כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

פס קול שבועי

הספינה של קפטן דנימו יוצאת לדרך

דן תורן, מוסיקאי, יוצר, זמר, הרבה שנים בסצנה, משיק אלבום חדש, משחררו בדרופ בוקס לקוראי הבלוג שלו, או טו טו מופע, יובל אראל מדווח על האזנה, מצרף כמה מילים ומלנקק איוונט להופעה.

תורן, פרל ושכטר. צילום: רוני פרל
תורן, פרל ושכטר. צילום: רוני פרל

אתחיל בחזרה לאחור בגלגלי ההיסטוריה, שלהי שנות השישים של המאה שעברה, אני בבית הספר היסודי, ילדים מהכיתה, משחקים באחת הגינות העירוניות הנחבאות לא רחוק מגן החיות ובית העירייה, גינת דבורה בארון, סופרת, ילד אחד, מתגורר ממול, מצטרף למשחקים, מחבואים, מלחמות מדומות, הרפתקאות ילדים בגינה ציבורית, הילד משיק עתה אלבום אינטרנטי חינמי חדש – "קפטן דנימו ונערי הסיפון", צירוף מקרים, השם כל כך מתחבר למשחקים של אותם ימים.

תורן, יליד קיבוץ ראש הנקרה, מגיע כילד לעיר הגדולה, בשנות השמונים מפציע ככותב, מלחין ומבצע משיריו, אלבומים, מנגן עם אחרים, מפיק מוזיקלית, לפני שנתיים זוכה בפרס אקו"ם לעידוד פרסום היצירה על שם אמיתי נאמן למחבר. רבים מכירים את יצירותיו ופעילותו לצד שמות "מפורסמים", כאריק איינשטיין, ברי סחרוף, פיטר רוט ודנה ברגר, תורן נמנה על החבר'ה הטובים.

אז מה מיוחד באלבום החדש, למרות העובדה הבסיסית שדן חולק את המוסיקה שלו ללא תמורה עם גולשי האינטרנט, למרות העובדה ששוב חוזר דן ויוצר שיתופי פעולה מוצלחים עם אמנים אמיתיים, איתי פרל, סוג של (הגדרת הבלוג לאחד שיודע מה הוא עושה…) יוצר בלוז ישראלי אמיתי. הדר שכטר, זמרת פולק, יוצרת, כותבת ומלחינה, מורה לפיתוח קול, מעבדת, מפיקה ומה לא. למרות כל אלו ואולי בזכותם, דן מגיש אלבום הצובט (בעדינות, ללא כאב) את אטומי התובנה, הרגש, והרבה מהזכרונות המקומיים, האישיים, לוקח אותי למחוזות הילדות, בשיר "כל עוד" שכתב יחד עם איתי פרל "…אריק איינשטיין, כתר המזרח…"

אני לא מנסה לנתח מוסיקלית, מבנית, רעיונית ונרטיבית את האלבום, אבל אני כן יכול להגדיר אותו כאלבומו  של טרובדור מקומי המושרש עמוק בהוויה המקומית על רבדי שנותיה, טרובדור המיטיב לפעול בחברותא ולא כטייל בודד ביערות הצלילים והמנגינות. בשיר הנושא מתחשבן תורן עם החיים, העתיד, התקוות, היצירה..

קפטן דנימו נאבק בגלי היום יום | מותקף שקיות ניילון וכוסות פלסטיק וגיזרי עיתון | מאבד את השליטה על ההגה עוד פני שנכנס לסירה | מכוון תחנות מישר מראות מסמס מתחשבן מגרד זיפים | קפטן דנימו עוגן בתחתית בנמל בית רבים סיכוייו | שיפגוש גמדה בחצר, או מישהי שתמלצר | נצר לרביעית פופ משומנת מהעבר הלא רחוק | הפוך מים בצד שמעשן, וכשלא אז מחפש תחליפים | קפטן דנימו קצת מעל חמישים | שוכב על גבו על גג המקלט | עץ ועצה שלא ראה מימיו נותנים ידיים | מול עיניו נוגעים, לא דימוי ולא בטיח | ממש מתלטפים | קפטן דנימו מכין לאכול, המזון מעובד השיר לעולם לא | הגיע זמן לחלום חזרה | לקפל מפרש לפני הסערה

האם קפטן דנימו הוא דן תורן?….

דן תורן מספר על האלבום החדש בבלוג שלו – "אני יושב פה בחור שלי בחולון, שישי בערב סחי כמו דג, וחושב לעצמי אלוהים אדירים איך אני הולך לגרום לאנשים להקשיב לחרא הזה שבשלתי פה יחד עם איתי פרל והדר שכטר שנקרא 'קפטן דנימו לנערי הסיפון'. הרי בימינו הכל כאילו סגור מראש, לך תגרום לאנשים לפתוח את האוזניים שלהם ולהקשיב ולשמוע, כי באמת שעשינו פה משהו שונה משוה יוצא דופן. בקיץ שעבר נכנסו לבית של איתי שהיה גר אז בנחלת בנימין בת"א הקמנו שם אולפן,עשינו עיבודים והקלטנו 12 שירים חדשים, בנוכחות קהל של חברים, זה היה נפלא, משחורר ומגניב ומלא השראה, צילמנו את הכל ואז התחלנו לחפש מי יעשה את המיקסים, ואחרי שניסינו כמה דברים אמרנו  לעצמנו זין, אנחנו בה אנחנו עושים אנחנו ממשיכים את זה בעצמנו, וכך היה איתי ואני עשינו את המיקסים בעצמנו. והנה יש לנו אלבום חדש שאנחנו מתים עליו, ובמוצש הבא ננגן אותו בתאטרון תמונע אבל איך נעשה שתדעו על זה? אני באמת רוצה לדעת? בעולם שבו כל יום הפייסבוק שופך עליכם שירים חדשים, קליפים, מערכונים, קטעים צחוקים עיזים מזמרות, מה יגרום לכם להקשיב לאלבום שלם? אתם יודעים מה? אין לי מושג אבל אני הולך לתת לכם אותו כאן עם התמונות, עטיפות וקליפים שיש לנו, ואם כשהוא יצא במאי יוני תחליטו שזה מצא חן בעיניכם תלכו אולי לחנות או לחנות הדיגיטלית ותשימו עליו כמה שקלים, זה לא צעד של ייאוש, זה צעד של תקווה, של תקווה באמון, של פניה לאנשים שאוהבים מוזיקה ומוכנים להאמין שאומנים יכולים להתנות וליצור משהו חדש, משהו שעוד לא שמעתם, שאולי יזיז אתכם ולכם".

אז כן, מוסיקאי בכל רמח אבריו ושס"ה גידיו, חווה עימנו הגולשים צמאי המוסיקה את יצירתו החדשה, איזו אהבה, איזו אמונה ואיזו תקווה, ואנחנו נתחיל את חלקנו בקטע שאחרי ההאזנה, נטו, בלי הפרעה, שיר אחר שיר, משפט אחר משפט, מילה אחר מילה, תיאורים, מחשבות, תובנות, נסמן לנו ביומן את מוצאי שבת 13.04.2013 נזיז את כל הפגישות והתוכניות שתכננו, נגיע בשעה עשר לתאטרון תמונע ברחוב שונצינו 8 בתל אביב, נו אתם יודעים היכן זה, ומי שלא יודע שיכניס את הכתובת לווייז ויגיע, דן תורן בגיטרה אקוסטית, מפוחית פה ושירה, איתי פרל בגיטרה חשמלית ושירה, הדר שכטר בכלי הקשה ושירה יבצעו את האלבום החדש וכמה מלהיטיו של דן בעיבודים חדשים

לחצו הורדת האלבום החדש בדרופ בוקס | לחצו לרכישת כרטיסים למופע בתאטרון תמונע

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. היי, כאן הקפטן רק רציתי להגיד שהאלבום יצא באופן רשמי בחברת היי פידלטי בעוד כחודש וחצי ואז אם הורדת ואהבתם תוכלו לתמוך בנו
    תודה שבוע טוב

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d