כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

סיקור הופעות

החברים של העץ הבודד

מופע השקת אלבומם של ארז לב ארי ופטריק סבג – העץ הבודד, 02.10.2013, מועדון בארבי, אורחים – ברי סחרוף ומיכה שטרית. נכח, צילם,תיעד ומדווח – יובל אראל.

ארז ופטריק, העץ הבודד, השקה, בארבי. צילום: יובל אראל
ארז ופטריק, העץ הבודד, השקה, בארבי. צילום: יובל אראל

זה היה לפני קצת למעלה מחמישה חודשים, באוזןבר, ארז לב ארי ופטריק סבג קיימו מופע במהלכו חשפו חלק משירי האלבום החדש עליו עבדו, שנתיים קודם לכן הם ירדו עם ערימות של ציוד נגינה לנגב, התארחו ב"בית השאנטי במדבר" של מריומה (בית השאנטי בתל אביב…), שנה מאוחר יותר סחבו עימם את ברי סחרוף, להמשיך, לפתח, ליצור ולבצע את השירים אותם כנסו באלבום "העץ הבודד". באותו מופע, די אינטימי, באוזןבר, נחשפתי לראשונה לחומרים המשותפים, אז סיכמתי את רשמי מהמופע במילים אלו – "לארז מתנגנות מנגינות המשלבות גיטרה חשמלית היוצרת מתח עם סלסולים מעודנים המוזגים נופך אוריינטלי מה על המנגינות, כאשר מגיע השלב בו פטריק מצטרף להופעה, הוא, פטריק מערבב את האוריינטליות עם אלקטרוניקה, סמפולים וקצת מזג קריר על החום של ארז, שילוב מעניין, מרתק ומסקרן."

ארז לב ארי. צילום: יובל אראל
ארז לב ארי. צילום: יובל אראל

ממש בשולי הקיץ האחרון, לקראת ראש השנה, הושק האלבום במלואו, תשע רצועות מוזיקליות, שירים שנכתבו בידי ארז לב ארי ופטריק סבג, שתיים מתוכן נכתבו ועובדו יחד עם ברי סחרוף. לאחר ששוחרר האלבום ועותק ממנו עשה את דרכו למערכת האאודיו בביתי סיכמתי את רשמי במילים הללו – "אין ספק כי החיבור בין שני המוזיקאים הניב שורת יצירות יוצאות דופן באיכות, בחיוניות, בעדינות ובדמיון המשתולל על פני הצלילים. ויחד עם זאת האלבום מחזיק את הקווים השונים כל כך אך המשותפים לשניים לכדי אמירה מוזיקלית ברורה. "העץ הבודד" הוא אחד האלבומים שיש לצרף למדף הביתי".

פטריק סבג. צילום: יובל אראל
פטריק סבג. צילום: יובל אראל

את החוויה הזו השלמתי אמש כאשר נכחתי במופע החגיגי שערכו ארז ופטריק עם להקתם במועדון בארבי לכבוד השקת האלבום. המועדון מתמלא אט אט, הקהל הפעם שונה בגווניו, צבעים ופניו, לא, אין אלו מנענעי הראש והחולצות השחורות של הרוק הכבד, גם לא לובשי חולצות המשבצות והפסים הנמנים על עדת ההיפסטרים, יש כאן הפקה חגיגית של הד ארצי – NMC, הרבה מוזמנים, הרבה אמני הבית, אני מזהה, כשהמופע מתחיל, הקהל מסביבי מכיר את השירים, המופע נפתח עם האורח של ארז ופטריק באלבום, מי שהתארח עימם בבית השאנטי במדבר, ברי סחרוף, סוג של גיבור גיטרה מיתולוגי של כמה דורות. זה אורח שהוא בן בית, הוא לא סתם מעטר את המופע, שהרי זה מנהג ידוע לעבות מופע חגיגי באורחים, כי ברי במקרה הזה הוא שותף, ליצירה, לכתיבה, לעיבוד. יחד עימם ניצבים על הבמה הנגנים  אריאל אביזוב בגיטרות חשמליות, עמוס פרידמן בגיטרת בס ורן שמעוני על התופים. הם מבצעים ארבעה מתוך שירי האלבום – "פרדס", "אליך אקרא", "תפילה לעני" – זו יצירה אחרת, שונה, המילים מספר תהילים ק"ב, ברי סחרוף שר, מזכיר מאוד את הפרוייקט שלו "אדומי השפתות", פייטנות יהודית ותנ"כית עם גיטרות רוק, חושב מייד על מופע אחר שיתקיים בקרוב בתל אביב, נקמת הטרקטור ואלבום הפיוטים של אבן עזרא, אבל זה בפעם אחרת, אין ספק, הקהל אוהב את ברי, הוא משתתף בנגינה בשיר הבא – "אם הייתי" ויורד מהבמה, משאיר את ארז, פטריק והנגנים, הם ממשיכים בביצוע שירים נוספים מהאלבום החדש – "בא מתוך הלב", ,כמו אדם חופשי" ו"פעמונים ברוח", אין ספק הרוח המדברית העוטפת את מפלי הגיטרות של ארז והאלקטרוניקה המרחפת של פטריק עושה ווייב טוב באולם, וכעת מצטרף אורח נוסף – מיכה שטרית, לביצוע שיר הנושא של האלבום "העץ הבודד", מיכה שותף מלא בשיר הזה, בהלחנה, בכתיבה, מיכה שטרית וארז לב ארי נפגשים לא פעם, גם בסצנה הזו, המיוחדת, הנושקת לפיוטים, לפני קצת כשנה וחצי, במסגרת פסטיבל זמן פיוט "צמאה נפשי" שהתקיים במוזיאון תל אביב, שניהם על בימה אחת, בפיוטים..

ושוב ברי חוזר, לשיר האחרון במופע הלקוח מתוך האלבום החדש – "טיוטה להספד", ברי שר, הקהל ברקיע, ובאבחה אחת זה מסתיים וכולם מודים להמון ויורדים.

ברי סחרוף. צילום: יובל אראל
ברי סחרוף. צילום: יובל אראל

עד כאן, ולא נשלם, המופע הזה הוא ארוע חד פעמי, אני מעריך שיהיו הופעות נוספות בעקבות האלבום, לבטח הרחק מתל אביב, אולי באר שבע, ירושלים, בגליל והשרון, אבל אני לא חושב שארז ופטריק יארחו שוב את ברי ומיכה, זו הייתה הצטרפות לצורך החגיגה, מי שנכח כאן הרוויח ומי שלא נכח, פשוט הפסיד.

והנה ארז ופטריק חוזרים לבמה, עכשיו זמן ההדרן, הם פותחים בשיר "מה אעשה" מתוך אלבום הבכורה של ארז, הופעת ההדרן הזה, לאחר שהסתיימה הגשת כל שירי האלבום הופכת למעין חגיגה בפני עצמה, עכשיו זה הזמן של פטריק, הנגנים שלהם חוזרים לבמה, הם מגישים את השיר "צל כבד", השיר הפותח את אלבום הבוכרה של הרכב העבר "כשניקו תתחיל לדבר" אותו הוביל פטריק, החגיגה נוסקת יותר גבוה כאשר ברי סחרוף ומיכה שטרית, שניהם, חוזרים ביחד לבמה, עכשיו באמת זמן חינגה, הם פותחים את אחד הלהיטים של החברים של נטאשה – "אם כבר לבד" בשירתו של מיכה, ממשיכים ב "עיר של קיץ" מהאלבום "נגיעות" של ברי המבצע את השירה ומקנחים בפינאלה הפיוטית מאלבום הבכורה של ארז "ליבבתיני" למילותיו של החכם באדם, כמו אומר ומתייג עצמו אני נשאר בפיוטים לעד.

לִבַּבְתִּנִי אֲחֹתִי כַלָּה | לִבַּבְתִּנִי בְּאַחַת מֵעֵינַיִךְ | מַה-יָּפוּ דֹדַיִךְ, אֲחֹתִי כַלָּה | וְרֵיחַ שַׂלְמֹתַיִךְ כְּרֵיחַ לְבָנוֹן.

אפריטיפ – מופע חזק, מרשים, נותן בראש כמו שרק שילוב של הרביעייה הזו יכול להביא את המקורות של העם היהודי לאורך שנותיו עם גיטרות רוק של זמננו, העץ הבודד הוא אכן יצירה מצויינת והמופע החד פעמי הזה בהרכבו רק הוכיח זאת מול עיני ואוזני הקהל שמילא את מועדון בארבי.

לחצו  לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d