סיקור הופעות

אסף בהיכל

מופע "חזרה ליסודות", אסף אבידן בהיכל התרבות, חמישי, 27.03.2014. נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

אסף אבידן, חזרה ליסודות. צילום: יובל אראל
אסף אבידן, חזרה ליסודות. צילום: יובל אראל

המסלול שלי מול אסף אבידן הולך שנים אחורה עד לשנת 2008, מפגש לילי בשוק הפשפשים, אחד המופעים הראשונים של אסף עם המוג'וס, עובד דרך השקות, הופעות, אלבומים, הפריצה לעולם הרחב לשורה הראשונה של מוזיקאי הצמרת והביקורים מעת לעת במולדת המלווים במופעים קטנים ואינטימיים.

לא אמשיך להכביר מילים על כך, אציין כי את רוב המלל האישי שלי על כך פרשתי כאן, וגם כאן. אומר רק כי בחורף האחרון בצהרי שישי גשום במיוחד עשיתי פעמי לאחת הגלריות בשולי שוק הפשפשים ביפו על מנת לחוות מופע אינטימי נוסף של אסף אך נאלצתי לסוב לאחור לאחר שהמקום עבר את התכולה האפשרית.

עתה, נפלה בידי ההזדמנות, מעין סוג של פיצוי עצמי, אחרי אותה החמצה של מופע אחד לאחד, לקחת את עצמי וזוגתי לאולם הכי חשוב בהירארכיה התרבותית בעיר, אל היכל התרבות, כדי לחוות ולצפות מופע חדש של אסף אבידן, מופע המגיע לאחר שנה אינטנסיבית ורווית הצלחות בעקבות אלבום הסולו "DIFFERENT PULSES".

ואכן לאחר שנה של הופעות באולמות ענק ופסטיבלים גדולים, מול קהלים של עשרות אלפי אנשים, אסף אבידן החליט שהוא צריך שינוי. לחזור לאולמות ישיבה קטנים יותר, באווירה אקוסטית ואינטימית, לחזור ליסודות…

אסף אבידן חוזר ארצה לחופשה קצרה, חוגג השבוע את יום הולדתו השלושים וארבע ופותח את סבב ההופעות החדש "BACK TO BASICS" במופע בבחינת "סולד אאוט" באולם בן אלפיים וחמש מאות מושבים של היכל התרבות.

אסף אבידן, שב הביתה. צילום: יובל אראל
אסף אבידן, שב הביתה. צילום: יובל אראל

על הבמה הגדולה, המקושטת במעין מיתרים צבעוניים הקלועים שתי וערב באלכסון לאורכה ורוחבה ניצבת לה עמדה אחת בודדה, גיטרה אקוסטית, מערכת תופים אלקטרונית, סוללת פדלים, לופר וסמפלר וכמה כלי הקשה אתניים ומפוחית אחת. כן הפעם אסף מבקש להגיש קונצרט תזמורתי של איש אחד, לא נגנים ולא זמרים, רק אסף, כלי הנגינה והכישרון האדיר.

מופע הנפתח באיחור מה, מסתבר שגם בהיכל התרבות המופעים לא ממש מתחילים בשעה הנקובה כאשר לא מדובר בקונצרט סימפוני כלשהו, אולי זו מצוקת החנייה לקהל הרב האמור להיאבק על פיסת חניה לצד באי התאטרון הלאומי הבימה ואולי סיבה אחרת, אך המופע מתחיל לקראת תשע וחצי.

אסף, עוטה בלייזר קל נוטל את הגיטרה ופותח בשיר "My Latest Sin" הסוגר את אלבומם השני (לא כולל EP) של המוג'וס "Poor Boy / Lucky Man" משנת 2009, כן, אפשר לאמר שההרפתקה הארוכה עם המוג'וס הציבה את אסף, היוצר והמבצע בקדמת הבמה כמוזיקאי איכותי, נדיר ומוערך שסחף אחריו קהל מעריצים כאן וברחבי העולם, אותה הרפתקה תועדה בזמנו בסרטו הדוקומנטרי של אורי בהט – Final Stages"".

אבל נעזוב רגע את החפירות צד שלי, נתמקד במופע העכשווי, אסף ממשיך בלוויית הגיטרה בסט הכולל ביצועים לשירים Conspiratory Visions Of Gomorrah מאלבום הסולו האחרון ומקנח את הפתיח של המופע בשיר – Left Behind השיר המסתתר בקטע האחרון באלבום Poor Boy / Lucky Man בתוך השיר My Latest Sin, ביצוע נוסף שלו אפשר למצוא גם באלבום Avidan in a Box // Live Acoustic Recordings שחי אך ורק ברשת מעין פרוייקט צד של אסף אבידן במהלכו אסף שירים שניגן וביצע יחד עם מוזיקאים אורחים לפני שנתיים בדיוק במהלך 48 שעות הסתגרות בלופט בדרום תל אביב, פרוייקט שיצא לפועל לאחר שאסף הכיר והבין כי הקהל מחפש את האינטימיות הזו של היצירה והביצוע הנקיים מכל, המשדרים ישירות למאזין והצופה ללא מתווכי להקה, אולי אז נוצר הניצוץ שהוביל למעשה למופע העכשווי – בחזרה ליסודות.

אסף מתחיל להשתחרר מהבלייזר ונותר בגופיה צמודה לבנה, המראה הקלאסי שלו על הבמות, דמות נקיה ונטולת גינוני אנטרטיינמנט, כאילו ומצהיר, זה רק אני ואתם, באינטימיות (עד כמה שמופע בהיכל התרבות יכול להפוך לאינטימי…) הוא מתחיל להשתחרר ולהחליף רשמים, רעיונות וחוויות עם הקהל, טוב לו לאסף כאן, ההיכל הזה, הנחשב לאחד הגדולים והחשובים בארץ הוא בבחינתו כעוד אולם מופעים מסוגו בשורה הארוכה שחרש בשנתיים האחרונות ברחבי אירופה וארצות הברית, אך ההבדל הפעם הוא בקהל הביתי, כאן מדברים בעברית, כאן פונים לקהל ללא גינונים מיותרים, משפחתיות, חברותא, קורטוב עממיות, סוג הדברים שמעבר לים לא ממש יעברו…

אסף אבידן, תזמורת של אדם אחד. צילום: יובל אראל
אסף אבידן, תזמורת של אדם אחד. צילום: יובל אראל

ואז זה מגיע, אחרי עוד שני שירים המייצגים את שלל האלבומים, אסף מגיע לשורשים, למקור של המוזיקה בת זמננו, לבלוז, בביצוע המשלב הרמוניקה – מפוחית פה, גיטרה אקוסטית, שירה ודי הרבה בין הצלילים, התבדחויות, אנקדוטות והתחכמויות אישיות, אסף מגיש ומבצע את השיר – Hangwoman הלקוח מתוך האלבום The Reckoning, בלוז מעודן, צורח וצווח במקומות הנכונים, נאנח ומכה על המיתרים כשצריך, מלווה כאמור בהרבה הרבה התחכמויות אישיות, מסיר את כל המחסומים בינו ובין הקהל. סוג של פיק במופע.

המופע ממשיך עם Weak הכל כך מבוקש מאותו אלבום וכעת אסף משחרר לאוזני הקהל שתי יצירות חדשות לחלוטין, הוא אומר שהן ימצאו את מקומן בהמשך באלבום הבא המתהווה, כעת הוא מציג תצוגת יכולת כתזמורת של איש אחד, מגייס את התופים האלקטרונים ואת כל סוללת הפדלים על הלופר והסמפלר, שירים עשירים במלודיה ומקוריות, ניתן לזהות אקלקטיקה מוזיקלית בגיוס מוטיבים מזרחיים אל האמריקנה האופיינית של אסף, הקטע הראשון נקרא Bang Bang ואכן כשמו הוא רועם וקצבי לעומת הקטע השני  I Want you to dieהמורכב יותר, התבקשתי לפני המופע לא לתעד אותם, להשאיר את החשיפה העולמית להפקה, אני יכול רק לדווח שברוח השירים הללו אכן יש למה לצפות באלבום העתידי!

כעת אסף פונה לקהל, מתעניין אילו שירים הם מעוניינים לשמוע בהמשך, טוב, לא ממש מתכוון לכך, סוג של טריק לקירוב לבבות, לתת את התחושה של הסרת המחיצות, שמות השירים נזרקים לחלל ההיכל – One Day, אין זה באמת שמו של השיר המבוקש, רק משפט מתוכו, אולם כך הקהל מכיר,  אסף מחייך, מבחינתו התרגיל עבד, הוא יוצא לשיר האולטימטיבי שלו – The Reckoning Song, שיר הנושא מאותו אלבום, למעשה השיר שהצליח ביותר דווקא בגרסת הרי- מיקס שלו אותה יצר  אחד Wankelmut, בזמנו סיפר אסף, כמדומני במופע בסדרת סיפורים במונו, כי לאחר שהבין את החשיפה האדירה שהרי- מיקס קיבל ברשת היוטיוב ובכלל הוא אימץ אותה לחיקו (טוב, בכל מקרה התמלוגים מגיעים אליו כך או כך…), מה רע בביצוע הלוקח את השיר גם אל רחבות הריקודים וחושף את אסף לקהל שמעולם לא שמע עליו.

אבל אני שוב פעם נופל בבור שאני חופר, תרתי משמע, אתמקד ואספר כי השיר הבא –  Love It or Leave It מחזיר אותנו קדימה אל האלבום האחרון ומסיים את הפרק הזה של המופע עם – Your Anchor אף הוא מגיע מהאלבום  "Poor Boy / Lucky Man", קלאסיקות עם המוג'וס.

המופע למעשה מגיע לסופו, סוג של שהות קצרה ועוברים להדרן הנפתח בביצוע מרגש לשיר Her lies ועובר לביצועו של שיר חדש נוסף המלווה בסיפור על מפגש עם אומן מסויים שהשפיע על אסף וכתיבת השירים – Tunnels, השיר החדש מרקת ומעניין, מאתגר את אסף, תקלה טכנולוגית קלה עם הלופר עושה שיבוש בביצוע, אבל בסופו השיר מבוצע. את הסיום למופע מגיש אסף עם סינגל הנושא של אלבומו האחרון – Different Pulses.

היום בצהריים יערך מופע חוזר בסדרת החזרה ליסודות, אפשר כבר עכשיו להתחיל להתגעגע ולזכור שאלבום חדש כבר מתבשל לו…

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

4 תגובות

 1. יובל, קראתי והתרגשתי.
  העברת בדיוק מובהק את המופע, את חוויית הקהל..
  לאחר שראיתי אותו בהאנגר 11 לפני כמה חודשים, חזרתי הביתה והודעתי חגיגית, לבעלי ולבנות (13, 18) שבפעם הבאה שאסף מופיע בארץ – ארבעתנו בקהל.
  כך היה ביום חמישי. ארבעתנו עברנו חווייה מטורפת! בסופו של ערב, קנינו עותק מכל דיסק שהיה למכירה.. תענוג..

 2. אסף אסף
  ממרומי 34 שנותיי עדיין לא חוויתי אהבה למוסיקה כמו למוסיקה שלו
  אמן משכמו ומעלה
  יוצר את האומנות שלו ומביא אותה אלינו בדיוק כפי שהיא בעיניו
  מיותר לציין שאני שומעת כל יום וכל היום את הדיסקים שלו
  הוא נכנס לנשמתי וממלא אותה באושר
  תודה

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: