סיקור הופעות

כואבים, שירים, זוכרים

כמידי שנה בערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, מתקיים טקס הנצחה בלוויית שירים בפני קהל אלפים בכיכר רבין בתל אביב, גם השנה נטל הבלוג חלק, מביא את המראות והקולות מהכיכר לצד פרוייקטי הנצחה מוזיקליים נוספים. 

צעירי תל אביב וגבעת התחמושת, אתוס. צילום: יובל אראל
צעירי תל אביב וגבעת התחמושת, אתוס. צילום: יובל אראל

כמידי שנה בשנה, במסורת כואבת של שנים רבות, התקיים אמש, ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, טקס "שירים בכיכר", המהווה את הטקס המרכזי של עיריית תל-אביב – יפו, בו נתנה הזדמנות לאזרחים ותושבי העיר לחוש אחדות ולנסות להתייחד אל מול רגשות השכול על אלו שבמותם ציוו לנו את החיים,  זהו אירוע המשלב סיפורי נופלים לצד מחוות שירים המבוצעים בידי שורה מכובדת של אמנים.

השנה נטלו חלק בטקס אותו הנחה ליאור אשכנזי, המוזיקאים והאמנים –  אדיר גץ, אברהם טל, אליענה תדהר, אליעד נחום, אניה בוקשטיין, אסף אמדורסקי וישראל גוריון, אריק סיני, ארקדי דוכין , התקווה 6, טל רמון, יובל דיין, עמיר בניון, צעירי תל אביב. בין השירים שולבו קטעי וידאו עם סיפורי הנופלים המסופרים מפיהם של בני משפחה וחברים.

הטקס אשר התקיים במעמד ראש עיריית תל אביב – יפו מר רון חולדאי, בני משפחות שכולות וכלל הציבור, הועבר בשידור חי  בשידורי קשת, בגלי צה"ל ובקול ישראל.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהטקס, צילום יובל אראל

 

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהטקס, צילום טוני פיין

פליי ליסט וידאו מהאירוע

 

האלבומים

במקביל עלו לרשת לצד שידורם בתחנות הרדיו מספר פרויקטי הנצחה מיוחדים, של שירים המבקשים להנציח את זכרם של הנופלים עם תחושת אחדות לאומית וניסיון להתייחד אל מול רגשות השכול על אותם שבמותם ציוו לנו את החיים. אף אותם תוכלו לחוות ולהאזין.

הפרויקט שתפס את אוזנינו מיד הוא "לגעת בחלום" – מדובר במיזם מוזיקלי המאפשר לבני נוער, צעירים ותושבי קרית חיים להגשים את חלומם ולבטא את כישוריהם בתחום המוזיקלי (בחינם ללא עלות). המיזם הנו חלק מהשקפת עולם שניתן לטפל באמצעות אומנויות ולא רק בשיחות פרטניות, במסגרת פעילות משותפת למחלקה לנוער וצעירים, אגף הרווחה בעירית חיפה ועמותת ת"לי (תושבים למען ילדים). הפרויקט הנוכחי מוקדש לשירי נופלים המבוצעים בידי בני נוער כחלק מתרומתם החברתית. הוצאתו בפורמט דיגטלי הנה תרומה של חברת לינקטון.

לחצו לצפייה והאזנה באלבום "לגעת בחלום"

"אלה האחים שלי" – הינו פרויקט ההנצחה המוסיקלי השנתי של גלי צה"ל. מדובר בחיבור בין כתבי יד שהותירו אחריהם חללי מערכות ישראל לבין חיילים המשרתים בצה"ל כיום, שהלחינו ויבצעו אותם. הרעיון בו חייל-מלחין-חייל ומבצע את שירו של הנופל, מבטא את הקשר הבין-דורי של הלוחמים ואת המחויבות של גלי צה"ל להביא את קולם האותנטי של החיילים ובכך להנציחם, החל ממלחמת העצמאות ועד המערכות האחרונות.

לחצו לצפייה והאזנה באלבום "אלה האחים שלי"

"אוסף שיר וזיכרון" – הינו שיתוף פעולה ייחודי בין חברת לינקטון, רשת ג' של קול ישראל, אתר    ynet וארגון יד לבנים, אליו חוברים מדי שנה כותבים, מלחינים, מבצעים, מפיקים ומשפחות נופלים ונפגעי פעולות איבה. מטרת הפרויקט כפולה: לאפשר למשפחות להנציח את יקיריהם באמצעות השירים ולאפשר לציבור להיחשף, השנה יצא אלבום אוסף שכלל מבחר מתוך שלושת אלבומי השנים האחרונות בתוספת רצועת בונוס: השיר "אבנים מדברות", שבוצע לראשונה בטקס הרשמי לחנוכת היכל הזיכרון הלאומי, אשר התקיים בערב יום הזיכרון,

לחצו לצפייה והאזנה באלבום "אוסף שיר וזיכרון "

כתבות מהארכיון

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: