סיקור הופעותפסטיבל הפסנתר 2019
כולל וידאו

געגועים לאלונה טוראל – "כאשר אני ואת"- מופע המחווה

מופע מחווה מיוחד לאלונה טוראל במסגרת פסטיבל הפסנתר ובהשתתפות אמנים רבים שתמורתו קודש למלגות סטודנטים למוזיקה ברימון, רינה לדין ומוטי קמחי היו, חוו וחזרו עם הרשמים. וידאו - טלי ברק.

פתיח –

בחודש מאי 2019 הלכה לעולמה אלונה טוראל, מהמוזיקאיות האהובות והמוערכות שפעלו בארצנו מראשית שנות ה-70 ועד ימינו. פסנתרנית, מעבדת, מלחינה ויוצרת שהייתה שותפה לעיצובה מחדש של המוזיקה הישראלית, כשהביאה איתה מניו יורק, מבית הספר מאנס שם למדה, השפעות של ג'אז, גרוב וגוספל, והייתה בין הראשונים לנגן בפסנתר החשמלי ה"פנדר רודס" שהפך לאחד מסמלי ההיכר שלה.

בשורת השירים הארוכה שהיא הלחינה מצויות אבני חן רבות, כמו "אדבר איתך", "בשביל אל הבריכות", "הוא לא כל כך חכם", "גשם בוא", "אחד חולמני" ועוד.

במהלך הקריירה המוזיקלית שלה הספיקה אלונה לחבור אל להקת "הפלטינה", להקת "שמיים", להקת "תמוז" ועם אמנים מהשורה הראשונה אריק איינשטיין, שלום חנוך, חוה אלברשטיין, נורית גלרון,  ורבים אחרים. לצד אלו היא גם הפיקה מוזיקלית אלבומים רבים החל מהאלבום "אדם בתוך עצמו" ועד אלבום הסולו הראשון של יובל בנאי ועוד.

משתתפי המופע לזכרה נרתמו להשתתף בהתנדבות מלאה, כאשר הוחלט בעקבות רעיון משותף של אתי אנטה ומיכאל תפוח ומשפחתה של אלונה, כי כל ההכנסות, יחד עם תרומתה של משפחתה, יוקדשו למלגת לימודים על שם אלונה  טוראל, אשר תוענק לתלמידים מצטיינים  במגמת פסנתר בבית הספר למוסיקה "רימון".

מצגת זאת דורשת JavaScript.

 

אז מה היה לנו?

יואב קוטנר הנחה את הערב המגוון הזה, בו נטלו חלק חברי להקת הפלטינה בהרכב : אהרל'ה קמינסקי, נחום פרפקוביץ, אילן סאלם, אלון אולארצ'יק, וכן שורת אמנים שכללה את  (בסדר א' ב') :אגי משעול, אילן וירצברג,  אלון הלל , אלון עדר , אלי דג'יברי , אלי מגן, אלכס פולק, אריאל הורוביץ, דורון טלמון, דורי בן זאב, ורד פיקר, חוה אלברשטיין, טל כהן,  יאיר סלוצקי, יוני רכטר, יונתן אלבלק, יונתן בן עמי, יוראי אורון, יעל קידר, מאיה משעול, מאיר ישראל, מיקי ורשאי, מיקה הרי, מיקי שביב, משה לוי, נדב הולנדר, נורית גלרון, סלעית להב, עופר פלד, רונית אופיר, רמי הראל, שלום חנוך, שמוליק בודגוב, תמר גלעדי, הרכב "תמונת אישה": שר ניב, רות דנון, מירב הלינגר, רוני וגנר ורוני בר-הדס.

האירוע היה גם כמצגת רב גונית של קוים לדמותה וחייה, שלוו בתמונות וקטעי וידאו מתוך ראיון מצולם שהעניקה ליואב קוטנר  כמה חודשים לפני מותה,  ושולבו בין ביצועי השירים, מהם למדנו בין השאר כי אלונה נולדה בראשית שנות ה 40 למשפחה של "סוציאליסטים" ומינקותה סומנה כמוזיקאית. בגיל צעיר 5 החלה לנגן ובגיל 6 כבר התחילה לכתוב שירים.

בשנת 1961 כתבה להלנה הנדל את השיר כאשר אני ואת אותו ביצעה בפסטיבל הזמר.

לימים נסעה ללמוד במאנס אשר בניו יורק  , וחזרה בשנות ה70 כשבאמתחתה השפעות של ג'אז, גרוב וגוספל. ייחודית ומהפכנית. אישה פסנתרנית בתוך הרכבים גבריים – דבר שלא היה רגיל בימים אלו. לצערנו גם לא בכל התקליטים בהם ניגנה ועיבדה מופיע קרדיט…

אלונה הייתה בין הראשונים לנגן בפסנתר החשמלי ה"פנדר רודס" שהפך לאחד מסמלי ההיכר שלה. עוד למדנו מקטעי הווידיאו שאלונה אהבה- בסדר הזה: נגינה, עיבוד ובסוף הלחנה. יואב קוטנר שאל אותה אם היא לא רצתה אי פעם להוביל- והיא ענתה בצניעות מקסימה: "לא אוהבת להוביל. אוהבת לנגן לבד.  אוהבת את הכוח של הביחד."

המופע החל ב "שיר שלכת אדומה"   שהלחינה אלונה ובוצע ועובד ע"י על ידי רמי הראל וורד פיקר , המשיך אחריהם  אלון אולארציק בשיר " כאשר אני ואת"- אחד השירים הראשונים של אלונה, שכתבה אותו במקור לנחמה הנדל, שביצעה אותו בפסטיבל הזמר 1961, וזכתה איתו במקום השלישי.

אחריו עלו בנות ההרכב  -"תמונת אישה"– הרמוניה נשית מרגשת וצלולה. הן שרו את "פרחי זהב" (חוה אלברשטיין במקור וגם את "גשם גשם בוא" למילים של תרצה אתר בעיבוד ג'אזי.

רונית אופיר ששרה "הוא לא כל כך חכם" – אלונה נפטרה בדרך למופע משותף איתה…

להקת הפלטינה  – לאהרל'ה קמינסקי ונחום פרפרקוביץ  מההרכבים המקוריים של הלהקה הצטרפו לכבוד המופע אילן סאלם ואלון אולארציק .

חוה אלברשטיין חלתה ולא יכלה להגיע ולכן הגיעה דורון טלמון ושלומי שבן ששרו את "אדבר איתך" ביצוע מעולה אותו הכינו בדקה ה90  וזכו למחיאות כפיים סוערות.

קטיה טובול על הפסנתר  ואלי דג'יברי ששר "להיות לבד". מילים יונתן גפן. מתוך מחזמר שנקרא "קרחת", שלא יצא על גבי תקליט…פעם ראשונה ששמעתי את אלי שר. הוא שר מקסים.

רותי נוי כתבה השיר שקוטנר סיפר שאלונה הכי אהבה. זה השיר שנקרא "עכשיו עכשיו" (או "תחנת רכבת") ושרה אותו במקור תיקי דיין. במופע ביצעה אותו מיקה הרי בליווי  רמי הראל, , יונתן אלבלק ויוראי אורון.

מיקי שביב מצטרף למיקה הרי – לשיר "אחד חולמני". בעיבוד ג'אזי מקסים של רמי הראל.

הזמר והמוסיקאי אריאל הורוביץ שר  את "שלושה חיילים". וגם שיר חדש שחיבר לזכרה של טוראל : "אני זוכר אותך אלונה".

שירי אגי משאול,  הפרויקט האחרון שאלונה עבדה עליו אך שלא יצא. ההקלטות לא נמצאו. 3 שירים מהפרוייקט. אותם שרה מאיה משעול- ביתה, יעל קידר ותמר גלעדי.

אלונה עיבדה למאיר אריאל את האלבום נשל נחש. אלונה מספרת כי נפגשה עם מאיר על מנת לנסות להבין את משמעות השירים כדי לכתוב להם עיבודים שיתאימו, ממנו לא הצליחה להוציא הרבה מידע…

אלון עדר שר את "נשל של נחש". אלכס פולק על הגיטרה. באופן מפתיע  קרא לאביו יהודה לסולו גיטרה . כל כך הרבה נוכחות על הבמה. מרגש…לאחר מכן הזמין אלון את דורון טלמון מג'ין בורדו- לביצוע משותף של השיר נתפייסה.

את השיר הבא  נדב הולנדר עיבד. דורון טלמון התחילה לשיר כשאלונה מלווה אותה בוידיאו על המסך- מקסים…

עברנו לאלבום של דורי בן זאב- ריתם אנד בלוז קצת קאנטרי במקור צרציל ניגן…

שר את "הכיוון מערב"-   מאיר ישראל, ורד פיקר,  מפוחית ירון בן עמי. אלכס פולק. ואז את "קום לך אל נינווה"

נורית גלרון עלתה לבמה ושרה את "זה הגשם" סיפרה שאלונה הייתה צנועה ושקטה ונחבאת על הכלים אך ברגע שהתיישבה על הפסנתר קשה היה להתעלם מהאינטליגנציה למעשה הופענו כשתי זמרות. היא על הפסנתר. חסרה לי. דיאלוג ארוך. אלי מגן הצטרף אליה והם שרו את "מה איכפת לציפור" מתוך אוסף של חנוך לוין. הקהל קם על רגליו…

אלונה אהבה ג'אז ואחד המוזיקאים שהשפיעו עליה היה הרבי הנקוק . בהשראתו כתבה את "שבוע האחווה" אותו ביצעו  אלי דג'יברי, שלומי שבן ויוני רכטר.

עם שלום חנוך היו המון חזרות מספרת אלונה,  ובבית עבדתי על העיבודים. מטען של בלוז וג'אז. שלום חנוך עולה על הבמה עם משה לוי, מיקי שביב, יונתן אלבלאק, מאיר ישראל לשיר "סן פרנסיסקו" של אריק איינשטיין.

ואז אדם בלילה בעיר זרה כשאלי דג'יברי מלווה אותו בסקסופון, מקשט את העיבודים היפיפיים של אלונה טוראל…איזה סיום נהדר לערב חד פעמי.

 

 

רינה לדין

אוהבת לשדך בתים לאנשים ואנשים לבתים, אוהבת מוזיקת ג'אז, חיה ונושמת אותה.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: