סיקור הופעות

נבוקו – ערב עם ג'וזפה ורדי בפארק הירקון

בעקבות הפקת הענק של "נבוקו" – מופע אופרה בפארק הירקון בהפקת מחלקת המופעים של עיריית תל אביב והאופרה הישראלית עם התזמורת הסימפונית של ראשון לציון. שדרן הרדיו והעורך המוזיקלי המיתולוגי טוני פיין הגיע לפארק יחד עם רבבות כדי להביא את המראות, רפורטז'ה.

בעצם הכל החל בשנות השבעים של המאה הקודמת, כאשר אמי המנוחה, אז סמנכ"ל חברת "גני יהושע" יוזמת את הקמת "הקונכיה אקוסטית" בשולי גבעת הרוחות בפארק הירקון כחלק מתנופת הפיתוח של הקומפלקס החדש. ראש עיריית תל אביב דאז, שלמה להט "צ'יץ'" ממנף את הרעיון לטובת אירוח של מופעים שונים, בעיקר של הרכבים קאמריים לרווחת הציבור. זו הייתה אמירה חדשה בארץ, להוציא את המוסיקה, המבצעים והמאזינים אל כיפת השמיים בקומפלקס הנותן איכות צליל בחלל הפתוח.

מאז שימש המתחם הבסיסי של כרי הדשא לאירוח של עשרות מופעי מוזיקה, רובם כארנות למופעי רוק ופופ. אולם בשש עשרה השנים האחרונות חזר הפארק לארח גם את הפן הקלאסי של מופעי המוזיקה עם מופעי אופרה בפארק, עניין שהפך למסורת עירונית, מופע הפתוח לקהל הרחב ללא תשלום בחסות העירייה.

אמש הגיעו כ-35 אלף איש לצפות  באופרה "נבוקו" של ג'וזפה ורדי, מהאופרות הפופולאריות ביותר, בהפקת ענק חדשה תחת כיפת השמיים במסגרת  "אופרה בפארק", בגני יהושוע תל אביב. בין קהל הרבבות היה כאמור טוני פיין שהביא את המראות הייחודים מהקו הראשון בכר הדשא.

האופרה האהובה של ג'וזפה ורדי – "נבוקו" מגוללת את סיפור חורבנה של ירושלים ושל בית המקדש הראשון על ידי נבוכדנצר מלך בבל (נבוקו), ועוקבת אחר שאיפתם של בני ישראל בגלות בבל לחיות שוב חיי חירות במולדתם. אין פלא ששירתה של מקהלת העבדים שבאופרה הפכה עד מהרה להמנון הבלתי רשמי של איטליה והיא נחשבת לאחד הקטעים היפים ביותר ברפרטואר המקהלות באופרה בכלל.

על תזמורת האופרה – "התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון" ניצח השנה מאסטרו ישי שטקלר. את ההפקה שנוצרה במיוחד עבור הפארק ביים גדי שכטר. על מקהלת האופרה הישראלית ניצח איתן שמייסר. צוות סולנים ישראלי ובינלאומי הוביל את ההפקה, ביניהם בתפקיד נבוקו יונוץ פאסקו, בתפקיד אביגייל אירה ברטמן, בתפקיד פננה שי בלוך, בתפקיד זכריה אינסוג סים, בתפקיד ישמעאל דומניקו מניני, בתפקיד הכהן הגדול עודד רייך ועוד.

 

לחצו לצפייה בגלריית התמונות שצילם טוני פיין

 

וידאו

 

 

טוני פיין

אנטוני "טוני" פָיין היה עורך מוזיקלי, מפיק תוכניות רדיו ושדרן רדיו ישראלי ב"קול ישראל" במשך ארבעים שנה. ערך והפיק תוכניות מוזיקה רבות ברשת ג', ובהמשך מונה לעורך האחראי של התחנה. מ-1978 עד 1995 היה העורך והמפיק של תוכנית הרדיו הפופולרית "חדש, חדיש ומחודש", בהגשת שוש עטרי, מ-2009 החל לערוך ולהגיש תוכנית רדיו יומית לצד עופר נחשון, "באוויר", בה מושמעים שירים ישראלים חדשים ומתארחים אישים שונים באולפן. לאחר מכן ערך פיין את התוכנית, שהגישה רויטל עמית. פרש בשנת 2016 ומאז הוא פעיל במסגרת הבלוג.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: