פה את הנוער ואותנו בקיץ 1993 אז הפך לקונצנזוס מפואר. אז נכון, גם אנחנו כבר מבוגרים כמוהו אבל חסר קצת מהשובבות הגפנית שלא תישכח לעולם. יש  מעריצים שנורא חסר להם המורד של האלבומים הראשונים, אבל לדעתי, הם צריכים לנסות להבין שכשם שהם בעצמם התבגרו וכיום הורים לילדים משל עצמם, כך גם הוא, כאשר מתפקד באבהות מופתית ומפנקת כלפיי בניו, דילן ואליוט. השינוי העצום שעבר בחלוף השנים הוא יפה ומיוחד !

תפאורה

תפאורה גרנדיוזית עם אפקטים זוהרים, מסך ענק שמקרין תמונות וקליפים. ניכרת השקעה מרובה על הבמה. פה יאמר לזכות ההפקה של אביב והוא העומד בראשה, שתמיד הטוב ביותר בארץ ואין פשרות. הכי ניכר בנשפי הרוק (9 עד כה) שמתקיימים אחת לשנה וכל נשף עד היום היה יותר מהפנט ומוצלח מקודמו (גם בכמות הקהל. באחרון 15 אלף איש בלייב פארק ראשל"צ).

החלק השני של המופע

צלילי סאונד "מחר" שדי מזכירים את "קולדפליי", מקפיצים את הקהל והחלק השני נפתח. ימים הזויים של אומיקרון ואי וודאות אך המוזיקה תנצח ואין לה מתחרים.

"לא זה יהיה השיר שלנו…איך שבכיתי בגללך.." וזה רק הלב שכואב לך,  מנוגנים נפלא.

"אביב, תעשה לי דילן" , צורחת מעריצה. "אביב, אתה מלך" , חברתה משלימה אותה ותוך כדי הסמקה, אביב מזמין, אורחת מקסימה שלו "שהוא הרוס עליה", את אלה לי ומבצעים יחד את השיר החדש, "ורוד מבריק" , כתיבה, לחן והפקה של אביב שהגיש לאלה להיט פופי המככב במצעדי הרדיו בימים אלו ונכתב בעצם על כך שעם כל היופי, הגלאם והורוד המבריק והנוצץ , בכל אחד מאיתנו, השחור הדביק , (השחור = החיים האמיתיים).

צלמים של "רשת" מצלמים ואביב מבשר שיוקרן בערוץ 13 בתאריך 3.2 במסגרת ההכנות לגמר אקס פקטור לאירוויזיון (5.2) . כמו כן, בישר על פינישים אחרונים ועריכות סאונד לסדרה שיצר, כתב וביים את כל פרקיה עבור הוט ועתידה לעלות בקרוב ."שנות הירח" ויש כבר טריילר. בהחלט מצפים ונרגשים.

"מקסיקו" עכשיו וזהו להיט מ1999 שכיכב במצעדי הפזמונים וגם הערב, כלל גם סולו תופים מרהיב של תומר צדקיהו, "החתיך הזה", אמר אביב. סולו ארוך ומהפנט כמו שרק תומר יודע לבצע.

"אולי" באקוסטי, ריגש והקהל הידהד בשירה נלווית ועוצמתית.

"ענין של זמן" (מילים: א.מנור, לחן: ר. קלינשטיין)  מרקיד ומקפיץ את הקהל ולפני הביצוע, סיפר אביב שבזמן שחבריו היו בצבא, הוא היה בא מדי בוקר לאולפני החינוכית ברמת אביב ושימש בסידרה הנצחית כמעין ניצב (התסריט והכל כבר היה סגור ולא מצאו לו תפקיד וככה גם סוכם עם האמא, נורית גפן ש"הכניסה אותו לסידרה"). סוג של בדיחה אבל העביר את הזמן וקצת הזרים כספים שעזרו להוצאת האלבום "אור הירח" , אלבומו ה1 .

"שיר הסמרטוטים" הוא הלהיט הבא, "מלאך" הרומנטי שהכניס הרבה זוגות לחופה וקידושין, "עונות" הלהיט מ1996 שזכה בתואר מקום שלישי במצעד השנתי של אותה שנה. "האם להיות בך מאוהב" (שיר השנה 1994) שדי הציל את האלבום אביב גפן 3, כך אמר אביב וזהו הלהיט היחיד מאותו אלבום.

"אל תדאג, אני חושבת עליך אבל שוכבת עם כולם" , פה אנחנו מקבלים גיטרות והגדרה של רוק ישראלי וכנראה שהנושא טרם נפתר מול סוגיית קרין אופיר גם באלבום השני , זה שבעצם העניק לו את התהילה. על המסך, רואים בענק בלייב את אריק איינשטיין ז"ל בצילומים עם אביב בעבודה על האלבום "יומן מסע" שאת שיר הנושא מבצעים אריק ואביב יחדיו. זהו הקטע של שיא הרגש והגעגועים לאריק שמגיע לו אף יותר מזה.

ופתאום, שיר בהפתעה שמוקדש כנראה לי ולגרעין הקשה וההדוק של ילדי אור הירח. אביב, הפתעת בענק עם "אין שמחים בלילה" שבדיוק מתאים להאזנה בלילות ללא שינה לאותם אנשי לילה.

הדרן ואז אביב עולה במכנס לבן וחולצת רשת שחורה לצלילי "סוף העולם" שבמקור בוצע עם ברי סחרוף, נסיך הרוק.ב1997 . הייתה חסרה לי שאגה במקום הנכון. אולי בהופעה הבאה.

מסיים עם "טיפות" שצעד במצעדים של 2012 , מודה לקהל. "התעויוט" יורדים מן הבמה ואביב קופץ לבקר בברזלים, לחבק מקרוב את הקהל. מיכה (שומר הראש התמידי) , אחריו ומגן עליו מפני המעריצות.

זאת ההופעה השביעית כבר בסיבוב ל – 30 לאור הירח (אבל מי סופר) ואם יש מצב שכזה שטרם נכחתם והוקסמתם גם, תזמינו מהר כרטיסים, למרות שזה לבטח כבר סולד אאוט (ב"ש, 27.1. | זאפה ת"א החדש ,17.2 | זאפה בעמק חפר 19.2 )

כנראה שחגיגות ה-30 הבאות יהיו ל"עכשיו מעונן" אבל, מומלץ מאוד לחגוג הקיץ 20 ל"ממנטו מורי" שיצא ביוני 2002. לטעמי ולדעת רבים, הטוב ביותר של גפן.

2 לפנות בוקר וניסיתי לרגש 

ולסיום ! אני מאומת מאתמול, קצת איש לילה כעת, ששוב מסתגר בחדר סגור (הפעם מצווים עליי) ושומע בלופים את אביב גפן 3 ושומקום . קיבלתי מתנת קורונה: לחזור קצת לנעורים.

אביב , אתה זה שתמך אז כשהייתי נער ועברתי התעללות בתיכון .

ואבא ז"ל צעק כשהגבהתי את הווליום כששודרה בערוץ 2 , "המעגל עם דן שילון" בגלל שנח צהריים .והפרעתי.. אז חטפתי צעקות וצרחות לא נעימים.

בשירות הצבאי (1995-98), מוזיקלית, חיזקת ונתת משמעות לחיות. תודה לך.

דווקא בגלל שהרבה הורים בשנות ה90, אסרו על ילדיהם, לשמוע אותך. זה רק גרם לנו להמשיך ולצרוך את יצירותיך ממש כמו סם !אתה היית העוגן ביומן המסריח שלי בתיכון ובהמשך גם בצבא. אתה זה שהכרת לי את אישתי (הכרנו בזכות ההערצה אליך ומשם נהיה קליק) ומאז רק השתניתי והבאנו לעולם שלושה בנים מקסימים .

זוהי, ללא ספק, הערצה ואהבה שכזו – מרגשת ועוצמתית ואף אחד לא באמת יבין זאת אלא רק מי שבאמת , עבר על בשרו, רגעים שכאלה וכאלו . (ילד אור ירח אמיתי )

ותודה רבה ש"טסתם אביב גפן והתעויוט" כמו שנאמר בסיום ההופעות אז….

רגעים מרגשים עם הצלילים

 

Yaniv Levi

יניב לוי, ילד אור הירח מאז ומתמיד, נשוי לשרית. הכרותנו ב1996 היתה סביב האהבה לאביב גפן. אבא ל3 בנים, נושם וחי הופעות ומוסיקה ישראלית. מבת ים

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: