סיקור הופעותפסטיבל הפסנתר 2019
כולל וידאו

סיון טלמור ועידן רבינוביץ' – נפגשים ליד פסנתר

במסגרת פסטיבל הפסנתר נפגשו לראשונה על במה אחת סיון טלמור ועידן רבינוביץ' להופעה חד פעמית עם המיטב מהרפרטואר המוזיקלי של שניהם, היינו שם לתעד.

כמה טוב שיש את פסטיבל הפסנתר, כבר יותר מעשרים שנה שלשבוע אחד בסוף הסתיו נפגשים עשרות מוזיקאים ישראלים (ולפעמים גם כמה אורחים מחו"ל) לסדרת הופעות על טהרת הפסנתר, זו גם הזדמנות מצוינת לחיבורים חד פעמיים בין מוזיקאים שבעקבות נושא הפסטיבל רוקמים ביחד מופע מיוחד שמוציא את המיטב משיתוף הפעולה הזה וכך גם המקרה עם ההופעה המשותפת של סיון טלמור ועידן רבינוביץ'.

סיון טלמור כבר פועלת לא מעט שנים בגזרה המוזיקלית, רבים זוכרים אותה מהעונה הראשונה של The voice  שם התלבטה בזכות קולה הצלול והיכולת להגיע לסולמות מוזיקליים שרק מעטים מצליחים, אז באותה שנה ב- 2012 גם יצא אלבומה הראשון "לונה פארק" בהפקת יוני בלוך, לאחר ארבע שנים יצא אלבומה השני "Fire" שכמו כותרתו גם שיריו היו באנגלית, זו גם היה תחילתו של שיתוף הפעולה המוצלח בין סיון למפיק המוזיקלי אורי וינוקור שגם המשיך והפיק את אלבומה השלישי והמצוין שיצא לפני כחצי שנה – "Immigrants of Lace". את סיון טלמור גם שמענו לא מעט בשנה האחרונה בכל תחנות הרדיו שהיא חברה ללהקת Full Trunk לדואט המפורסם "As a stone".

עידן רבינוביץ' ידוע בעיקר כחבר להקת הקולקטיב (Acollective) וממייסדיה, ב-2008 עם הוצאת אלבום הבכורה של רבינוביץ' גם נוסד ההרכב שהתפתח וגדל ב-11 השנים האחרונות לאחד ממובילי ז'אנר הפולק אמריקנה הישראלי עם שירים שכבר הפכו להמנונים כמו "Heart of wool", "Happiest of All Memorial Days" ו- "Builder's Tea".

מוזיאון תל אביב ביום חמישי, אחרי יומיים של חוסר וודאות ביטחונית וביטול מופע הפתיחה של הפסטיבל ביום שלישי, חזרנו למתכונת רגילה עם הופעות ברחבת הקאמרי ותפוח אדמה אפוי לצד כוס יין, שמונה בערב זו לא המלצה להתחיל להגיע לאזור הפסטיבל אלא ממש שעת ההתחלה, ביי ביי תפוח אדמה ואני מעפיל בכמעט ריצה אל חלל הגלריה הישראלית במבוכי האגף החדש של מוזיאון תל אביב, הגלריה כבר מלאה באנשים ואווירת מתח מהולה בסקרנות, יש אור ירוק מההפקה – מתחילים.

סיון טלמור ויעל זלינגר. צילום: תומר גילת
סיון טלמור ויעל זלינגר. צילום: תומר גילת

סיון עולה לבמה לעמדת פסנתר הכנף ולקטע הפתיחה של הערב – Circles הלקוח מאלבומה השני, אז מתברר שלסיון טלמור יש רקע בפסנתר, כזה שמלווה עם חווית ילדות לא מוצלחת שהובילה לבסוף לבחור בכלי נגינה אחר – הגיטרה. הפעם בגירסת הפסנתר האינטימית מרשה לעצמה סיון להדגיש את היכולות הווקאליות שלה מעבר לביצוע האלבום המקורי.

אל הבמה עולה הקלידנית יעל זלינגר שמלווה את סיון טלמור בסיבוב ההופעות הנוכחי ואנו עם השיר השני של הערב הבלדה הדרמטית "Sad heart" ועם ביט אלקטרוני מעודן והכרחי בקצב דפיקות הלב. הפסנתר הוחלף לעת עתה בגיטרה חשמלית וקלידים, אנחנו נחזור אליו בהמשך, בינתיים יש לנו את יעל בקול משנה לסיון שמעבה את הנוכחות של השיר.

בשיר הרביעי "Not afraid" מצטרף לבמה עידן רבינוביץ' עם גיטרה וקולות רקע לשיר של סיון ואנחנו עוברים למצב דואט, הפסנתר מתעורר לחיים שיעל ועידן מתחלפים בתורות בין שיר לשיר,  השיר הבא בתור הוא גירסת בלדה לשיר הקצבי של טקסס – Summer Son  שהבליטה את ההרמוניה הווקאלית בין סיון לעידן, שני קולות ייחודיים ושונים שיצרו יחדיו משהו חדש וכך גם בשיר Rat King שנלקח מהאלבום האחרון של הקולקטיב ועם סיון בקולות רקע ותוספת של פסנתר כנף כיאה למעמד.

גם המשכו של הערב לא אכזב עם רפרטואר שירים מגוון, שירים מאלבומי הסולו של סיון כגון "Falling" הקברטי עם דואט פסנתרי של עידן רבינוביץ' ויעל זלינגר, הסינגל הפופ אופטימי "Dancing", והלהיט של הקולקטיב "Heart of wool" ועם עידן רבינוביץ' בטונציה הצלולה והייחודית לו – סימן ההיכר של הקולקטיב, הפעם גם עם סיון טלמור בקולות נוספים שרק השאירו לנו תהייה האם נראה המשך לשיתוף הפעולה הווקאלי הזה בעתיד?

תומר גילת

יליד רחובות שעבר לרמת גן , עורך מוזיקלי ו-DJ בעבר אמן, מעצב ומנהל קראיטיב בהווה. צלם מוזיקה, כתב ומנהל מגזינים דיגיטליים.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: