סיקור הופעותראיונות עם מוזיקאים
כולל וידאו

צחוקים ושירים עם מאור כהן

מאור כהן במופע "סטנד – רוק" באולם "לולה" במועדון צוותא, נהננו מכל רגע, וגם ראיון...

בקליפת אגוז אסכם – מאור כהן, אין עליו, אין.

ובהרחבה – באמת שאין צורך להזכיר ולהסביר מיהו מאור כהן, מוזיקאי, שחקן, קומיקאי, פרפורמר שחי את הבמה והקהל כבר שנים רבות עוד מהימים שלמד בתיכון עירוני א' בתל אביב (חממה להרבה אמנים..), פשוט זה יהיה ממש מיותר שאציין כי מאור כהן הקים בשנת 1990, עוד מעט ואנחנו מציינים 30 שנה אחרי, את להקת "זקני צפת" שעשתה משהו בסצנת המוזיקה המקומית והותירה מעבר לתדהמה של "מה הפושטקים האלו עושים כאן?…" גם הרבה פניני לשון ומטבעות שאינן עוברות לסוחר. אין שום סיבה אמיתית לציין שבהמשך דרכו המוזיקלית מאור כהן חבר לתל אביבי אחר בשם דן תורן והקים את להקת "הזבובים" עם עוד חבורה פרועה של מוזיקאים ששיאה היה בשנת 1999 כלהקת החימום לעוד מופע סדרתי של להקת כוורת בפארק הירקון…

אבל באמת, אני ממש מאמין בכך, שאין צורך לגעת בנקודה הבאה במסלולו המקצועי בשדות המוזיקה של מאור כהן, אותם רגעים בהם הוא פוצח בקריירת שחקן כשהוא מצטרף לענת עצמון בקליפ פרסומי למצעים ששודר בערוץ השני שהחל את דרכו, כי הוא תיקן את דרכו זו, עבר לשחק בסרט אמיתי למרות שחזר לסורו בהמשך ובעשורים האחרונים הוא התקלקל שוב וסגר קופות עם פיצות ושקיות תה אותם פרסם בתשדירי פרסומות..

אני גם לא מעוניין לכתוב כאן על צמד "ראות" ועל חברותו הארוכה והמשובחת עם פיטר רוט, לא אדבר כאן על ההרכב "ישראלים\פעולה\סקס", ובכלל על קריירה מוזיקלית עשירה ומגוונת שהביאה למפתננו להיטים רבים ואהובים.

כן אדבר על קריירת המשחק של מאור כהן, כשהוא החל רומנים עם סדרות טלוזיוניות שאפשרו לו לגלם שלל דמויות עם אופי או בלי אופי, תלוי בסיטואציה, "מסודרים", "חיות פשע", "ארץ נהדרת", "הפרלמנט", ואפילו הסרט באורך מלא – "סדום".

בכל האפיזודות המשחקיות הללו התגלה מאור כהן בשחקן קומי מצויין שמצליח להיכנס לדמויות בעלות מימד ממשי שכולנו מכירים מכאן או משם.

מאור כהן בצוותא. צילום יובל אראל
מאור כהן בצוותא. צילום יובל אראל

בימים אלו עורך מאור כהן סבב הופעות סולו בטייטל "מופע סטנד-רוק" במסגרתו הוא משלב את שתי אהבותיו הגדולות – המוזיקה והמשחק עם המון הומור באווירה סמי אינטימית. אז פגשנו את מאור לסשן שאלות לקראת המופע…

שאלה: על העובדה שאתה גם מוזיקאי וגם מצחיקן ושחקן אין עוררין, מתי בצבצה לה האהבה למשחק אחרי שאתה כבר כמה מיליוני שנים מוכר כזמר ויוצר מאז ימי "זקני צפת"?

תשובה: אני בכלל חשבתי בילדותי שאהיה קולנוען ושחקן אבל הלהקה והמוסיקה חשבו אחרת.התפקיד הגדול הראשון שלי שפתח לי דלת לעולם המשחק זה בסרט משהו טוטאלי של גור בנטוביץ, שהיה חוויה מטורפת וכייפית וצולם רובו בהודו. המצחיק שאליו הגעתי דרך יוני בן טובים הבסיסט ומייסד זקני צפת.

שאלה: היו לך גם רגעים של רצינות תהומית, במיוחד מסביב לפרויקט המוזיקלי שלך עם שיריו המתורגמים של המשורר הבוהמייני הצרפתי שארל בולדייר "פרחי הרע", היכן אותם רגעים ממשיכים לבצבץ בקריירה המוזיקלית שלך בשנים האחרונות?

תשובה: עדיין יש לי המון שירים לא הומוריסטיים באלבומים האחרונים שלי וגם שירי משוררים שתמיד אני אוהב להלחין ולשיר. לדוגמה באלבום האחרון יש שירים של רחל ולאה גולדברג, והם ממש לא שירים מצחיקים.

שאלה: אין זו הפעם הראשונה שאתה מתכוון לעמוד על הבמה בגפך, מלווה בגיטרה ובקבוק מים, איזו הרגשה זו אל מול הופעות בהן אתה יחד עם חברים ליצירה או הרכב נגנים, העמידה לבד אל מול הקהל?

תשובה: העמידה לבדי על הבמה מול קהל לא קלה ויש המון חששות לפני עליה לבמה. מצד שני זה קשר אחר עם הקהל, יותר עמוק. וגם הקהל מרגיש את זה. אתה אומנם לבד על הבמה אבל יותר ביחד עם הקהל.

שאלה: הופעת מעל במות ענק, אל מול אלפי אם לא רבבות צופים במופעים ופסטיבלים שונים, זה לא מה שהולך להתרחש בסבב המדובר, מה אתה מצפה מהאינטימיות מול הקהל?

תשובה: אני מצפה לערבים אינטימיים לא בקטע כבד. כמו מפגש חברים שיושבים לשיר ולצחוק. בקיצור להעביר שעה וחצי של כיף עם אנשים בראש שלי.

שאלה: שלל דמויות גרוטסקיות הנגזרות מטיפוסים שונים מגולמות על ידך (בכישרון רב) בכל ההפקות הסדרתיות בערוצי הטלוויזיה, איזו מהדמויות הללו היית מעדיף שתשב לצדך ו\או אפילו תשתף עמך פעולה במסגרת הסבב הצפוי?

תשובה: קראקו היה יכול לשבת ולספר צ׳זבט של פעם לקהל, יש לו המון. אבל יש לו פחד קהל. זה עושה לו גזים של התרגשות. אז לא כדאי.

מאור כהן בצוותא. צילום יובל אראל
מאור כהן בצוותא. צילום יובל אראל

לפני כשבוע הגעתי למופע ראשון בסבב הופעות בטייטל "מאור כהן – סטנד – רוק", דהיינו שילוב מנצח של ביצוע שירים מארסנל הלהיטים של מאור כהן כשהוא מלווה עצמו בגיטרה אקוסטית, בקבוק בירה שהונח על הכסא לידו ואצדעת פעמונים שענד על רגלו והכריז עליה – "תכירו את איציק המתופף…"

כל זאת לצד רגעים קומיים של טקסטים המעלים חיוך וצחוק פרוע אפילו בשפתותיהם של הצופים, מההומור לכל המשפחה ועד הרגעים של "הצפייה אסורה לילדים מתחת לגיל…", יש בו משהו במאור כהן שגורם לך לא להסיר את העיניים ממנו, הוא נראה מאוד נינוח על הבמה אולם הוא בעצם מאוד מחושב, אולי כי זה המופע הראשון, מתחת למוניטור מונח לו דף נייר עם ראשי פרקים לקטעי הסטנד אפ מצד אחד ודף נוסף מתחת למוניטור השני עם הסט ליסט של השירים, הכל מתוכנן ולא נותר רגע לאלתור שלא נערכה עליו חזרה, אולם במבחן התוצאה הקהל מקבל קרוב לשעתיים שירים לצד קטעי הומור, הוא יודע לתעתע בקהל שלו שהופך שבוי מהרגע הראשון, קוסם.

כדאי מאוד לציין כי זה היה למעשה מופע הפתיחה ויש בדרך עוד לוקיישנים בארץ ישראל אליהם מאור כהן אמור להגיע עם המופע הזה, ולסיכום, אף מילה על הצחוקים והקטעים, רק מוזיקה, רוצים צחוקים? תגיעו להופעות.
לחצו לצפייה בגלריית התמונות המלאה מהמופע

קטעי וידאו מהמופע

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: