כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

סיקור הופעות

איפה הילד? קוראים לו ירמי קפלן!

רשמים ממופע חגיגי לציון עשרים שנה לאלבום זמן סוכר של להקת איפה הילד, 11.10.2012, מועדון בארבי ת"א, אורח ירמי קפלן, דווח, צילום ותיעוד – יובל אראל.

חמי רודנר, איפה הילד, בארבי. צילום: יובל אראל
חמי רודנר, איפה הילד, בארבי. צילום: יובל אראל

לאחר  שחברי להקת איפה הילד חגגו את ציון עשרים שנים להשקת אלבומם הראשון "זמן סוכר" בקיץ האחרון באמפי שוני, התעורר ביקוש גדול להמשך החגיגה, וההרכב יצא למסע הופעות משולש בשער העמקים, ת"א וירושלים, במסגרתו הם מארחים את ירמי קפלן.

בקיץ שנת 1992 נכנסו חברי הלהקה לאולפן ההקלטות להתחיל להקליט את אלבום הבכורה המיתולוגי "זמן סוכר", יובל שפריר הפיק מוסיקלית. הלהיטים שטפו את הרדיו – "מה שעובר עלי", "העצב שלה", "נפלת חזק", "השמיים הגבול", "אחד אלוהים", "אמריקה קרובה" ו"מסיבת התה של עליזה". חמי רודנר מספר עליו – "נכנסנו להקליט אלבום מתוך הרבה נעורים, מתוך תשוקה אבל גם עם הרבה תסכול וזעם"..

אסף שריג, איפה הילד, בארבי. צילום: יובל אראל
אסף שריג, איפה הילד, בארבי. צילום: יובל אראל

איפה הילד שנולדה בקיבוץ גבעת ברנר הייתה בתחילת שנות התשעים בין ההרכבים הראשונים בשטף המוסיקלי שנפרץ אז ומצא את עצמו מתחזק את הסצנה שצמחה במועדון רוקסן ברמת החייל ולאחר מכן במועדון אלנבי 58. ההרכב החזיק קרוב לעשור תוך שהם יוצרים להיטים רבים הזכורים וביניהם "נפלת חזק", "מה שעובר עלי", "השמיים הגבול", "לבן בחלום שחור", "מישהו שומע אותי", ועוד רבים.

תזכורת

בין איחוד חד פעמי לאיחוד זמני, שבו בשנת 2008 חברי ההרכב – חמי רודנר, אסף שריג, אסף מרוז ואופיר בר עמי לפעול מחדש במסגרת איפה הילד ובחודש פברואר האחרון השיקו אלבום חדש – בני המאה העשרים. הספיקו לחגוג יום הולדת לאוזןבר וכעת יובל עשרים השנים להשקת אלבום הבכורה היווה תירוץ מצויין להמשיך ולשתף פעולה בקיץ האחרון.

האזנה

קדמה לכך סדרת מופעי האיכות 'האלבומים' ששודרה בערוץ 8 בטלוויזיה וסקרה חמישה אלבומי קאלט בתרבות הישראלית בעריכתו של יואב קוטנר ובהפקת נורמה הפקות ולוותה במקביל בסדרת הופעות קונספט באוזן בר במהלך החורף האחרון, "זמן סוכר" נמנה על אותם אלבומים ואת מופע המחווה שלו בצעו חברי להקת נאג' חמאדי.

ירמי וחמי, מסיבת חברים, בארבי. צילום: יובל אראל
ירמי וחמי, מסיבת חברים, בארבי. צילום: יובל אראל

הקהל הרב שמילא אמש את מועדון בארבי היווה מעין פגישת מחזור משולבת של יוצאי רוקסן, אלנבי 58 והמיטבר. בני ארבעים פלוס לצד צעירים שלמדו לאהוב את שירי הלהקה. ההופעה בבארבי נפתחה בהרכב חימום – "איבי הנחל" של אופיר בר עמי. קצת אחרי השעה אחת עשרה (כרגיל בבארבי…) עלו חברי איפה הילד לבמה ופתחו ישר עם השיר זמן סוכר, להעמיד את הקהל במקום ובזמן הנכון, עם סיומו של השיר אמר חמי רודנר  כי מועדון בארבי מהווה המשך ישיר לאווירת הרוקנ'רול של מועדון רוקסן המנוח וכי אנחנו כעת חוזרים לשנות התשעים…

ירמי וחמי, רוב הזמן ביחד. צילום: יובל אראל
ירמי וחמי, רוב הזמן ביחד. צילום: יובל אראל

במהלך המופע בצעו חברי ההרכב את שירי האלבום לצד שירים מאלבומים נוספים עד אלבומם האחרון – בני המאה העשרים, את האורח שלהם, ירמי קפלן, כפי שנהוג בהופעות חגיגיות, הזמינו חברי הלהקה לביצוע משותף של שירי ההרכב לצד שירים שלו, ירמי שאת שנות התשעים העביר לצידו של חמי רודנר הן כשותף לדירה והן במיטבר המיתולוגי, גנב אמש את ההצגה והוכיח כי למעשה הוא הוא הילד המדובר, איפה הילד? הנה הוא על הבמה, מקפץ, מנתר, משתולל, בועט ושר, גם בשיר "נפלת חזק" הנחשב לאחת הקלאסיקות, בגוף שלישי, של איפה הילד קיבל ירמי תפקיד מלא בשירה לצדו של חמי. ירמי מספר כי הגרסא הראשונה של השיר בוצעה על ידו עוד בימי רוקסן, ירמי גם תפס את הפיקוד על מערכת התופים בשיר "העצב שלה", אסף מרוז המתופף נעמד בקדמתה במה עם כלי הקשה… לא פחות חשוב היווה חלקו של אסף שריג, שביצע באופן מושלם ומרגש כמה מהפנינים השקטות של זמן סוכר  – "מסיבת התה של עליזה", "כנפיים, אינך שומע" – השיר ששריג הלחין למילות אביו שנהרג במלחמת יום כיפור. את נקודת השיא של המופע שמרו חברי איפה הילד ממש לרגעים האחרונים, הפצצות המוסיקליות הכי חזקות שלהם – "מה שעובר עלי" ו" מישהו שומע אותי" בוצעו לפני הירידה מהבמה, ירידה שלוותה בחזרה להדרן בן ארבעה שירים שכלל בין היתר את "לבן בחלום שחור" הקלאסי והסתיים בשיר הפותח של זמן סוכר "אמריקה קרובה".

זאת ילדותי השניה, זאת ילדותי השלישית, זאת ילדותי הרביעית, בפרדס ליד השוקת, אני לא טוב לי לא רע לי, לא טוב לי לא רע לי לא טוב לי לא רע לי…. א-מ-ר-י-ק-ה ק-ר-ו-ב-ה

מאה ועשרים דקות של חגיגה מוסיקלית שלקחה את הקהל עשרים שנה אחורה…

סט ליסט: זמן סוכר, השמיים הגבול, ציפור גן עדן, עליזה, איפה הרוח, יושב בכורסא, העצב שלה, almost gold, הביאו את הסתיו, אנחנו נהיה בסדר, מודדת, משהו חייב להשתנות, רק בשביל לקבל חיבוק, נפלת חזק, מדוע לא באת, הדפוק הזה, קראתי את מכתבך, אחד אלוהים, מה שעובר עלי, מישהו שומע אותי, כנפיים, לבן בחלום שחור, קוף בלוז, אמריקה קרובה.

לחצו לצפייה בלגריית תמונות

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151178489129654.470899.721654653&type=1

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d