כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

חדשות אינדיחדשות הסצנהחדשות מקומיותמאמרים חמיםמוזיקה בצל מגיפת הקורונה
כולל וידאו

אמדורסקי, דמותו של מהפכן

מאז דרישתו של המוזיקאי אסף אמדורסקי לשליחתו לכלא של בנימין נתניהו, הוא הופך לסמל של מאבק עממי התופס תאוצה, סיפור.

אסף אמדורסקי הוא זמר, מוזיקאי, פזמונאי, מלחין, מעבד ומפיק מוזיקלי ישראלי. זוכה "פרס אופיר" בקטגוריית "המוזיקה המקורית הטובה ביותר לסרט" ועל מדפו מונחים 15 אלבומים, חלקם סולו והשאר שיתופי פעולה, הוא יצר מוזיקה לסרטים וסדרות טלויזיה. בשנים האחרונות כיכב כשופט בתוכנית ריאליטי מוזיקלית " הכוכב הבא לאירוויזיון".

במהלך הפגנת העצמאים שהתקיימה החודש בכיכר רבין בתל אביב על רקע המשבר הכלכלי בעקבות התפרצות מגיפת הקורונה, התראיין אמדורסקי לחדשות 13 ואמר שבנימין נתניהו הוא נוכל שצריך ללכת "או לכלא או לבית משוגעים". בהמשך, הודיע על תמיכתו בהפגנת הדגלים השחורים ואף השתתף בה.

הקריאה הזו של אמדורסקי, שבדרך כלל מצטייר כאמן "נקי" ובלתי מעורבב עם הפגנות הפכה לקתרזיס שהוביל להגעת אלפי אנשים להפגנה מול בית ראש הממשלה זו שהפכה להתפרעות וכאוס אחד גדול עד השעות הקטנות של הלילה. הקריאה שהיוותה סוג של מהפכה כי עד אז אמנים חששו למחות בצורה ישירה ולא מרומזת כלפי השלטון, אמדורסקי הסיר את המחסומים והחסמים כאחד.

בהמשך הצטרף אמדורסקי לקהל המפגינים מול הבית בבלפור ירושלים ודאג לפמפם את המסרים בעמודו בפייסבוק, האם נולד מנהיג מחאה חדש?…

היום התגלה אמדורסקי בנוסף להיותו גיבור מהפכה גם כאדם אמיץ המסוגל להודות בטעות אקא פליטת לשון בלתי קורקטית בימינו. כאשר אמש במהלך ההפגנה שהתקיימה בירושלים כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו תועד אמדורסקי משיב לשאלה מדוע הוא תוקף את נתניהו הוא השיב – "כשראש ממשלה מדבר ככה על בתי המשפט, אני אכנס באמ-אמא שלו, אני אדבר על הקרחת שלו, על זה שהוא קוקסינל שצובע את השיער בסגול. אני אדבר על הכרס שיש לו, אני אדבר על זה שהוא קמצן והוא לוקח כסף בחינם".

השימוש בכינוי קוקסינל, תרגומו מצרפתית "חיפושית" ומקורו בכינויו של טראנסג'נדרית מצרפת שהייתה פרפורמרית ידועה אשר אף ביקרה בישראל בשנות השישים והיוותה השראה לטראנסיות נוספות בארץ ובעולם, הוציא כמה אנשי קהילת הלהט"ב משיווי משקלם כנגד אמדורסקי.

אמדורסקי לא היסס ובהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו הודה בטעותו שנוצרה בלהט הדברים ועשה שימוש במינוח כמילת גנאי. אין ספק כי המונח "מודה ועוזב.." הוא הדבר הנכון, מה שהיה דבר שבשגרה לפני עשורים לא רבים כמונח מלעיג הפך היום לטאבו בעקבות ההכרה וההבנה שיש מקום שווה זכויות לכולם ללא הבדל בין דת, גזע ומין – "טעיתי ואני מתנצל מעמקי לבי בפני הטראנסיות בפרט ובפני כל קהילת הלהט״בק על גווניה היפים ומעוררי ההשראה."

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d