סיקור הופעות

שרים וכואבים

זוכרים את חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בטקס "שירים בכיכר" בתל אביב, ערב יום הזיכרון התשע"ה, 04.05.2014. נכח, צילם, תיעד ומדווח – יובל אראל. הכתבה מתפרסמת גם ב"מגפון" עיתון ישראלי עצמאי.

הפרוייקט של רביבו, שיר לזכרו של האב שנפל בלבנון. צילום: יובל אראל
הפרוייקט של רביבו, שיר לזכרו של האב שנפל בלבנון. צילום: יובל אראל

כמידי שנה בשנה, במסורת כואבת של שנים רבות התקיים אמש, ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, טקס "שירים בכיכר", המהווה את הטקס המרכזי של עיריית תל-אביב – יפו, זהו אירוע המשלב סיפורי נופלים בני העיר לצד מחוות שירים המבוצעים בידי שורה מכובדת של אמנים.

אתי אנקרי - שיר. צילום: יובל אראל
אתי אנקרי – שיר. צילום: יובל אראל

בפני שבעת אלפים אורחים שהספיקו לתפוס את מקומות הישיבה שהכינה מחלקת האירועים של עיריית תל אביב ועוד כמה אלפים שנאלצו לעמוד קרוב לשלוש שעות בכיכר ומסביבה, התקיים טקס "שירים בכיכר" שנפתח למעשה בשידור ישיר על גבי מסכי ענק של הטקס המרכזי שהתקיים במעמד נשיא המדינה וצמרת השלטון ברחבת הכותל המערבי בירושלים.

שי גבסו ואהובה עוזרי - ארים ראשי. צילום: יובל אראל
שי גבסו ואהובה עוזרי – ארים ראשי. צילום: יובל אראל

הטקס התל אביבי שהחל מיד לאחריו כאן בכיכר רבין התקיים במעמד ראש העירייה רון חולדאי ובנוכחות אישי ציבור ביניהם מהתושבים השרה ציפי לבני.

קובי אפללו - יש פרחים. צילום: יובל אראל
קובי אפללו – יש פרחים. צילום: יובל אראל

סיפורי משפחות שכולות על הנופלים מבני העיר, קשת רחבה ומגוונת של בני עדות ולאומים החיים יחדיו במדינה לוו בשורת שירים שבוצעו במיוחד לערב בידי דני רובס (מחר הוא יחזור), קובי אפללו(דואט עם רובס – פנים ושמות + יש פרחים), כנסיית השכל (שום דבר לא יפגע בי), אתי אנקרי (שיר), הפרוייקט של רביבו (שהקדישו את שירם אבא, אבא לזכר אביהם שנפל במלחמה בלבנון), מאיה בלזיצמן (השיר על התוכי יוסי), שי גבסו ואהובה עוזרי (ארים ראשי), עידן עמדי (אני נושא עימי), אהוד בנאי (בלוז כנעני+הופעת מילואים) וקרולינה (אבשלום).

אהוד בנאי - בלוז כנעני. צילום: יובל אראל
אהוד בנאי – בלוז כנעני. צילום: יובל אראל

מוסיקה איננה רק דרך הבעה לשמחה, מוסיקה ושירה הנן שפות המבדילות בין האדם לחיה, מוסיקה ושירה הנן שפות המאפשרות להביע רגשות ומחשבות רבים ושונים, בכך הופך האירוע המוסיקלי למרגש וייחודי.

קרולינה - אבשלום. צילום: יובל אראל
קרולינה – אבשלום. צילום: יובל אראל

אין ספק כי רק במדינת ישראל, המוות הנגרם במערכה על בטחון היישוב מזה עשרות בשנים, מלווה אותנו עם כל הצער בין מכאוב לשמחה בערבו של יום המחרת, ערב יום העצמאות, מאפיין אשר לא קיים בשום מקום אחר בעולם…

 

אבא, אבא

מילים: יורם טהר לב

לחן: אבי טולדנו

בוצע בפי הפרוייקט של רביבו

אבא ארז מזוודה ותרמיל
אבא לקח שני ספרים ומעיל
אבא אמר לי: אשוב לראותך
אמר לי שלום וכמעט שבכה.

אמא אמרה זה הכל יסתדר
אבא יבוא בכול יום לבקר
תלכו לשחק תעשו מלחמות
אך למה עיניה היו אדומות?

אבא, אבא תישאר
אבא, אבא אל תלך
אבא בוא אלי מהר
אבא, אבא'לה.

אבא נשק לי, ליטף את ראשי
יצא מן הדלת בקול חרישי
פתאום הוא חזר לו, כאילו שכח
חיבק אותי שוב בחוזקה והלך.

אינני בוכה אני ילד גדול
אני כבר כאילו מבין את הכל
ורק בכל בוקר כשאני מתעורר
שוכב ומקשיב אולי אבא חוזר.

אבא, אבא תישאר…

אבא בוא אלי מהר
אבא, אבא'לה.

אבא ארז מזוודה ותרמיל…

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהטקס

 

וידאו – פליי ליסט מהכיכר

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: