חדשות הסצנהחדשות מקומיותמוזיקה בצל מגיפת הקורונה

האם סל התרבות יושלך לפח?

ביטולו של פרויקט "סל תרבות" מהווה פגיעה נוספת במוזיקאים המובטלים מאונס מזה חצי שנה, כל הפרטים.

חברת המתנ"סים החליטה לבטל את פרויקט סל תרבות הפועל מזה 30 שנים ולפטר את כל העובדים שעוסקים בכך. מדובר בפגיעה ישירה הן במערך עובדי החברה והן בעולם המוזיקאים שפעלו בתחום המוזיקה במסגרת אירועי סל התרבות. מדובר בתפוח אדמה לוהט שעובר בימים אלו מיד ליד, חפרנו קצת בשטח…

מדובר בעשרות מפגשי מוזיקה חינוכיים שהתקיימו בבתי הספר, באולמות הקונצרטים ובבית האופרה, בהשתתפותם של אלפי תלמידים בנושאי הזמר העברי, מוזיקה אוריינטלית, מוזיקת עולם וכמובן מוזיקה מהמקורות היהודיים.

בעקבות ההחלטה של אבי וורצמן, יו"ר החברה למתנ"סים על ביטול הפרויקט פנו תריסר ארגוני תרבות שונים במכתב מחאה – "מחיקת החינוך לתרבות באיבחת יד של כל מערכת החינוך ברחבי הארץ מעלה סימני שאלה גדולים באשר ליכולת הניהול של האנשים העומדים בראש החברה, מדובר בהחלטה תמוהה שחברת המתנ"סים לא עשתה את כל המתבקש על מנת לשמר את הפרויקט שחשיבותו למערכת החינוך ולעולם התרבות לא תסולא בפז".

כך הגיב יו"ר אמ"י יענקל'ה מנדל על ההחלטה – "אם לא די באסון שהמיט משבר הקורונה על ענף התרבות, משבר שגדע באחת את פרנסתם של אלפי אמנים והעמיד את חלקם במצב בו הם יהיו רעבים בקרוב ללחם, מגיעה הגזירה התמוהה ממשרד החינוך, בדמות ביטול סל תרבות. לאורך שנות קיומו, סיפק הפרויקט הזדמנות לאמני ישראל להופיע מול הקהל הצעיר ולהתפרנס אך לא פחות מכך – לחנך את הילדים והנוער לצרוך תרבות, להעשיר את עולמם ולהתעניין באמנויות הבמה. עבור חלקם, כפי שרבים מהם מעידים היום, המפגש הראשוני והבלתי אמצעי הזה, גרם להם להצטרף בבגרותם למשפחת האמנים והיוצרים. בימים בהם המרקם העדין של החברה בישראל עומד בפני מבחן, בימים בהם חלק גדול מהלימוד נעשה מרחוק ובאופן מנוכר, האם לא רואים במשרד החינוך חשיבות גם בפרויקט המספק מזון רוחני לתלמידים? לנו לא נותר אלא לתהות האם מאחורי החנק המתמשך של עולם התרבות אין כוונות נוספות. בכוונתנו להיאבק לצד גופים נוספים  מול משרדי הממשלה הרלוונטיים כדי שהפרויקט החשוב הזה לא ייעלם".

פניתי לשתי מוזיקאיות אשר פעלו במסגרת פרויקט סל התרבות, אמנית כלי ההקשה לירון מיוחס והכנרת טניה וינוקור בשאלות איך הן רואות את הפרויקט, תרומתו הן לאמנים והן לתלמידים ועל כך שהוא עומד להיסגר.

כך המוזיקאית לירון מיוחס על ההחלטה לעצור את הפרויקט "בעודי כותבת ניסוח למפגש אמן של כלי הקשה מרחבי הגלובוס, בכדי להיכנס למאגר המופעים של סל תרבות לשנה הקרובה, קיבלתי בשורה מרה ועצובה ביותר, שסל תרבות נסגר. בין השנים 2016-2019 הופעתי עם חברותיי המוזיקאיות והיוצרות רוני בת-אור פרנס ויעל שרוני, במופע שנקרא מלאייקה כלי הקשה. חרשנו את הארץ יחד עם הסאונדמן שלנו ערן זמיר שגם הוא מוזיקאי פעיל, מהצפון עד הדרום, הופעות בבתי ספר, אולמות ספורט, כיתות חינוך מיוחד, בגשם ובחום הלוהט, העברנו תכנים של מוזיקה כלי הקשה מגוונים, תרבות אפריקאית המשולבת עם התרבות שלנו, ריקוד ומחול יחד עם המון חיוכים ושמחה בלב. הערך העליון שהדגשנו במופעים הוא – קבלת האחר. יצירת הסקרנות אצל התלמידים, שבירת המחסומים של ביישנות, סטיגמות, ויצירת שמחה טהורה הביאה את התלמידים, המורים ואותנו לאושר גדול. סל תרבות והצוות שעובד שם עושים עבודה מדהימה, וחשוב לי גם לציין את רנית ברטלר, שתמכה בנו וניסתה כמה שיותר לתת במה, ואת דרור אקשטיין מהגזרה הצפונית שעובדת עם סל תרבות שהניע אותנו פעמים רבות לבתי ספר מרוחקים ומקסימים. התפרנסו יפה מאוד, תמורת עבודה קשה ומספקת ואני יודעת שעוד רבים וטובים. סל תרבות כשמו כן הוא, סל מלא בכל טוב של אנשי התרבות, המוזיקה והאומנות בארץ. חשיפת ילדים ובני נוער לשפע התרבותי שקיים בארץ עם קריצה לתרבויות אחרות, חייב להשאר בתור ערך עליון. שויון, צדק, חמלה, קבלת האחר, אלו ערכים שחייבים להיות מושתתים בחינוך. סל תרבות הנגיש אותם. אני מאוד מקווה שהבשורה הזאת תתבדה ובמהירה."

כך המוזיקאית טניה וינוקור על ההחלטה לעצור את הפרויקט – "הופעות לתלמידים דרך סל תרבות היו חלק גדול מהפעילות שלי בתחילת דרכי עם המופעים הראשונים שלי סינקו וקוודרוס. חוץ מהערך התרבותי, האפשרות להשפיע ולהיות חלק מתוכנית חינוכית ולהוות השראה לילדות ולנערות, כל מופע שעלה היה מקור פרנסה לא רק בשבילי אלא גם לכל הצוות שלי – הרקדנים, המוזיקאים, טכנאי הסאונד והתאורה, חברות ציוד, הנהגים, המשווקים, וכאלה מופעים היו קורים לפעמים גם פעמים ואף 3 פעמים ביום. לאחר כמה שנים בהן התמקדתי במופעי חול בדיוק השנה חזרתי לפעילות מול סל תרבות עם מופע יעודי – החל מהכתיבה, דרך החזרות ושלבי ההפקה, התפאורה וכמובן האומנים על הבמה. ממש עצוב וזה הפסד אדיר לכל הצדדים. הן כפרנסה לכל התעשייה שנבנתה ב30 השנים האחרונות , והן מההיבט החינוכי/תרבותי לילדים שבסופו של דבר המפסידים הגדולים מבלי לדעת."

כך גלעד מלצר, יו"ר וועדת אמנות פלסטית בסל תרבות ארצי, הגיב על ההחלטה הבוקר בעמוד הפייסבוק האישי כשהוא מעלה מכתב המופנה אל שר החינוך יואב גלנט

בחברת המתנ"סים מנמקים את ההחלטה לסגור את הפרויקט באמירה כי עד כה לא אישר משרד החינוך את כלל תוכניות המשרד לשנת הלימודים הקרובה ועל כן הם נאלצים להתחיל בהליכים לקראת פיטורים עבור עובדי תוכנית סל התרבות הארצי ותוכניות חיוניות נוספות על מנת להימנע מגירעונות כבדים. לדברי החברה הם מקווים שמשרד החינוך יאשר את התקציבים בזמן ויימנע את הצעדים האלו שהם פגיעה בילדי ישראל.

בהודעה שהוציאה לשכת שר התרבות והספורט נמסר – "הצטערנו לשמוע כי הוחלט להפסיק את סל תרבות המפרנס אומנים ואומניות רבים ורבות וכמו כן, מנחיל ערכים חשובים של תרבות לילדי ישראל. חשוב להדגיש שהאחריות ותקצובו של סל תרבות אינם תחת משרד התרבות והספורט. אנו כמובן נפנה לגורמים הרלוונטים בניסיון להחזירו באופן מיידי".

מלשכת משרד החינוך נמסר – "משרד החינוך הודיע לחברה למתנסים, כי בכוונתו להמשיך עם תכנית העשרה, סל תרבות, גם בשנת הלימודים הקרובה (תשפ"א). עם קבלת התקציב הנדרש המשרד ימשיך להשתתף בהפעלתה."

בשלב זה הכדור עובר למגרשם של שר האוצר ישראל כ"ץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ועמיתו בנימין גנץ . פניות שנעשו ללשכותיהם טרם נענו…

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: