פס קול שבועי
כולל וידאו

ירון גרשובסקי – Up Close from Afar

המוזיקאי ירון גרשובסקי משיק אלבום כפול הכולל שיתופי פעולה מהשנה החולפת אשר נערכו בהופעות ששודרו בזום - Up Close from Afar Collaborations.

ירון גרשובסקי הוא אחד מבכירי המוסיקאים שישראל ייצאה לעולם, מוסיקאי ענק הנחשב לאחד מהפסנתרנים, המעבדים והמנהלים המוסיקליים הטובים בעולם. לוותיקים ירון מוכר כמי שחיבר את המוסיקה לשיר הנושא של ניקוי ראש ועיבד אין סוף מלהיטי שנות ה 70 במוסיקה הישראלית בניהם  "שיר בבוקר בבוקר" ו"הבלדה על ברוך ג’מילי" של שלמה ארצי,  והלהיטים של ניסים  סרוסי "איני יכול", "אשליות" ו"אמא".

לאחר שסיים בהצטיינות את לימודי המוסיקה באוניברסיטת ברקלי היוקרתית, שמו של ירון יצא למרחוק. משנת 1979 הוא מכהן ברציפות כמנהל המוסיקלי והמעבד של להקת מנהטן טרנספר כשבמקביל הוא ממשיך לכתוב ולעבד מוסיקה להצגות תיאטרון בברודווי בניהם הצגות יוקרתיות כ – "עיר מלאכים", "סווינג" ו"שיר סינגפור". בשנת 1985 השתתף בהפקת האלבום "אטלנטיס" של ענק הג'אז ויין שורטר.

במקביל להופעות עם מנהטן טרנספר ירון מופיע עם חברי שלישייתו ברחבי העולם, הופעות שזוכות להתעניינות בקרב רבים מבכירי המוסיקאים, ביניהם סטיבי וונדר, סטיב גאד ואחרים וכמו כן הוא מקפיד להגיע לארץ להופעות עם חבריו הוותיקים, בניהם אלי מגן ויוסף (פפו) לוי. התפרצות מגפת הקורונה והסגרים שלא פסחו גם על ניו יורק, הביאו את גרשובסקי להופיע בזום עם כוכבי ענק כג'ניס סיגל ממנהטן טרנספר וזמרים וירטואוזיים כ Aubrey Johnson, Cheryl Bentyne.

המגפה האיומה הזו שהכתה בעולם הביאה לפחות למשהו חיובי אחד שכן, גרשובסקי העסוק במשך כל השנה בהקלטות ובמסעות ההופעות האינטנסיביים של מנהטן, לקח פסק זמן (בכפייה) ובעזרת הטכנולוגיה המופלאה, עיבד באופן גאוני יצירות אותן אהב במיוחד, עם שיתופי מעולה מעוררי צמרמורת, והכל ברוח ובסגנון האופייניים רק לו.

גרשובסקי ניחן בתכונה הייחודית של השילוב המנצח בין מעבד מבריק לבין היותו אחד מנגני הפסנתר הטובים כיום בעולם עם טכניקה מעוררת השתאות שייחודית רק לו.

למרות שכל הקטעים הוקלטו לייב בסלון של גרשובסקי בניו יורק ובמקביל בבתיהם של הסולנים הנהדרים שמשתפים אתו פעולה – הסאונד מהמם, ונותן תחושה של הופעה חייה בסלון הבית.

אהבתי במיוחד (ובאמת קשה לבחור) את ההופעה עם קווין אוסבורן בשיר האלמותי IF,  הביצוע הנדיר של   Pannonica  – La Tanya Hallשל ענק הג'אז טילוניוס מונק,  וכמובן ההופעה המרטיטה על ג'ניס סיגל https://www.facebook.com/ygershovsky/videos/10220526820659412.

ויש גם כמה רגעים של הומור המשולב בגאונות של ממש – השת"פ של גרשובסקי עם בן אחיו, המתופף המוכשר גל גרשובסקי, נגן הקלטות מצליח מניו יורק והרכב הביג בנד שלו, בלהיטה של ארת'ה פרנקלין, “Who’s Zoomin who שבו אנחנו זוכים לצפות בגרשובסקי (הדוד) גם שר…..

אם כי מוכרח להודות – שהקטע האהוב עלי הוא העיבוד המטורף של גרשובסקי ללהיט של "דם יזע ודמעות" Spinning Wheel, אולי בגלל שלפני 50 שנה, לימד אותי ירון, שהיה אז חייל צעיר בליל האוויר את השיר הזה על הפסנתר בבית הוריו שברחוב דרויאנוב בתל אביב.

אלבום שמעבר להכל מציין ומסמל תקופה של יצירה שעקפה את חוקי הקורונה והביאה לעולם מעט מזור ותקווה. האלבום הכפול נמצא באתר הבית של ירון ובכל אתרי המוסיקה הדיגיטלית.

אדר אבישר

אדר אבישר, בן 61, מוזיקאי, יוצר, פועל בפרויקטים חוצי אוקינוסים, החל את דרכו כשדרן בתחנת הרדיו קול השלום של אייבי נתן, ניהל את מועדון הרוק בקולנוע דן, כיהן בעבר כ‎עיתונאי ועורך ב"מעריב"- כתב מיוחד למזה"ת, כתב לענייני משטרה ופלילים במחוז תל אביב ובמחוז המרכז, כתב לענייני תרבות, עורך בדסק החדשות, ‎פרשן לענייני משטרה משפט ופלילים וכותב מאמרי מערכת ופובליציסטיקה ב"דבר ראשון"‎ - ‎עיתון דבר‎, ראש אגף החדשות ברדיו תל אביב, כיהן כיועץ תקשורת ודובר של שרי ממשלה, חברי כנסת, נשיא, כיום מכהן כנציג קבילות הציבור בעיריית גבעתיים, לצד פעילותו ככותב ומבקר מוזיקה בבלוג

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: