כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

סיקור הופעות

מתי כספי – האלבומים הראשונים

מופע של מתי כספי ולהקה "האלבום הראשון והשני" מועדון זאפה תל אביב, שלישי, 26.05.2015, נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

מתי כספי, ילדותו השניה. צילום: יובל אראל
מתי כספי, ילדותו השניה. צילום: יובל אראל

באנציקלופדיה האינטרנטית החופשית היטיבו לתאר את מתי כספי – "זמר, מלחין, פזמונאי, מוזיקאי ומעבד מוזיקלי ישראלי. זוכה "פרס אקו"ם" בתחום המוזיקה. כספי נחשב על ידי רבים לאחד המוזיקאים המוכשרים הפועלים בישראל. יצירתו מקיפה קרוב לאלף שירים, מהם שנכתבו לאמנים אחרים ומהם שביצע בעצמו. יצירתו המוזיקלית ידועה במורכבותה, במיוחד במהלכים ההרמוניים הייחודיים. עם זאת, שיריו כתובים במתכונת הפופולרית של הזמר העברי, והיו בהם רבים שהפכו ללהיטים והותירו חותמם לאורך השנים. כספי מנגן במגוון רחב של כלים, ובהם פסנתר, גיטרות ותופים."

ואכן מתי כספי ושיריו מלווים אותי מנעורי המוקדמים ועד עתה, לבד או יחד עם "גאון מוזיקלי" אחר, שלמה גרוניך באלבום "מאחורי הצלילים", שירים שמוטמעים עמוק בדי.אנ.אי הישראלי, עד שלעיתים אתה חושב שהם היו כאן מאז ומתמיד, בבחינת "לחן עממי"…

בשנים האחרונות הזדמנתי לא פעם להופעות בהם נטל מתי כספי חלק, תמיד כאורח, רובן המכריע היו לצידו של שותפו המוזיקלי שלמה גרוניך כאמור, במופע איחוד ל"מאחורי הצלילים", אף לצד נורית גלרון, קרן פלס ועוד אי אלו פסטיבלים ומופעי נושא.

אמש נפלה בידי ההזדמנות לחוות מופע נטו שלו, ללא אורחים ומתארחים, למעט הרכב נגנים המלווה אותו במועדון זאפה התל אביבי, הזדמנות נדירה שאסור לוותר עליה, חפנתי אותה בשתי ידי ומצלמה אחת…

מתי כספי והגיטרה. זאפה. צילום: יובל אראל
מתי כספי והגיטרה. זאפה. צילום: יובל אראל

המופע התמקד, כשמו, בביצוע שירים שהתפרסמו לראשונה באלבומו הראשון שנקרא בפשטות "מתי כספי" ויצא בול בחודש מאי 1975, לפי חשבון פשוט, לפני ארבעים שנה, אלבום שמתי הלחין בו את כל השירים, עשרה במספר, לטקסטים שקיבל מכותבים ביניהם יענקלה רוטבליט, אהוד מנור ונתן זך. שירים שהפכו לקלאסיקות. אולם לא רק משירי האלבום הזה אלא אף מהאלבום השני, שגם הוא נקרא באופן מאוד מקורי "מתי כספי" ויצא בשנת 1976 ובו אף מארח מתי את המוזיקאים גידי גוב, שלמה יידוב ואבנר קנר בשירים שאת מילות רובם כתב אהוד מנור המנוח שהפך ליד ימינו של כספי בכל הקשור ליצירת טקסטים לפזמונאות עכשווית ישראלית.

עם כל המטען הכבד והחשוב הזה עלה אמש מתי כספי לבמה, אל מול מועדון מלא בקהל מבוגר יחסית, כאלו שגדלו על שיריו, זה לא רוקנ'רול אבל זה פס קול ישראלי.

מתי כספי, בדרכו האופיינית, כשפניו כמעט וחתומות ללא הבעה ומימיקה, מתלוצץ עם נגניו, על נגניו ומול הקהל בחידודי לשון שונים שמעלים גלי צחוק, לא רק מההומור המסתתר בהם בנונשלנטיות אלא מעצם המבע הדי יבשושי המלווה אותם כבדרך אגב, בין לבין הוא משחרר פרטים ואנקדוטות השופכים אור על היצירה והתהליכים שליוו אותה, בשמות השותפים ליצירה, פיסות היסטוריה של פס הקול הישראלי…

כספי, פסנתר, נכס צאן ברזל. צילום: יובל אראל
כספי, פסנתר, נכס צאן ברזל. צילום: יובל אראל

עם ליין אפ הכולל 16 שירים מגיש מתי כספי את המיטב שביצירותיו הראשונות, חלקן אמנם אינן כלולות באלבומים הראשונים אולם חלקו של מתי בהלחנתם מגדירם בבחינת נכס צאן ברזל וכו'. חומרים שהלחין ליהודית רביץ, יוסי בנאי ועוד. בתבונה וביד אמן מוביל מתי כספי את הקהל לשיר בעצמו, לעתים די בניע יד על מיתרי הגיטרה או קלידי הפסנתר כדי לקחת את הקהל להשתתף במופע במקהלה אחת גדולה, מופע נדיר שפשוט שמחתי ליטול בו חלק כצופה ומאזין.

ליין אפ: מקום לדאגה, ימי בצורת, איך זה שכוכב, יום שישי חזר, לקחת את ידי בידך, מרוב אהבה, מישהו, אין שלווה, נחליאלי, עוד תראי את הדרך, אחרי שנסעת – ואותך, לא ידעתי שתלכי ממני, סליחה, הנה הנה. הדרן: ילדותי השניה, אני יודע שאני אמות הקיץ.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

3 תגובות

    1. הבחירה בהסרה מרשימת התפוצה נתונה בידיך, כאשר אתה מקבל הודעה במייל ישנו לינק ללחיצה לשם הסרה, זו אפליקציה אוטומטית ולמנהל הבלוג אין שליטה עליה באספקט הזה. תודה

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d