קליפים חדשים

אושרת חיים – אם ננעלו

הזמרת אושרת חיים בביצוע אישי לפיוט של רבי שלום שבזי – אם ננעלו, האזנה.

אושרת חיים היא זמרת, כותבת ומלחינה בת 23 מרעננה. אשר גדלה בבית תימני מסורתי ומוזיקלי- האבא והסבים פייטנים, חזנים ותלמידי חכמים. כנערה נטלה חלק בהופעות בהרכבים ולהקות כזמרת. עם השנים הצטברו במגירת שולחנה שירים רבים שהיא כתבה הממתינים לצאת לעולם.

אולם את השיר הראשון שהיא בחרה לשחרר לציבור הרחב כתב רבי שלום שבזי. גדול הפייטנים מבני תימן בן המאה השבע עשרה – "אם ננעלו". מתוכו היא בחרה את הבית הראשון בשפה העברית מתוך שבעה בתים בעברית ובערבית.

הפיוט הפך לנחלת הכלל ולחנו הוא עממי מסורתי שזכה גם לעיבודים שונים בשלל גרסאות ביצוע. החל משושנה דמארי ויגאל בשן המנוחים. דרך עיבוד ייחודי של אהרון עמרם ובהמשך בגרסה גלובלית של עופרה חזה בהפקתו של יזהר אשדות. לאחרונה זכה השיר בגרסאות חדשות הן של הזמרת והיוצרת פלורה, הן כחלק משיר חדש של הזמרת והיוצרת נרקיס (בהתייחס לפינוי יישובי חבל עזה) והן בשלל רמיקסים לגרסאות מוזיקה אלקטרונית גלובלית. הגרסה האחרונה שהובאו לאוזנינו הינה של רביד כחלני וחברי "קולות יהודי תימן"

כעת לוקחת אושרת חיים את השיר ומבייתת אותו בגרסה חדשה בהפקתו של קובי פרחי מאולפן מצלול יחד עם הנגנים אייל הלר בגיטרה, ג'קי פיי בצ'לו וגלעד דוברצקי בכלי הקשה.

כך אושרת על הגרסה שלה לפיוט העתיק והכל כך פופולארי – "גדלתי על שירים רבים מבית אבא והוא נכלל ביניהם, אני ממש מרגישה את התפילה בוקעת מתוכי, מהשורשים שלי ומהדהדת לחללי החדר. מעבר לזה שהשיר מחבר אותי לזהות שלי, הוא מחבר אותי ליומיום…האמונה שה' הוא מבטחי ועליו אני נשענת. הידיעה שהשער של אלוקים תמיד פתוח. במיוחד ברגעים אלו ממש- ימי אלול, ערב ראש השנה ועד הושענא רבא. "דלתי מרום לא ננעלו" ה' נמצא כאן למטה – שומע התפילות הוא יקבל תפילותינו. אמן."

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: