פס קול שבועי

פס קול שבועי 13.01.2017

הכל שונה כעת, אחרי ערב עצוב, עם היוודע דבר מותו בטרם עת של המוסיקאי, היוצר, המלחין, הזמר והשחקן מאיר בנאי, זווית הדברים משתנה, פס הקול יוקדש בפתיחתו לשיריו של מאיר בנאי ולשלושת האלבומים שהוא העלה לבנדקמפ, "גשם" משנת 1987 שהוכתר כאלבום זהב, "וביניהם" משנת 1992 שהוכתר כאלבום פלטינה והאחרון "כמו אגם רוגע" משנת 2011 המתעד הופעה חיה.

מאיר בנאי ז"ל. צילום: באדיבות מאיר בן ארי "קוקו"
מאיר בנאי ז"ל. צילום: באדיבות מאיר בן ארי "קוקו"

כביש אספלט, מול חומה | קבצנים בפינה | אני צועק בכל העיר| שיסתכלו עלי, רק עלי.

משתתף בקרבות | נצחונות, מפלות | אני צועק בכל העיר | שיסתכלו עלי, רק עלי.

גשם, רד כבר גשם | כי צריך לשטוף הכל | לא רוצה לראות הכל כשבא | הגשם | רד כבר גשם

כי העיר כבר עייפה | היא פוחדת מעצמה | רוצה לנשום.

זכרונות, אפלה | שוב שואל, אין תשובה | אני צועק בכל העיר | שיסתכלו עלי, רק עלי

גשם, רד כבר גשם…

 

 

 

החיים ממשיכים, אנחנו יודעים לחיות ולזכור, לשמוח ולהתעצב, השבוע אני מבקש לקחת את המאזינים והצופים למסע מטורף קמעה, אתחיל בחפלות, ריקודים ושמחה, אנסה לעבור דרך שמות וקולות חדשים ורעננים, לעתים לנסות ולצלול לעומקם של דברים, לדחוף אל קדמת הבמה את הראויים לכך וליצור עבורכם תוכן מתנגן שראוי להפנות אליו את תשומת הלב, עד לסיום הכי מכובד ומתאים לסוף השבוע. גם תאריכי מופעים משולבים, תגבירו.

 

איזקיס ואתי ביטון – סגאפו

אחרי שכבשה את הסצנה התל אביבית עם הלהיט "היפסטר", חרכה את הבמות כחלק ממשפחת "טאקט" של סאבלימינל, ושחררה עוד להיט דוגמת "דירה שני חדרים" האנטי תיזה לפאר טסי ו"דרך השלום". מפתיעה אתי ביטון בחיבור מרתק עם איזקיס, מי ששומר על הגחלת הבלקנית משני צידי הבוספורוס בטעמים יווניים וטורקיים בשיריו ונגינת הבוזוקי ויוצאת לסבב הופעות משותף שאומר צלחות שבורות, שושנים מתעופפות והמון שמחה ומאזטים, אני בעניין חזק, בינתיים יש גם שיר קליפ ראשון להנאה. תרשמו ביומן את התאריך 26 למרץ, מועדון זאפה תל אביב, ניפגש!

 

איזי – תעשה טוב

השנה החולפת חייכה בחיוך מלא אל ארז שרון, המוכר לכולם כ"איזי", לא רק בנטילת חלק באירועים חשובים כמופעים בינלאומיים כאן בארץ, אלא גם בהכתרה והגדרה מקצועיות מגופים בעלי השפה שמעבר לים לצד עשייה מקומית כיוצר, כותב ומלחין עבור אחרים. את הקליפ הבא המלווה סינגל חדש של איזי הוא יצר בהפקתו של אורי אבני כאשר הפעם הוא מציב את זוגתו אורין לצידו במסע המוסיקלי המתרחש בתסריט, איזי כתמיד מלהיב, מקפיץ, מלהטט במילים ובמשמעויות, והופך למעין מורה לדרך לקהל הצעיר, הוא משתמש נכון בכוחו.

 

גיא מר – הרב נחשד

לקראת יציאתו של אלבום הסולו השני של גיא מר חבר בהרכב "הדג נחש", הוא משחרר שיר קליפ חדש "הרב נחשד" במסגרתו מפנה גיא אצבע מאשימה ישר בתוך העיניים של החריינים המסתובבים כאן נפוחים מרוב גזים קלוקלים. הנה המילים שגיא מר מבקש לומר על השיר והאלבום הצפוי, טקסט חובה – "האלבום הזה הוא ניצוץ שנדלק באולפן והגשמה של צורך עז לשים מראה לתקופה שבא אנו חיים ולהוציא לאור את הסימפוניות שרצות לי בראש 7 השנים חלפו מאז אלבום הסולו הקודם  ""אין לי מה להתלונן" , שבע שנים טובות, בהן בורכתי בעשייה בלתי פוסקת ובשני ילדים. ״הכול כלול״, האלבום – כשמו כן הוא, וכולל בתוכו את כל מגוון השפעות שיש לי ועליי. יצאתי לטיול  ואני מזמין את כל מי שרוצה להיכנס לסרט שלי, לטעם המוסיקלי של ולהקשיב לכל מה שיושב לי על הלב. אני אוהב לפרוץ את הגבולות של עצמי ולהחליף כובעים ללא הרף. רק שגם בסולו  צריך שותפים/חברים כי לא טוב היות האדם לבדו, אז הזמנתי חברים לסרט שלי – שירה חן,  אם סי שירי, ברק קארם, יוסי פיין, שלומי אלון, דודוש קלמס, מתן גוב ארי, סלוצקי יאיר, נער מנצור, אסרף משה, דני שניידרמן, יונתן גלילה"

 

מיכל שפירא – אהבה

בדרך לאלבום הבכורה משחררת מיכל שפירא, שחקנית, זמרת ויוצרת, סינגל נוסף המלווה בקליפ חושני התואם את התוכן, כך מיכל על השיר החדש – "השיר הזה הוא עבורי שיר על אהבה והתפכחות, הביצוע המקורי שלו נעשה על ידי שתי אחיות, וכששמעתי אותו לראשונה הרגשתי את העולם עוצר. הבנתי שאני רוצה להגיד משהו על אהבה, על כמיהה לקרבה פיזית, על חרטה וגם על הבושה והחשיפה שהאהבה מביאה איתה. ידעתי שעומדות לפני שתי מטרות: לתרגם את השיר כך שישמור על הכאב וההתמכרות שבהתאהבות, ולרתום את אחותי, יעל שפירא,  הצ׳לנית, הפעם גם בשירה. בחרתי להשלים את החיבור שלי לשיר ביצירת קליפ, שמבטא בדיוק את העמידה החשופה והגאה מול רצון עז באהבה". האלבום הצפוי לצאת בקרוב הנו פרויקט משותף של מיכל והקהל באמצעות מימון ההמון בפלטפורמת "הדסטארט". עד יציאתו תוכלו לראות ולשמוע את מיכל בהופעות קרובות –  27 בינואר בפסטיבל ריצפה בלבונטין 7 , 23 בפברואר בקפה ביאליק.

 

אביב גפן והתעויוט – מי אני היום

סינגל ראשון לקראת אלבום חדש של אביב גפן, האלבום ה – 14 במספר של היוצר ומבצע החשוב. אביב לוקח את השיר החדש למחוזות העבר בדרך אלגורית ומצפה אותו בצלילי פסנתר וגיטרה וויז'ואל המהווה מחווה לימי הטלוויזיה של פעם (כשהיה כאן טוב יותר?…), לאביב עצמו יש מילה ויותר על האלבום – ״יש באלבום משהו מלא געגועים לפשטות ולחום ובעיקר למוזיקה עצמהֿ. זהו האלבום הכי ישראלי שלי בכל המובנים. התנגדתי לטוס במכונית בכביש המהיר לכיוון האורות המרצדים של העיר והאלבום הזה הוא קצת כמו אותה מכונית שעצרה בשולי הכביש״

 

מאתי – יהיה טוב

הסינגל הראשון מאלבום בכורה של מאתי (מתן לביא), מוסיקאי, זמר יוצר, המבקש לזעזע ולנער את המאזינים. עם חומרים פרי עטו, הלחנתו והפקתו הוא משחרר כעת סינגל וידאו קליפ ראשון עםה רבה נימה אופטימית. "יהיה טוב" עושה לך משהו מבפנים, החל מהביטים הראשונים שחודרים לבטן וממשיך באווירה המלווה את הקליפ. כך מאתי על העבודה המוסיקלית שלו – " 'יהיה טוב' זה הכאוס התמידי בראש שלי. המלחמה הזאת בים להרים ידיים או לשבור ת'כלים. זאת הייתה הדרך שלי להגיד פאק איט לכל האנשים שאני אוהב. מן רצף של אכזבות מאנשים, מהעולם. הרגשתי שהכל קורס סביבי ושכולם מצפים ממני להאמין ולהרים ת'ראש ולהגיד שיהיה טוב. ולא רציתי להגיד יהיה טוב. נמאס לי לחכות לטוב הזה שכולם מדברים עליו. אתה מרגיש אבוד ואתה שואל את עצמך שאלות על החיים ועל המהות ועל מה יש לי כאן. ואתה רואה את כל האנשים שאתה אוהב מסתכלים עליך ומתפללים בשבילך ובאמת רוצים שיהיה לך טוב אבל זה לא עובד. אל תגידו לי שמחר זה יסתדר פאק מחר ופאק כל ההבטחות והאנשים והעולם וכל דבר שיעמוד מולי".

 

ליאת אליהו – מרחק מגעגוע

ליאת אליהו משיקה סינגל ראשון בדרך לאלבום הבכורה שלה, עם חומרים שהיא כתבה והלחינה, מאז שהתוודענו לליאת כווקליסטית המלווה את רותם כהן היא בהחלט עושה צעדים ממשיים כדי לעמוד בקדמת הבמה, לא רק כמבצעת אלא אף כיוצרת, האמת, עם נוכחות שכזו אני מתגעגע לווידאו קליפ של ליאת ומצפה באמת למופע חגיגי.

 

עקיבא – שיבוא טוב

רעננות בקול, צבע ומנגינה, אלו הדברים שעקיבא מביא עמו אל עומקו של הז'אנר היהודי במוסיקה הישראלית, אחרי הצלחת הסינגל הראשון שלו "קרוסלה" משחרר עקיבא שיר נוסף "שיבוא טוב" שאמנם בא לנו ממש בטוב בהמתנה לאלבום הבכורה השלום שיכלול את השירים שעקיבא יוצר מלחין ומבצע בהפקתו של ניר מיימון. עקיבא שלבטח הבנתם כי הוא יהודי מאמין החותר לדרכו של רבי נחמן מברסלב אומר כמה מילים על השיר החדש – "אני רק בנאדם שאני. מתחוללת סערה, אצלי בראש. דרך המסכים הכל קורא אליי. לבלוע ללא אבחנה. שטוף בים גועש של אמונות ודעות. בליל של רגשות אמת ופיתויים כוזבים. מלחמות פנימיות ותהומות. רגע לפני שמאבד את שיווי המשקל כמו מתוך חלום שומע 'כל העולם כולו גשר צר מאוד והעיקר של ייתפחד כלל'. קריאתו של רבי נחמן מברסלב מביאה אותי לנשימה עמוקה והבנה, שהעולם הזה מלא דרישות, סתירות וניגודיות ואל מולם אני לא גיבור גדול. אני – רק בנאדם שאני. שרוצה להאמין בטוב הפנימי. משחרר ממני והלאה עבר ועתיד. מתרכז פנימה ונאחז בכאן ועכשיו ובאמונה החזקה – שיבוא טוב"

 

דניאל מזוז – נגמר

סינגל ראשון מתוך אלבום הבכורה המתהווה של דניאל מזוז, רקדנית, כוריאוגרפית ומורה לסגנונות ההיפ הופ שמחברת את אהבתה לקצב ותנועה עם אהבתה לכתיבה ושירה. "נגמר" אותו כתבה והלחינה יחד עם עומר מור בהפקתו של איציק פצצתי המלווה אותה באלבום נותן למאזין אגרוף חיובי בתוך הבטן עם מקצב וטקסט ישירים שגורמים מן הסתם גם להתנועע מבלי לאבד את היכולת להקשיב. אז הקשיבו, אני אומר שיהיה עוד הרבה מהדבר הזה…

 

אהוד בנאי וברי סחרוף – היא הופיעה כמו הרוח

שניים מהחשובים ביוצרים המבצעים של הרוק הישראלי חוברים לפרויקט משותף המוקדש כולו לשירי לאדינו המושרים בשפה העברית, ברי ואהוד תרגמו, עבדו והביאו את שירת הלאדינו לזמן הזה ויצרו אלבום הקוסם לקהל הוותיק והצעיר כאחד. שירי הלאדינו הם נחלת הכלל, אין זכויות יוצרים, לא ידוע מי כתב ומי הלחין, כמסורת הם עוברים מדור לדור. גם ברי וגם אהוד ש"ינקו" את השירה הזו בילדותם, מעניקים כעת פרשנות בת זמננו ויוצרים חוליה נוספת בהמשכיות העממית של מורשת התרבות העברית. השקת האלבום תצוין בצמד הופעות בהיכל התרבות, הראשונה בתאריך 23 בינואר (אזלו הכרטיסים) ובתאריך 2 בפברואר.

 

אלון עדר ולהקה – השמרנים שוב באופנה

סוג של מורה דרך בן זמננו לצלילים היושבים על אבני היסוד של הזמר הישראלי הוותיק, כך אלון עדר, יוצר ומבצע כאחד הוותיקים אך עם זאת הצעירים בחשובים שבעמודי התווך של הצליל הארצישראלי העכשווי, לא רק מבית (אבא, תמוז, דא!) אלא בכלל, באוקינוס השירים שעוטפים אותנו מכל עבר ובכל איבר, אלון עדר הוא אי יציב של בטחון ונאמנות שיוביל אותך אל חופי ההיגיון. האלבום החדש ״השמרנים שוב באופנה״ ממתג את אלון עדר ולהקה כאחד הדברים היותר טובים שקורים במוזיקה בארץ. תרשמו ביומן – מופע השקת האלבום ״השמרנים שוב באופנה״ יתקיים בתאריך 21 לינואר במועדון הבסקולה, הרכבת 72, תל אביב.

 

Sharon Klein & Fill The blank – Confirm That

אלבום בכורה להרכב של שרון קליין, זמרת יוצרת המשתפת פעולה עם גיורא ליפשיץ, מוזיקאי, מפיק ויזם שהתחבר אליה בעקבות שירתה, החומרים שבאלבום נוסו על הקהל במשך כשנתיים במהלכן אף נכנסו לחדרי החזרות והאולפן כדי להפוך את היצירות ליצירות בשלות. הסאונד באלבום חף מכל התערבות דיגיטלית בניקויו ושיפורו, מה שאתם שומעים זה מה שנוגן והושר כמות שהוא, סוג של חוויה חיה במעטפת אלבומית. יציאתו של האלבום לוותה בוידאו קליפ לאחד מהשירים – Pavement. שרון והנגנים יגיעו לתל אביב בתאריך 21 לינואר עת יופיעו בבר גיורא.

 

 

 

נעמה כהן NAMA – Walk Of Freedom

אחרי אלבום הבכורה שלה "שאלות על החיים" שפנה פנימה אל עומקו של הקהל המקומי עם שירים שכתבה והלחינה בשפה העברית עשתה נעמה מהפך תודעתי ותפיסתי, כעת, תחת הטייטל NAMA היא מפנה את המצפן היישר אל מעבר לים לסצנה העולמית עם גישה לאר,אנ,בי ומוסיקה נשמה לצד היפ הופ ודאנס עכשווי, הפרויקט החדש של נעמה יוצא בתצורת אי.פי הכולל חמישה שירים מקפיצים במסגרת הקרויה Walk Of Freedom. את העבודה על האלבום חלקה נעמה לצד בן זוגה המוסיקאי יהל דורון (גיא ויהל…) וקידומו נעשה בסיוע וידאו קליפ לשיר הנושא שבוים ונוצר בידי הבמאי נמרוד פלד. בתאריך 8 בפברואר תחגוג נעמה את השקת האלבום במועדון האזור, בואו, אני אהיה שם.

 

 

הילי בוימל – בין השמשות

הילי בוימל , זמרת, גיטריסטית, מלחינה ויוצרת הכותבת מוסיקה לקולנוע ויצירות מחול לצד הפקות עבור מוזיקאים אחרים, משיקה כעת את אלבומה השני בהפקתו של אבי אלבז. כמה מילים של הילי אודות האלבום ותהליך היצירה והעבודה – "בשנה האחרונה צללתי למסע חיפוש אישי ושקדתי על גיבוש סאונד חדש, תהליך שהוביל אותי למפגש המרתק עם המוזיקאי והמפיק אבי אלבז. האלבום נרקח באולפנו בתהליך אינטנסיבי של כחצי שנה, מתוך עבודה מעמיקה פנימה, חיפוש קול אישי וסשנים רבים של נגינה ואלתור". הילי תחגוג את השקת האלבום במופע שיתקיים בתאריך 18 בינואר בתאטרון תמונע.

 

מיכל נאמן – אלבום הבכורה העברי

מזה מספר שנים שהזמרת והיוצרת מיכל נאמן מופיעה בכל הארץ עם רוק עברי מקורי פרי עטה והלחנתה. כעת הגיע העת לשחרר את האלבום השלם עם שיריה. מיכל בוגרת מגמת המוזיקה בתיכון עירוני א' לאומנויות בתל אביב, שהחלה את צעדיה בעולם המוסיקה כבר בבית הספר היסודי בלימודי גיטרה קלאסית. מאז הספיקה לכתוב ולהלחין עשרות שירים, מהם בחרה את השבעה שנכנסו לאלבום הבכורה שעל הפקתו אחראי יהוא ירון. כבוד.

 

אלדד ציטרין – A Train View ואוויר לעוד שניים

אלבום סולו ראשון וכפול לאלדד ציטרין, מוסיקאי, פסנתרן, זמר, מלחין, ומולטי אינסטרומנטליסט. הנחשב לאחד הדברים החמים והנכונים בסצנה המקומית, מהשוליים ועד לב ליבו של המיינסטרים והקונצנזוס (מילים גבוהות…). התזמורת של איש אחד שלעתים מזכירה לי ענקים כמו מייק אולדפילד, ז'אן מישל ז'אר, יאני ואחרים, ממש כמו תזמורת של איש אחד, כשהוא מופיע עם סט ייחודי שנבנה עבור המופע והוא מקיף אותו 360 מעלות. למעשה הוא שר, יוצר ומנגן את המוסיקה בו זמנית תוך כדי ההופעה, כשהוא משתמש בכלי נגינה שונים וציוד אולפני בצורה יוצאת דופן המרתקת את הצופה לבמה. האלבום של ציטרין נחלק לשניים יחיוד ובנפרד – דיסק ראשון – השירים. דיסק שני – קטעי סולו פסנתר שחלקם היו המקור לשירים שבאו אח"כ. אלדד יחגוג את השקת האלבומים בתאריך 16 בינואר במועדון זאפה תל אביב.

 

בלחסן והדיסוננס – קודש וחול

"בלחסן והדיסוננס"  זהו הרכב שהוקם על ידי ידידיה בלחסן, אחיו של היוצר המוערך וחבר להקת אלג'יר, גבריאל בלחסן ז"ל.. השירים הראשונים החלו לקרום עור וגידים כאשר המילים נכתבו על ידי ידידיה בתחנות אוטובוס, בדרכים, תוך כדי עבודה, ברכבות. הטקסטים מושפעים במישרין ממצב הדברים אליהם נקלע ידידיה בעקבות מותו של אחיו גבריאל. המילים שנשמרו על גבי פתקים הולחנו אט אט לשירים והובאו להרכב שהקליטם בהפקתו של שלום גד שנטל חלק  פעיל בהכוונת והפקת האלבום. אלבום שכולו הקשבה ומחשבה.

 

משה בונן – בא הביתה

משה בונן, הקול הרדיופוני המוכר מגלי צה"ל שעבר לצדו השני של המיקרופון משיק אלבום בכורה הכולל 11 שירים פרי עטו והלחנתו העטופים באווירה של ארץ ישראל הטובה והיפה, אל קולו העמוק ונוסך הביטחון של משה בונן מצטרף שלומי שבת (אליך חוזר עכשיו) ובכלי נגינה תמצאו את אלי מגן, שלמה יידוב, שם טוב לוי, פיטר רוט, ארתור קרסנובייב, אבי דור, אסי ישראלוף, אריקו לוי, יועד ניר, לירן נדל, עמוס תמם, שלום מיכאלשווילי, שמוליק דניאל, משה לוי, גיא מזיג ועוד נגנים וזמרים שכל אחד מהם הוא יוצר בפני עצמו. בהקשבה לאלבום אתם פשוט תסחפו למקומות יותר טובים בהווייתם מהסביבה העכשווית שלנו, זו גם הסיבה שאני מבקש לחתום את פס הקול עם האלבום הזה ונותן לכם גם טיפ – במופע השקת האלבום שיתקיים בתאריך 5 בפברואר במועדון זאפה תל אביב יתארח שלום חנוך.

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: