חדשות הסצנה

רדיו קול הקמפוס סיים את המסלול האקדמאי

תחנת הרדיו העצמאית "קול הקמפוס" שפעלה במסגרת פרויקט של קול ישראל ובחסות הכלכלית של המכללה למנהל בראשון לציון סוגרת את משדריה בימים הקרובים.

קולה קמפוס, גאה בקהל המאזינים. צילום: יובל אראל

תחנת הרדיו קול הקמפוס הוקמה בשנת 1995 כחלק מפרויקט הרדיו החינוכי של קול ישראל בשיתוף עם המסלול האקדמי המכללה למינהל. ייחודה של התחנה היה בשידורי מוזיקה מגוונת ואקלקטית, כאשר הדגש ניתן למוזיקה אלטרנטיבית ומוזיקת אינדי על שלל גווניה. סביב פעילותה של התחנה צמח קהל מאזינים נאמן.

בימיה הראשונים פעלה התחנה בקמפוס של המסלול האקדמי במכללה למינהל בתל אביב. בשנת 2010 הועברה התחנה לשלוחת המכללה בראשון לציון. בין מנהליה שתחילתם בסטודנטים נמנים על פי סדר פעילותם – גיא איטינגון שסלל את הדרך, בשנת 2005 החליפו ליאור רחמני עד לספטמבר 2014 מועד בו פוטרו מהתחנה הן ליאור והעורכת הראשית עדי מור ונשאר צוות הפקה מאוד מצומצם שכלל את עדי נוי ונמרוד הלברטל בשנה האחרונה נוהלה התחנה בידיה של הדר זילברשטיין.

רגעים שהיו, קולה קמפוס. צילום נמרוד  הלברטל
רגעים שהיו, קולה קמפוס. צילום נמרוד הלברטל

לבלוג נקודה אישית בפעילותה של התחנה אותה הוא מכנה בדבקות "קולה קמפוס" בכתבותיו, מאז ערך הכרות ראשונה עם אחד משדרניה – לאון פלדמן שאצר בזמנו את ליין ההופעות "לכלוך באוזן" ובמסגרת התחנה שמר על גחלת ה"אינדי שמינדי" בתוכניתו "נפולאון" בה נתן במה ליוצרי מוסיקת האינדי המקומיים שחלק לא מבוטל מהם אף התארחו באולפנים וביצעו בלייב קטעים מקוריים. הבלוג ניצל כל הזדמנות שנקרתה בפניו להגיע לתחנה ולחוות את השידורים והאירוחים, לבלות במסיבות יום ההולדת השנתיות של התחנה ולחוות ולחלוק את הצלילים שצמחו והתפתחו באמצעותה. הבלוג הספיק לתרום תמונות ואפילו כמה מילים לאתר הרשמי של התחנה, נטל חלק כממליץ על הופעות בתוכנית השבועית IT'S ALIVE עם בריאן שטיינר ואלרן דקל. הנה לינק לחיפוש עמוק…

כאמור תחנת הרדיו תשבית את פעילותה באופן סופי בתאריך 1 בספטמבר 2017. זצ"ל…

הידיעה על סגירת התחנה התפרסמה הבוקר ברשתות החברתיות, הנה מילותיה של נועה ברוצקי בעמודה האישי בפייסבוק על הסיום- "לפני כ-3 שנים קיבלנו ידיעה מרעישה ה The College of Management המסלול האקדמי המכללה למנהל פיטרה את הראש של הגוף הכי חשוב בחיי kol hacampus. הם נשבעו שזה זמני, שהם מאמינים בתחנה, שהם מאמינים בשדרנים, שהם ימצאו תקציב וייחיו אותה מחדש – כלום מזה לא קרה. למעשה בפועל התחנה המשיכה אך ורק מאהבה של השדרנים (שאגב באו בהתנדבות ,כולם, במשך כל השנים, אני אישית כמעט עשור אולי יותר..) וכוחם של אילו שנשארו להשיט את הספינה ולהחיות אותה בגבול האפשר עם תקציב אפסי ושום התקנים לאנשי צוות. ועכשיו, אתמול, גילנו שהמכללה הביאה עוד מכה ולמעשה ב1.9 אין יותר מנהלי שידורים – המשמעות היא כמובן שאין יותר תחנה. המכללה פחדנית מדי בשביל להגיד את הדברים כפי שהם ואפילו לסגור את הגוף הזה בכבוד המגיע לו הם לא מאפשרים, פחד מפרסום רע. נכון קול הקמפוס היא לא מה שהייתה לפני עשור, אבל השפעתה מהדהדת בעולם שלנו – החל מאנשים טובים , איכותיים , אלטרנטיבים שהתברגו בעמדות מפתח בעולם התרבות של היום ועד רגעים יפים קטנים וגדולים של האנשים בערבי שדרנים ומסיבות קול הקמפוס שלא ישכחו. לי אישית היא פשוט שינתה את מסלול החיים – דרכה הפכתי לאוהבת מוזיקה, דרכה הפכתי לקול מדבר , מחפש, שואל ומשתף ודרכה הגעתי לבמות שלא חלמתי אפילו להגיע אליהן. תודה לך קול הקמפוס ותודה לכם האנשים הכ"כ טובים שליוו אותי (סליחה את מי ששכחתי בתיוג) בדרך. מוקירה את התקופה, עצובה על הסוף, בטוחה שנמשיך עם הלב והמוזיקה כי אי אפשר אחרת."

גם סער גמזו הגיב לידיעה על סגירת התחנה בעמודו האישי בפייסבוק במילים אלו – "אחרי גסיסה ארוכה ולא תמיד נעימה למראה, אחרי טיפול רשלני של The College of Management המסלול האקדמי המכללה למנהל ואדישות שנעטפה בשיקולים כלכליים, ב-1.9 תעלה kol hacampus אל גן העדן של תחנות הרדיו. 22 שנות שידור מפואר ופורץ דרך וסקרן ומעורר מחשבתית ומתפקע מאהבה יבואו אל קיצן והמפעל הזה יפסיק להתקיים (לפחות במתכונתו המוכרת והנוכחית). זה התחיל אי שם כשבעטו אותי החוצה, עבר דרך העזיבה הבלתי נמנעת של רוביו והפיטורים המכוערים של עדי וליאור, והגיע אל היום, שבו שני מנהלי השידורים של התחנה אוחזים במכתב פיטורים ומנהלת התחנה תלויה באוויר על חסדי החוק שלא מאפשר לפטר גם אותה אחרי שחזרה מחופשת לידה. הסיבה הרשמית – אין יותר כסף להחזיק את התחנה (על הנייר הם מתעקשים שלא מדובר בסגירה, למרות שהלכה למעשה אין מי שיפתח לשדרנים את הדלת) הסיבה כמו שאני מבין אותה – המסלול מעולם לא הרגיש מחובר לחיה הזו, ועכשיו מצא דרך להפטר ממנה. יש לי מיליון חוויות מטורפות מהתחנה הזו, עשרות חברים שיילכו איתי עוד שנים רבות ואינסוף שיעורים שעיצבו את מי שאני, מקצועית וגם אישית. את זה אף סגירה לא תוכל לקחת. אני מקווה שגם את הרוח הזו הסגירה לא תשבור והעתיד הקרוב ימצא לה גוף חדש להתקיים בתוכו. מעולם לא הייתה בארץ תחנה כזו, אבל עבורי הסיפור הוא האנשים ולא המתקנים. אלו שבגללם הגעתי לתחנה הזו, אלו שאיתם שידרתי, אלו שאיתם דיברתי במסדרונות שלנו, אלו שזכיתי לחנוך ולהדריך, אלו שניתבו את הספינה הזו בזמנים טובים יותר ובזמנים טובים פחות. את האנשים האלה לא תפסיקו לשמוע, זה בטוח. אפשר לקחת לנו את אולפן א', אבל אי אפשר לקחת לנו את הרוח. Music is the most high! תודה למכללה למנהל על השנים שבהן איפשרו לנו לפעול, חבל לי שלא מצאתם לנכון להגיב על הדברים או לפחות להמנע מגרירת רגליים לא מכבדת. צר לי שתהליך ההבראה שלכם נכשל כשלון מהדהד ושלא השכלתם להושיט יד ולעבוד יחד כשזה עוד היה אפשרי."

גם גיל רוביו הגיב לידיעה על סגירת התחנה בעמודו האישי בפייסבוק במילים אלו – "קשה לי למצוא את המילים כרגע, מרגיש תחושת אבל אישית. אחרי שני עשורים של פעילות, החליט המסלול האקדמי המכללה למנהל הדף הרשמי לסגור רישמית את הבית השני שלי קול הקמפוס. התוכנית האחרונה של ״כפר גלובאלי״ תשודר בשבועות הקרובים, עד לסגירה הסופית של התחנה ב-1.9. ההחלטה שנובעת משיקולים כלכליים צרים, נוכח כישלון תהליך ״הבראה״ של בית הספר לתקשורת – המסלול האקדמי המכללה למינהל, מובילה לכך שחבורה מצויינת של שלושה חברים שהחזיקו את התחנה פעילה בשכר מינימום מאבדים את מקום העבודה שלהם. מעבר לכל זה, הרדיו שהיה מוסד כל כך מהותי בנוף התקשורת המקומית, שהיה הבית הראשון לכל כך הרבה אנשים יצירתיים, שלמדו בו, התפתחו בו, קיבלו בו ביטחון ופרשו ממנו כנפיים – הולך לפח. אשכרה. בתור אחד שלימד במקום, עבד בו והשקיע בו שעות ומרץ אני לא יכול להבין איך בית ספר שזה בדיוק הייעוד שלו מתהפך ככה על הדבר הנפלא הזה וקם בלי למצמץ לקטול אותו. המכללה למנהל מדברת עלינו כבר עכשיו בלשון עבר. הנבואה ניתנה לטיפשים, רק אומר."

וידאו Go Live פייסבוק אחרון שצולם בתחנת קולה קמפוס בידי יובל אראל.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: