סיקור הופעות

המסע של מנדלסון לפולין

יובל מנדלסון חוגג את השקת אלבומו החדש ומארח את המפשעות ושייגעצ. צילום יובל מנדלסון באדיבות גאיה סאן.

באופן טבעי, הומור ואינטיליגנציה הולכים יד ביד. יובל מנדלסון מוכיח זאת שוב ושוב. לא בכדי הבארבי מפוצץ עד אפס מקום במופע סולד אווט. הערב הם מרימים כוסית לכבוד השקת האלבום "יובל מנדלסון והמסע לפולין", בהפקתו של אסף תלמודי. הטקסטים, כמו תמיד, עוסקים בחוויותיו מהעולם, מהמדינה, מהבית. תמיד נוקבים ובועטים בדיוק איפה שכואב, עם המון סאטירה והומור.  כולל שיר שהולחן ע"י ילד בן 13 בגטו וילנה וזכה איתו בתחרות שירים בגטו.

אמש בבארבי היה ערב סוחף, מצחיק, מרגש, טקסטים מבריקים המתובלים בהומור וביקורת עצמית, הייתה הופעה לא פחות ממצוינת!! אז אם עדיין לא צפיתם ביובל מנדלסון בהופעה, It's About Time !

יובל מנדלסון והמסע לפולין. צילום גאיה סאן
יובל מנדלסון והמסע לפולין. צילום גאיה סאן

בעידן בו מספרי הסיפורים שולטים, מגיע מעין יוסף המספר בן זמננו, בלי שום עצם בלשון. אמש בבארבי, נראה היה שהוא מספר את סיפור בריאתו של יובל מנדלסון, כולל פרטי פרטים מחדר הלידה. עם שירים מאלבומיו הקודמים ולהיטים כמו "מרלין מונרו" לצד שירים מהאלבום החדש. את עצמו הוא מציג כ"לא אל יווני, לא זאוס שירד מהאולימפוס, יובל מנדלסון, כמוני כמוכם, אדם מן היישוב רק עם ערך בוויקיפדיה". הוא מורה לאזרחות, חקלאי, אמן פלסטי ומעל לכל איש משפחה ואבא לבלה וזאב מנדלסון. "זאב הקטן בן חצי שנה, גודלו כשל כיכר לחם, לא פרוס, איננו פורסים את ילדינו". ומעלה את ביתו לבמה, שבאופן טבעי, גם היא אומרת רק אמיתות ומבקשת "אבא תוריד אותי".  הוא מספר לנו על ביקורו באושוויץ (ומצליח להגחיך גם את המאורע הזה). הוא מספר על חדר השמות "למשפחתה של אימי אין נספים כי היא משואת יהודי טבריה, ואבא, אמנם מרומניה, אבל עיקר אלו שאכלו אותה היו כפריים, והוא מבוקרשט מה שנשאר לי לעשות הוא למצוא את שמות ילדי. פעמיים מופיעה בלה מנדלסון ופעם אחת זאב מנדלסון. צילמתי את הדפים ושלחתי לאשתי 'שיהיה לך יום מקסים'" ומבצע את "המנדלסונים הקדומים" מתוך "יובל המנוול-שירים לבלה", שם הוא מספר לביתו על אודות אבותיה ומיתתו הייחודית של כל אחד מהם, כמו כן, מכין אותה למות אביה.

יובל מנדלסון והמסע לפולין. צילום גאיה סאן
יובל מנדלסון והמסע לפולין. צילום גאיה סאן

ב"נוסעים למדבר" גם כן מאותו האלבום, הוא מפעיל את הקהל הן בשירה והן בנשיאתו על כפיו עד לעמדת הסאונד ולעמדת תופי הבונגו עליהם הוא מנגן, ובכן, לא באותה גאוניות בה הוא מספר את סיפוריו.

גם המפשעות חיממו את יובל מנדלסון. צילום שי שיר
גם המפשעות חיממו את יובל מנדלסון. צילום שי שיר

למנדלסון אמת שאינה מתפשרת. הוא שוחט על הבמה עדר של פרות שקדושות לנרטיב של מדינת ישראל, החל מהשואה וכלה ברבין, שנרצח לו דווקא ביום הולדת 13 של מנדלסון "וכך רבין זיין לי את בר המצווה". וכך אנחנו אוהבים אותו, נועז, פרובוקטיבי, גס ומצחיק עד דמעות.

קטעי וידאו מהמופע

שי שיר

שי שיר וטלי ספיר: הוא: איש חינוך בכל רמ"ח אבריו, שהמוזיקה מהווה מרכיב מרכזי בחייו. היא: ביום מנהלת רישוי במשרד אדריכלים ובשאר הזמן תופרת, יוצרת וכותבת. ביחד: הם ההורים של אלה ורותם ויחד איתן חיים ונושמים הופעות ומוזיקה.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: