חדשות הסצנהחדשות מקומיותמוזיקה בצל מגיפת הקורונה

למרות הבטחת ראש הממשלה – המוזיקאים ממשיכים במאבק

למרות הבטחתו של ראש הממשלה אמש במפגש עם נציגי עולם התרבות להחזיר את ההופעות החליטו ארגוני התרבות ופורום מוסדות התרבות שלא לעצור והם מכריזים כי יפגינו כנגד ההחלטות התמוהות בירושלים מחר בערב, כל הפרטים.

לרגע נדמה היה אמש כי נמצא הפיתרון לעולם התרבות בעקבות ההכרזה של ראש הממשלה כי הוא מאשר את פתיחת עולם ההופעות ובשלב ראשון את ההופעות תחת כיפת השמיים. כעת מסתבר שלא כולם מרוצים מההחלטה הזו, כך אנשי איגוד המוזיקאים העצמאיים בשיתוף ארגוני התרבות ופורום מוסדות התרבות, הודיעו כי המאבק לא הסתיים בהיעדר פיתרון לבעיית כלל האמנים וההופעות בכללן, הם חוזרים להפגין בירושלים מחר בערב.

זו לשון ההודעה שיצאה בשעות הצהריים – "אתמול הכריזו ראש הממשלה נתניהו ושר התרבות טרופר על כוונתם לפתוח סוף סוף את עולם ההופעות לפי מתווה שמאפשר ריכוזי קהל במרחב הפתוח בקפסולות של 20, ובכפוף לאישורים פרטניים. עצוב שרק בסוף הקיץ מתקבל המתווה שהיה אמור להתקבל מיד בתחילתו. חבל שמדובר במתווה שמאפשר לקיים בעיקר מופעים גדולים של אמנים מעטים, ומשאיר את רוב המוזיקאים, כמו גם את התעשייה שמקיפה אותם, מאחור. מאכזב שמתווה פתיחה לחללים סגורים ימשיך לחכות עד לחודש ספטמבר. ובלתי נתפס שעולם התרבות שוב מקבל יחס מפלה שפוגע ביכולת שלנו המוזיקאים/ות להתפרנס בכבוד.

לכן, עד שיפורסם מתווה ראוי שבאמת מאפשר לכולם לחזור לעבוד – נצא לרחוב למחות: לא משאירים את הבמה ריקה!

כבר 5 חודשים שאנחנו מחכים, משתפים פעולה, מדברים עם משרד התרבות ומשרד האוצר ומשרד הבריאות, ובסוף – גם פרוייקטור הקורונה החדש רוני גמזו, גם מנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו, וגם השרים הרלוונטיים חילי טרופר, ישראל כ"ץ ויולי אדלשטיין ממליצים לפתוח את עולם התרבות, אבל אומרים שההחלטה הסופית אינה בידם, אלא בידי איש אחד בלבד: ראש הממשלה נתניהו. הצעד האחרון שלו הוא בחזקת מעט מידי מאוחר מידי, וכבר למדנו שללא הפגנת כוח – ראש הממשלה פשוט לא מתייחס אלינו ברצינות.

אז אנחנו לא מתבלבלים ולא מתרגשים מהבטחות ראשוניות: כל ארגוני התרבות ופורום מוסדות התרבות יעלו מחר (שלישי) בשיירות לכיכר פריז בירושלים להפגין ולהקים אוהל מחאה, כדי להבטיח את פתיחת עולם התרבות מבלי להשאיר אף אחד מאחור."

מאז הקריאה למוזיקאים ואנשי עולם התרבות חזור ולהפגין בירושלים נרשמת היענות רבה בקבוצות ברשתות החברתיות השונות.

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: