סיקור הופעות

מעיין הירשביין | האלבומים | אביתר בנאי

מופע ראשון בסדרת הקאלט התיעודית "האלבומים", אוזן בר ת"א, מעיין הירשביין מבצעת בלוויית אורחים את אלבום הבכורה של אביתר בנאי משנת 1997. היה, האזין, כתב, צילם – יובל אראל.

אביתר בנאי, מחווה, אוזן בר. צילום מסך ערוץ 8
אביתר בנאי, מחווה, אוזן בר. צילום מסך ערוץ 8

שנת 2012 נפתחת ברגל ימין, סדרת מופעי איכות 'האלבומים' שתשודר בטלוויזיה בערוץ 8, הסוקרת חמישה אלבומי קאלט בתרבות הישראלית בעריכתו של יואב קוטנר ובהפקת נורמה הפקות תעלה לשידור בתאריך 7.1.12. לכבוד כך נערכים באוזן בר לסדרת הופעות קונספט, בכל יום חמישי במהלך חודש ינואר ותחילת חודש פברואר.

ההופעה הפותחת הייתה הופעתה של מעיין הירשביין אשר בצעה את אלבומו של אביתר בנאי "אביתר בנאי" (1997), במלואו, למעיין הצטרפו אורחים לביצוע חלק מהשירים – שלמה גרוניך, טל רמון וענת אסתר חיטמן.

מקום: אוזן בר ת"א, זמן:  05.01.2012  20:30 צילום: יובל אראל.

מעיין הירשביין, האלבומים, אוזן בר. צילום: יובל אראל
מעיין הירשביין, האלבומים, אוזן בר. צילום: יובל אראל

בדרך כלל אני מפציע באוזן בר אחרי השעה עשר, שהרי מלכלכי האוזניים למיניהם לא ממש מתעוררים בשעות בהן אנשים מהישוב צופים בהצגה ראשונה…אבל הפעם לא היו הרבה ברירות, למרות הגשם הזועף שהחליט לכבוש את העיר הצלחתי להגיע כמה דקות לפני השעה שמונה בערב למועדון, לחלוף על כל שורות כסאות העץ שהוצבו באולם המוארך ולכבוש את הכסא הראשון, ממש מול הפסנתר שהוסט למרכז הבמה.

כן, בקהל היו הרבה חובבי מוסיקה, מהסוג האיכותי, השקט והרגוע יותר, האלבום הראשון של אביתר בנאי שכבר הפך לקלאסיקה בתחום השירה הישראלית מציב אתגרים לא פשוטים של צלילים, טונים ודקויות. הקהל שהגיע ביקש לשמוע ולבחון את הדרך בה מעיין, בלוויית אורחיה, מטפלים ומפרקים את האתגרים הללו לפרודות קטנות, טומנים בתוכן את יכולותיהם וטעמם האישי ומחברים אותן בחזרה לכדי נהר אחד ארוך ומפעפע של צלילים ומילים המעבירים רטט של הנאה באוזני השומעים.

והאמת, כך אכן היה, מעיין, אשר את השקת אלבום הבכורה שלה "בממלכת ש" סקרתי כאן בבלוג,  טל, שהנו תלמידה של מעיין בתחומי המוסיקה ולפני כשבועיים כבר הפציעו במופע דואלי בקונטיינר בנמל יפו, שלמה, האיש והמיתולוגיה ועוד אגע בו בהמשך, ענת עם הגיטרה, כולם ידעו לקחת את החומרים שהוגשו להם, לפרשם, להטמיע בהם מעצמם ולבצע בשלמות אחת ארוכה ומענגת. ערב שכזה, הקהל לא פוצה פה, אין לחשושים ולא להגי סרק, כולם כגוף אחד מרוכזים בבמה, באמן היושב ומבצע את חלקו, לעתים לבד ולעתים בצוותא, ולתת את הכבוד הראוי בדמות תשואות כפיים סוערות לאחר כל שיר, כבוד.

יוד קוטנר, האלבומים, אוזן בר. צילום: יובל אראל
יוד קוטנר, האלבומים, אוזן בר. צילום: יובל אראל

יוד קוטנר, שפתח את הערב כבר אמר את דברו על הסדרה בבלוג שלו, הנה כאן ציטוט מדבריו על אביתר והמופע הנוכחי, לא נגעתי: "אביתר בנאי, אחיו הצעיר של מאיר, וחבר בשבט המוסיקאים שכלל אז את יוסי וגברי ואהוד ויובל, היה חייב למצוא את הייחוד שלו כשהחליט גם הוא להיות מוסיקאי. זה קרה לו אחרי הצבא, כשעבר מבית הוריו בבאר שבע אל העיר הגדולה והחל עובד כל השירים שיהפכו לאלבומו הראשון. עם חבר צעיר מבאר שבע, המוסיקאי צח דרורי, ובתמיכת מפיק רב ניסיון, חיים שמש מ"הד ארצי", הפגיש אביתר את שירי-הפסנתר המינימליסטים שלו עם עיבודים והפקה של אסף אמדורסקי, קורין אלאל ואחרים, ויצר, כשהוא בן 24 בלבד, את אחד מאלבומי הבכורה הכי מיוחדים במוסיקה הישראלית. אוסף מרטיט של שירי כאב ואהבה שהפך, למרבה ההפתעה, גם להצלחה מסחרית גדולה".

טל רמון, האלבומים, אוזן בר. צילום: יובל אראל
טל רמון, האלבומים, אוזן בר. צילום: יובל אראל

מעיין אשר פתחה את ביצוע האלבום בשיר הראשון "יש לי סיכוי" הצהירה לפני שנקשה בפסנתר כי איננה מתכוונת להתיימר ולהיות אביתר בנאי, האמת, מעיין, איש לא ציפה לכך, הקהל רצה את מעיין המוכרת, נותנת את האינטרפרטציה שלה לצלילים והמנגינות, וכן, הקהל קיבל את מבוקשו, בכך תוכלו להיווכח בהמשך, בווידיאו קליפים שתראו בסוף הסקירה, וכמובן, אל תשכחו לצפות בסדרה בערוץ 8. הוט…כן, אני תקווה שהסדרה תעלה גם לאתר.

את טל רמון ראיתי ושמעתי לראשונה במופע הנוכחי, מעבר לכל הדרמה והפרסום הכרוך במשפחה, מדובר במוסיקאי מצויין, שר נכון ובהטעמה, יודע לקחת את הפסנתר למחוזות שהוא חפץ בהם, אני מאמין שעוד נשמע עליו רבות בהמשך.

שלמה גרוניך, האלבומים, אוזן בר. צילום: יובל אראל
שלמה גרוניך, האלבומים, אוזן בר. צילום: יובל אראל

על שלמה, גרוניך בשבילכם, לא צריך להכביר במילים, גיבור מוסיקה ישראלי, בילדותי ראיתי בו את פרנק זאפה המקומי, לא רק במראה החיצוני של רעמת השיער והזקן המיוחדים אלא גם בהומור המוסיקלי, בגישה לשירים ולביצועם, מעבר להומור, גם ידע נרחב בעיבוד והצבת המוסיקה במקום הראוי לה. את שלמה ראיתי לפני מספר חודשים בעת שיצא במסע מחודש עם מתי כספי, שותפו לדרך "מאחורי הצלילים" במופע שפתח את האיחוד בהיכל התרבות בראשל"צ. את ההומור של שלמה כפי שהתבטא אמש אוכל לייחס לאריך קסטנר, מי שכתב את ספר הילדים "האיש הקטן" החי לו בתוך קופסת גפרורים, את שירו של שלמה בהשראת הספר ידע לשרבב תוך כדי אילתור ג'אזי בשיר שהוגש לו לביצוע מאלבומו של אביתר "מתי נתנשק". הוא גאון השלמה הזה…

ענת אסתר חיטמן ומעיין הירשביין, האלבומים, אוזן בר. צילום: יובל אראל
ענת אסתר חיטמן ומעיין הירשביין, האלבומים, אוזן בר. צילום: יובל אראל

 והאורחת האחרונה במופע, ענת אסתר חיטמן, כן, אחייניתו של המוסיקאי עוזי חיטמן המנוח, ענת, מלווה עצמה בגיטרה אקוסטית, מעיין עדיין עימה, מלווה בפסנתר, הם מבצעות יחדיו את השיר "שמתי לי פודרה" אשר במקום בוצע על ידי אביתר ואפרת בן צו

שמתי לי פודרה
צבעתי ריסים

לבשתי שמלה

מקושטת כיסים

סלסלתי שיער

והכל כבר מוכן

עכשיו רק חסר

שיבוא החתן

על הביצוע הזה אוכל לומר רק – קולות של מלאכים.

את חלקו האחרון של המופע מסיימת מעיין בשיר הלקוח מתוך אלבומה, "ממלכת עד ש", האמת, מגיע לה, כן, "רק בטוב ביותר" –

שביל הרעיון שאולי | התלבשתי יפה, צחצחתי שיניים, שתיתי קפה | ושטפתי ידיים כבר שלוש פעמים | נקייה מבחוץ אבל לא מבפנים…

להאזנה ורכישה מקוונת – מעיין – "ממלכת עד ש" – 

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150499849084654.389414.721654653&type=1&l=ff0de93627

קטעי ווידיאו

סרטון פרומו למופע, ערוץ 8

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

2 תגובות

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: