פס קול שבועי

שירים וזוכרים

לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה 2016, לצד ההתכנסויות בערב היום לטקסים ושירה והעלאת זכר הנופלים, הופקו מספר פרויקטים של שירים המבקשים להנציח את זכרם של הנופלים עם תחושת אחדות לאומית ונסיון להתייחד אל מול רגשות השכול על אותם שבמותם ציוו לנו את החיים.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל לוגו האתר הממלכתי
יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל לוגו האתר הממלכתי

שני פרויקטים ציבוריים עיקריים של שירים וביצועים הופקו גם השנה בשיתוף פעולה של גופי תעשיה ותקשורת יחדיו.

אחד הפרויקטים היותר מיוחדים השנה קרם תו ומנגינה כאשר ארבעה גופים – לינקטון, ארגון יד לבנים, רשת ג' ואתר Ynet נרתמו יחדיו על מנת לאפשר למשפחות החללים להנציח את יקיריהם באמצעות המוזיקה ובאותו זמן לספק לתקשורת ולציבור הישראלי תוכן חדש המאפשר התייחדות עם השירים והסיפורים – "שיר וזכרון".

לדברי העומדים מאחורי הפרויקט הם יצאו בקול קורא לכלל אמני ישראל והציבור, בבקשה לקבל שירים העוסקים ביום הזיכרון. כמות השירים שהתקבלה הייתה מדהימה, עצובה ומרגשת כאחד. מאות שירים העוסקים בנושא מזוויות רבות, המשקפות את אינספור הגוונים של הקשת הישראלית.

תהליך בחירת השירים היה טעון מאוד ומורכב, השנה מורכב האלבום מ 30 שירים המייצגים פסיפס ישראלי רחב. על העריכה – נועם גילאור מרשת ג', על ההפקה – דקלה דיין זילברשטיין מלינקטון.

חברת לינקטון, המחזיקה אתר ייחודי המשרת את אנשי התקשורת העוסקים בתחום המוזיקה, דאגה לשתף את הפרויקט לקהל הרחב באמצעות הפלטפורמה של יוטיוב.

 

פרויקט נוסף  – 'אלה האחים שלי' הינו מפעל הנצחה ייחודי המחבר בין כתבי יד, שהותירו אחריהם חללי מערכות ישראל לבין חיילים המשרתים בצה"ל כיום, שילחינו ויבצעו אותם. העבודה על הפרויקט החלה לפני כמה חודשים כאשר למעלה מ-300 חיילים, קצינים ונגדים נענו לפניית גלי צה"ל וביקשו לקחת חלק במיזם הנצחת החללים. במקביל, נאספו מאות שירים וכתבים רבים ממשפחות שכולות וחברים.

בשנים האחרונות הושם דגש מיוחד על חיבור בין החיילים המשרתים כיום ובין הנופלים ומשפחותיהם. הרעיון בו חייל-מלחין-חייל ומבצע את שירו של הנופל, מבטא את הקשר הבין-דורי של חיילי צה"ל ואת המחויבות של גלי צה"ל להביא את קולם האותנטי של הנופלים ובכך להנציחם.

גם השנה חברה גלי-צה"ל לערוץ 24, ויחד ישדרו את המשדר המיוחד בו ייקחו חלק בני משפחותיהם של הנופלים, חבריהם ויקיריהם. שורה של מעבדים, מהמובילים בתחומם, הופקדו השנה על ההפקה המוזיקלית: גיא מזיג, שמוליק נויפלד, עופר מאירי, עודד דוידוב, רן לויה וסהר טויטו.

המשדר המיוחד של 'אלה האחים שלי' ישודר בגלי צה"ל ביום הזיכרון 11.5 בשעה 14:00 ובערוץ 24 בערב יום הזיכרון 10.5 בשעה 18:00. מגיש: ירון וילנסקי.

גם פרויקט חשוב זה הועלה בידי תחנת הרדיו גלי צה"ל לפלטפורמות השונות – לינקטון, פטיפון ויוטיוב בשתי גרסאות – הגרסאות המלאות והקלטות חיות באולפן התחנה.

 

 

לחצו לעיון בכתבות בנושאי יום הזיכרון בשנים עברו בבלוג

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

2 תגובות

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: