פס קול שבועי

החלום 2.0 של גיא סלע

חלום 2.0 הינו פרויקט מוזיקלי חדשני שנוצר ע"י המוסיקאי גיא סלע. החלום ופשרו.

חלום 2.0 צילום: מירב קופמן
חלום 2.0 צילום: מירב קופמן

השירים הראשונים בפרויקט נכתבו בשנת 2007, ועברו מספר גירסאות דמו עד שהתגבשו לכדי אלבום שהוקלט בין אוגוסט 2010 עד לסוף שנת 2012  בהפקתו המוסיקלית של ניר בכר. האלבום יצא לאור בפברואר 2013.

גיא סלע מספר על הרעיון שמאחורי הפרויקט:

"חלום 2.0" נולד מתוך קריאה של הדור שאני מרגיש חלק ממנו. דור שסובל מדי יום מאלימות מוגזמת, תכניות ריאליטי גרועות וממיתוסים שהולכים ונשברים עם השנים. הפרויקט מהווה שיקוף של הדור הזה שנולד בסוף שנות ה-80, חלף על פני הניינטיז והתעצב בשנות ה-2000, במילניום השלישי – שחווה את האינתיפאדה ואת המהפכה הטכנולוגית בו זמנית, הדור שזנח את הציבורי והפוליטי וקידש את האישי והפרטי. מהיסטוריה ארוכת שנים של מפעל ציוני ומדינה מתפתחת שדיברה בעיקר ב"אנחנו". דור ה-Y (או אולי פוסט X) אפילו כבר הפסיק לדבר ב"אני". הוא פשוט הפסיק לדבר.

אך מעבר לשיקוף הדור, ל"חלום 2.0" קיימת גם אמירה מוסיקלית חדשה: צריך להודות באמת, המוזיקה הישראלית תקועה כבר שנים רבות. חוסר בחדשנות ובתחכום הכניסו אותה למעגל מחזורי של שירים חסרי ערך, כאלה שנשמעים טוב אולי כמנגינת המתנה בסלולר אבל לא יחזיקו מעמד עוד חמש שנים, אפילו לא שנתיים. "חלום" מעלה את היצירתיות בחזית, האלבום מלא בשירים בעלי אידיאולוגיה וקונספט, שמביאים איתם גם את הרצון האמיתי שאמור להיות במוזיקה: להגיד משהו בין השורות, להביא בשורה חדשה. החיבור הזה יוצר משהו חדש שמעוניין לייבש את ביצות "הסופ"ש-רגוע" והאולפנים השקופים למיניהם לטובת משהו אמיתי, משלנו.

האלבום אולי נקרא "חלום 2.0" אך בתוכו חבויה גם התפכחות גדולה, התעוררות מהזייה קולקטיבית שבה אנו מצויים בתחילת המילניום השלישי. הזייה שתרגמה מציאות ל"ריאליטי", שזרקה את החיים האמיתיים בצד הדרך וקידשה חיים מדומיינים, מתוסרטים ומופקים היטב, חיים שערוצי השידור, מכל המינים והסוגים, הגישו לנו לתוך הצלחת. לא מציאות היא, אלא שקר.

לסיכום, אנו חיים במאבק. מאבק תמידי בין הראש והלב, בין היד שכותבת ליד שנכנסת אל הכיס, בין הרוחניות והגשמיות – ושם האלבום מייצג את המאבק, "חלום" נגד "2.0". השאיפה לצדק ולחברה אמיתית יותר, ובין המרדף חסר הפשרות אחרי הקדמה שמהפנטת אותנו אליה. אבל בחיים – כמו באלבום – החלום חייב לנצח. כי אדם שאינו חולם, לא יגיע לדבר בחייו. אדם בלי חלום הוא אדם בלי מטרה, בלי מצפן. הוא אולי עושה כסף (שיום אחד גם ייעלם), אבל יבוא יום ויבין שחי בטעות. ואת הטעות הזאת "חלום 2.0" מבקש לתקן.

אז מה יש באלבום הזה שהופך אותו למיוחד? אווירה קסומה הנוצרת על ידי שימוש במוטיבים מוסיקלים נכונים, אלקטרוניקה, צ'לו, צלילי גיטרה מעודנים, סוג של קדרות ומתח המספקים את המעטפת לתמלילי נבואה ותוכחה.

גיא סלע שכתב והלחין את השירים עוסק גם בשירה ובנגינה בקלידים ומחשבים יחד עם ניר בכר שמנגן על הגיטרות, הקלידים, הבס וגם מסייע בקולות, דורון טויסטר בצ'לו, הדס לביא ותהילה זוהר קולות רקע וקטעי קריינות.

אתם מוזמנים לעצום עיניים ולחלום 2.0…  מופע ההשקה יערך בבר גיורא בתאריך 14.03.2013.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: