סיקור הופעות

על נביאים ומשיחים

מופע השקת האלבום Unsung prophets and dead massiahs של להקת אורפנד לנד באמפי שוני, ליל רביעי 13.06.2018. אורחים – היהודים, אתל מגן ומקהלת  Hellscore . שי שיר וטלי ספיר יצאו לבנימינה כדי לחוות את הסצנה ולהביא את הסיפור. אמיר גלעד מביא את התמונות.

קובי פרחי, אורפנד לנד. צילום: אמיר גילעד

הערת הבלוג #1: מופע ההשקה של להקת אורפנד לנד נקבע לתאריך מסויים במהלך חודש אפריל האחרון, אלא שתוכניות לחוד ומציאות לחוד, פתאום משום מקום זעם האלים, הנביאים והמשיחים טלטל את ארץ כנען עם סופות גשמים נוראיות והמופע נדחה. השבוע הגיעו הצופים למופע שהתקיים וביניהם האנשים שמביאים בפניכם את הדיווח והסיקור הזה, אמיר גילעד לכד את הרגעים הקסומים במצלמתו, שי שיר מביא את קטעי הוידאו, טלי ספיר מביאה את החוויה המילולית בעקבות המופע.

אם לשפוט על פי הקהל, היה נראה שאמש אזלו הצבעים בעולם וכל מעצבי השיער הלכו לעולמם. את מרחבי האמפי הציפו נהרות של לובשי שחור וארוכי שיער, עד שלרגע חשבנו שנקלענו לפסטיבל רוק גרמני ובעוד רגע, הולך לפרוץ מבין הקשתות, קרב ויקינגים עקוב מדם.

זאפה אמפי שוני התמלא במהירות לכבוד השקת אלבומם השישי של הרכב הפרוגרסיב מטאל המזרחי הותיק והמוערך אורפנד לנד Unsung prophets and dead massiahs.

טוב, זאת לא באמת בעיה גדולה למלא מקום איזוטרי כמו אמפי שוני, כשמדובר בלהקה שמביאה רבבות לאיצטדיונים ופארקים בכל היבשות כבר שני עשורים.

עיקר פעילותם מעבר לים ולארץ, הם מגיחים לארועים מיוחדים כמו השקות של אלבומים וב"חג האורפנדלנד" שנחוג בסיבות חנוכה, כך סיפר לנו זאב שלייפשטיין, מעריץ ותיק של הלהקה. עוד הוסיף שלמרות שהם ממלאים אצטדיונים, אינם שוכחים את הקשר למעריצים מהבית. הנגישות שלהם לקהל הישראלי יוצאת דופן וכדוגמא לכך לחש לנו שבסיום ההופעה הוא וחבריו שלחו הודעה לקובי פרחי, סולן ההרכב, והופתעו לגלות שזה ענה להם, לכולם!

הקהל המתהווה מאוד הומוגני, קהילת המטאל בארץ לא גדולה אך מאוד נאמנה ומלוכדת ניתן היה לראות שהרבה מהם מכירים זה את זה.

ואז החלה הדראמה! מקהלה של כ-20 נשים וכ-5 גברים עולה לבמה, זו אינה סתם מקהלה, אלו הם Hellscore מקהלת רוק ומטאל ששרה באקפלה, בניצוחה של נועה גרומן הגותית. צלילי שירת הכנסיה מלווה את חמשת ארוכי השיער שעולים לבמה.

הם פתחו בביצוע לשיר הראשון מהתקליט החדש The cave. ברגע הזה הבנתי איפה אנחנו נמצאים. הבנתי את עוצמת המעמד ואת גודל הארוע. נפלו לי אסימונים איך קרה שהמקומיים הללו ממבת ים, הפכו לכה בין לאומיים, איך כבשו כל כך הרבה במות והכל הפך כל כך ברור. הם פשוט, לא פחות ממעולים!

זה לא רק בגלל מלודיות הרוק העוצמתיות, ברקע צלילי שירת הכנסיה בביצוע המקהלה והקהל שכמו צבא קטן, מניף זרועותיו באחידות ממכרת בקצב המטאלי, אלא גם התיבולים האוריינטאלים שהופכים את כל זה לחוויה יוצאת דופן. אני מודה, התרגשתי.

קובי פרחי, סולן ומייסד הלהקה, ציין שזוהי הופעתם ה-50 בארץ והבטיח חגיגה וחגיגה זו הייתה…

הם ביצעו את רוב השירים מהתקליט החדש, מאסטר פיס עם חומרים מורכבים מאוד. ממשיך את הקו של הבלנד המופלא בין המערב הטהור למזרח המובהק, הרבה פחות גראולינג והרבה יותר תוכן. כהמשך לאלבומים הקודמים, גם פה העיסוק הוא בשלוש הדתות כאחת, שוויונות, שלום ורוח. תכנים אלו גובו בוידאו ארט של פסוקים מהקוראן, הברית החדשה והתנך ומראות של חופש וחומות. כל אלו גרמו לצלילים המזרחיים להישמע כאילו נולדו למטאל.

אחת האהבות שלי היא שירת הגיטרות. פה קיבלנו דואט גיטרות שנכנסות לורידים ודופק יחד עם הלב בביצוע מחווה לסטיב האקט, שניגן עבורם סולו בתקליט, ב- Chains fall to gravity.

בביצוע "מבול" הצטרפה מנצחת המקהלה נועה גרומן, שהיא הופעה בפני עצמה, בסלסולים תימניים ובכלל, הבמה בשוני הייתה רוויה באורחים משובחים. היהודים התארחו לביצוע אלוהי של What about you של היהודים. הם ביצעו יחד עם אורית שחף ביצוע חד פעמי לשיר מ"מבול" שנשמע כמו צלילי הכרם פינת מטאליקה. לסיום, עלתה אתל פייגמן, כוכבת עולה בסצנת הפופ הרוסי וביצעה איתם את Let the truce be known.

עוד הם ביצעו , מאלבומם החדש את השיר שפרחי הגדיר כשיר הכי כועס שלהם עד כה We do not resist. כולו גראולינג עצבני. שעשעה אותי העובדה שדווקא תוך כדי נהימות כעוסות אלו, בחר הזוג שעמד שלפני להתחבר בנשיקה לוהטת…עוד אוסיף שגם במהלך שיר מטאלי מובהק שכזה, הגיחו הצלילים המסולסלים של המזרח ופשוט הפכו גם יצירה זו למרשימה.

אם נניח לרגע את ההצגה, התפאורה והציניות שהגעתי איתה בצד, היה פה רוק מרגש, כמו זה מהניינטיז שהיה גורם לי לבכות עם הטייפ בשנות התיכון. קובי פרחי מפגין מנעד של סגנונות ואפקטים ויכולות ווקאליות תוך דיוק ונאמנות למקור, כאילו אנו נמצאים באולפן ההקלטות. הקשר והנאמנות של ואל הקהל כל כך עמוק ומורגש לצופה מהצד, לא כל שכן, אם הנך חלק מהקהילה. גילוי נאות,  אינני מחובבי הז'אנר אבל ההופעה שראיתי אמש, השאירה בליבי חותם שלעד לא אוכל להתעלם ממנו. מומלץ לכל חובב מוזיקה, יהא סגנונו אשר יהא, להגיע לפחות פעם בחיו למופע מטאל, רצוי לזה של אורפנד לנד על מנת לחוות חוויה מוזיקלית שאין שניה לה.

הערת הבלוג #2 – פספסתם את המופע בשוני? אל דאגה, בתאריך 28 ביוני תוכלו לחוות מופע של אורפנד לנד במסגרת אירועי לילה לבן, המיקום – אוזןבר, תגיעו מוקדם!!!

לחצו לצפייה בגלריית התמונות המלאה מהמופע, צילום אמיר גלעד

וידאו, צילום שי שיר

 

 

 

 

 

 

 

טלי ספיר ושי שיר

שי שיר וטלי ספיר: הוא: איש חינוך בכל רמ"ח אבריו, שהמוזיקה מהווה מרכיב מרכזי בחייו. היא: ביום מנהלת רישוי במשרד אדריכלים ובשאר הזמן תופרת, יוצרת וכותבת. ביחד: הם ההורים של אלה ורותם ויחד איתן חיים ונושמים הופעות ומוזיקה.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. תיקון קטן – קובי אמר שזו הופעתם ה-50 השנה, ולא ככתוב הופעתם ה-50 בארץ

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: