חדשות הסצנה

הענקת פרסי אקו"ם לכמה מכוכבי הבלוג 2012

היום פרסמה אקו"ם את שמות הזוכים בפרס אקו"ם בתחום המוסיקה הפופולארית. בין הזוכים מצויים כמה מוסיקאים הנמנים על כוכבי הבלוג.

אגודת קומפוזיטורים ומלחינים. צילום: אקו"ם
אגודת קומפוזיטורים ומלחינים. צילום: אקו"ם

כבכל שנה, מכנסת אקו"ם ועדת שיפוט המורכבת מיוצרים, מבקרים ואנשי מפתח בתעשיית המוסיקה הישראלית היושבים על המדוכה ובוחרים מבין היוצרים והמוסיקאים המקומיים את הראויים ביותר לכבוד ותארי תגלית השנה, הישגי השנה ועוד שלל תארים וגם כמה שקלים…

זו השנה החמישים וחמש בה מתקיים הטקס, הפרס היוקרתי הפך למסורת שנתית ולאבן דרך בדרכו האומנותית של היוצר. חשיבות הפרס הולכת וגדלה משנה לשנה ומהווה נקודת אור ליוצרים ולעוסקים בתחום היצירה. הטקס בו יוענקו פרסי אקו"ם יתקיים בתאריך 20.2.13 בבית ציוני אמריקה, תל אביב, הבלוג בחר מבין הזוכים לציין את אלו שפעילותם המוסיקלית נסקרה בהרחבה כאן בבלוג במהלך השנה.

 

 

 

ריף כהן

ריף כהן. צילום: יובל אראל
ריף כהן. צילום: יובל אראל

הזמרת ריף כהן זכתה בפרס אקו"ם להישג השנה לתגלית, גובה הפרס 15,000 ₪

ואלו נימוקי השופטים: "ריף כהן, זמרת ויוצרת מוכשרת, הלחינה מוסיקה להצגות, שיחקה בסרטים ובסדרות טלוויזיה, למדה מוסיקה בארץ מגיל צעיר מאוד ובשנים האחרונות בצרפת. הסממנים הבולטים בשיריה מציירים במכחול של צלילים, את הרבגוניות הישראלית המושפעת מניחוחות וטעמים שספגה ריף בארץ ומשלל הסגנונות המוסיקליים שאליהם נחשפה. ריף פרצה לתודעה בצרפת ומשם למחוזותינו, עם הלהיט A Paris שהביא את הצליל הצפון אפריקני, בשפה הצרפתית ובשובבות הישראלית. התוצאה, גאווה ישראלית. את שירי אלבום הבכורה שלה, היא עיבדה והלחינה למילותיה של אמה."

הבלוג עקב אחר ריף כהן מהלהיט הראשון A Paris, דרך השקת אלבום הבכורה, המופע הבלתי נשכח עם רד הוט צ'ילי פפרס ובשיתופי פעולה עם הרכבים רבים נוספים ולמען הסביבה.

ריף, מה את רוצה?…

 

 

 

בלקן ביט בוקס

היו ימים, BBB מתראיינים לנפולאון, לאון פלדמן. צילום: יובל אראל
היו ימים, BBB מתראיינים לנפולאון, לאון פלדמן. צילום: יובל אראל

חברי ההרכב בלקן ביט בוקס – BBB זכו בפרס אקו"ם להישג השנה למעבדים, גובה הפרס 15,000 ₪

ואלו נימוקי השופטים: " הבלקן ביט בוקס יצרו סטנדרט של עיבוד והפקה שלא נראו בישראל במשך שנים רבות, לכל הפחות. השילוב של יצירת ז'אנר משלהם, יחד עם רמת הפקה שנמצאת בקו הקידמי העולמי, יכולת מוזיקלית מופלאה, מעוף, ושבירת גבולות מוזיקליים הופכים אותם לאחד הגופים המוזיקליים המוערכים ביותר, הרבה מעבר לגבולות ישראל. פרס זה מגיע להם על השילוב המופלא של רקע מוזיקלי ישראלי, היכרות ופתיחות לז'אנרים רבים, סטנדרט הפקתי-מוזיקלי בלתי מתפשר, וכל אלה באים לידי ביטוי בעיבודים הנפלאים שלהם. היכולת לעשות מוזיקה שמחה, חוצה קהלים, חוצה ז'אנרים, מוערכת ואהובה, וגם מצליחה, היא ה"גביע הקדוש", וכאלה מוזיקאים אנחנו רוצים לראות יוצרים ומצליחים בעולם המוזיקה הישראלי."

עם ההרכב BBB הבלוג לא צריך להוסיף יותר מידי מילים, עדיף לתת למוסיקה לדבר..

 

 

 

לונא אבו נסאר

לונא אבו נסאר. צילום: יובל אראל
לונא אבו נסאר. צילום: יובל אראל

פרס חיצוני ע"ש אהרון גפן לתמיכה בהפקת אלבום- לונא אבו נסאר, גובה הפרס- 20,000 ₪

וכך ציינו באקו"ם – "אלבומים רבים שטרם ראו אור הוגשו השנה לפרס לתמיכה בהפקת אלבום ע"ש אהרון גפן. סוגים שונים של מוסיקה, הפקות בשלות לצד סקיצות בוסר. אחידות דעתם של כל השופטים היתה לגבי אלבומה של לונא אבו נסאר שהוא נדיר ומפליא. האלבום הזה שמשלב בתוכו נגיעות מוסיקליות מעולמות שונים כל כך כמו רוק פולק אלקטרוניקה ומוסיקה ערבית יוצר קסם ששובה את המאזין בצליליו ובעוצמתו. כמו תבשיל טוב, אתה יכול לחוש בכל תבלין בנפרד, אבל המכלול הוא משהו אחר חדש ורענן. הכנות החשופה של לונא אבו נסאר, והבטחת הכישרון הגדול הפורצת מכל שיר באלבום הזה גרמה לחברי ועדת השופטים להעניק לה באהבה את הפרס."

הבלוג נחשף לראשונה למוסיקה של לונא במהלך חגיגת סופשנה במכללת MUZIK, כאשר לונא וחבריה בצעו כמה שירים, בהמשך נחשף הבלוג לעיבוד מחווה שעשו המוסיקאים הצעירים לאלבומו של אהוד בנאי והפליטים, ולאחרונה לאלבום נוסף המהווה עבודת גמר של המכללה.

האזנה

 

 

 

 

יהודה קיסר

הקיסר יהודה והגיטרה. צילום: יובל אראל
הקיסר יהודה והגיטרה. צילום: יובל אראל

פרס מיוחד מוענק ליהודה קיסר- מעבד מוסיקאלי

וכך ציינו באקו"ם – "יהודה גיטריסט מופלא, ומעבד מוסיקאלי, החל את דרכו האמנותית בשנות ה 70, יהודה ליווה בראשית דרכו אמנים רבים ביניהם אהובה עוזרי ובועז שרעבי ולימים ייסד את להקת צלילי העוד. סגנונו הייחודי הוא שילוב של מוסיקת רוק, מזרחית ויוונית שהביא לצליל הגיטרה הייחודי שהפך לסימן ההיכר לנגינתו כל אלו הפכו את יהודה לנגן מבוקש מאד בקרב היוצרים והמבצעים הגדולים בזמר הים תיכוני, ביניהם- זוהר ארגוב, חיים משה, ג'קי מקייטן, מרגלית צנעני ועוד רבים וטובים. באקו"ם רשומות מעל 400 יצירות שעיבד. על מכלול יצירתו ותרומתו לתרבות הישראלית ולזמר המזרחי מוענק ליהודה פרס מיוחד זה."

לבלוג קשר של כבוד מיוחד ליהודה קיסר, מי שנחשב כקיסר האחרון של הפריצה התימנית למוסיקה הפופלרית בישראל, עוד כוחו במותניו וללא לאות, גם בחינגות גרוב קיציות וגם במופעי צדקה והתרמה, מסירים את הכובע בפניו.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: