סיקור הופעות

סי אמילי פליי…

מופע השקת סינגל מאלבומה החדש של אפרת בן צור, משירי אמילי דיקנסון, אוזן בר, 01.03.2012 21:00, היה, ראה, האזין, צילם והקליט – יובל אראל ל"סלונה" והבלוג של יובל אראל.


אפרת בן צור, אמילי דיקנסון, אוזן בר. צילום: יובל אראל
אפרת בן צור, אמילי דיקנסון, אוזן בר. צילום: יובל אראל

אפרת בן צור היא שחקנית תיאטרון, קולנוע וטלוויזיה וזמרת רוק ישראלית, אחת היוצרות הייחודיות במוזיקה המקומית, העומדת להשיק כעת אלבום חדש שנולד מתוך מופע שעלה לראשונה במסגרת פסטיבל הפסנתר, לחנים לשיריה של המשוררת אמילי דיקנסון.

אפרת נתקלה בשירים של דיקנסון עוד בימי לימודיה בסטודיו למשחק של ניסן נתיב, לפני ששמה לעצמה פודרה והייתה לזמרת מוכרת. אלא שרק לפני כשנתיים, כשניסתה להלחין את אחד משיריה, גילתה את סוד קסמה של המשוררת האמריקאית.

אמילי דיקנסון הנה  משוררת אמריקאית בת המאה התשע עשרה, שכתיבתה המקורית, פורצת את גבולות התחביר והתודעה, לא מצאה מרחב פרסום בתקופתה, שיריה התפרסמו רק לאחר מותה. שירתה מרבה לעסוק בפיצולו של האני כמושא לחקירה עצמית, אשר סביבו מבררת דיקנסון מושגים כמו זמן, מוות, אהבה וכאב.

אפרת, רגע של סיפור, אוזן בר. צילום: יובל אראל
אפרת, רגע של סיפור, אוזן בר. צילום: יובל אראל

לקראת השקת האלבום הצפויה החודש ערכה אמש אפרת בן צור מופע באוזן בר במהלכו בצעה אסופת שירים שכללו כמה משירי האלבום החדש ביניהם הסינגל הראשון – Robin  ושירים מאלבומיה הקודמים, באנגלית ובעברית. לצידה של אפרת נטלו חלק במופע קרני פוסטל בצ'לו, עומר הרשמן בגיטרה חשמלית, גיורי פוליטי בתופים ואסף שתיל על הפסנתר.

אפרת, בחצאית שחורה וחולצה לבנה רכוסת כפתורים, מזכירה במעט את דמותה השברירית של המשוררת אמילי (שהרי אפרת היא שחקנית, האם נכנסה אל תוך דמותה של המשוררת?…) ניצבה על הבמה המוארת באור קלוש, פורטת על מכונת פריטה אלקטרונית, מעת לעת מכה בתוף לכת ומנדנדת קלות פעמון עזים חד צליל. במהלך המופע עשתה אתנחתא קלה ודקלמה מתוך ספריה שירתה של אמילי דיקנסון שיר או שניים.

היה ערב תרבותי, ולא במליצה או סרקזם, מעת לעת התרווחתי על הכסא בשורה הראשונה, כשרגלי פשוטות עד קצה הבמה, עיניים סגורות, משתמש אך ורק בחוש השמיעה ומתענג על הקול הצלול והזך המעביר את הסיפורים בחריזוֹת קטנות ועתירות רמז, מרתפי נשמה ומסתורין של אהבה, אכזבות ודכדוכים, אקּסטזה ארוטית או דתית, עדינה ורכה…מצפה לאלבום בשקיקה.

נכנסת אל תוך הדמות, אפרת בן צור. צילום: יובל אראל
נכנסת אל תוך הדמות, אפרת בן צור. צילום: יובל אראל

Robin

מילים – אמילי דיקנסון

לחן – אפרת בן צור

IF I can stop one heart from breaking

I shall not live in vain

 If I can ease one life the aching

 Or cool one pain

 Or help one fainting robin

 Unto his nest again

 I shall not live in vain

 הנה הצצה דרך האוזניים אל אלבומיה הקודמים של אפרת, ענן הצלילים…

צוללת

אפרת בן צור

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150635451234654.407607.721654653&type=1&l=058629727c

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

4 תגובות

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: