סיקור הופעותפסטיבל הפסנתר 2019
כולל וידאו

ערב ראשון בפסטיבל הפסנתר 2019

שתי הופעות, אולם אחד, סגנונות שונים, חוויות אחרות, יובל אראל נכח תיעד ומדווח מפסטיבל הפסנתר.

חפירה מקדימה לפני הכל – השנה אנחנו מגיעים אחרת אל מופעי הפסטיבל, עם כל הצניעות, את רובם המכריע של האמנים המופיעים במסגרתו כבר ראינו, שמענו וחווינו, בתצורה כזו או אחרת, לפסטיבל אנחנו מגיעים השנה בניסיון לתפוס את החדש, מי שטרם נראה כאן או מי שהגיע כדי לחגוג יצירה חדשה, כך את הערב הראשון של הפסטיבל לקחנו להתמקדות בשני מופעים במקום לצאת לשיטוט מוזיקלי בקומפלקס האדיר של המוזיאון, האחיות כרקוקלי מגיעות לראשונה לפסטיבל, אלון לוטרינגר חגג השקת אלבום, שניהם באותו אולם – קאופמן, בזה אחר זה, חיסכון בצעדים מבחינתנו, הכל כאן בהמשך.

המופע הראשון – האחיות כרקוקלי – ארבע ידיים, שש ידיים, שמונה ידיים, פסנתר אחד, המופע של האחיות כרקוקלי בפסטיבל הפסנתר בתל אביב, כשרון שלא קיבל את הבמה הנכונה

אמש, במסגרת אירועי פסטיבל הפסנתר במוזיאון תל אביב לאמנות, התקיים המופע של האחיות טלי ולירון כרקוקלי, צמד האחיות שנחשף בפני הקהל הרחב בעקבות השתתפותן בתוכנית הריאליטי אקס פאקטור לפני שש שנים ומאז הספיקו להופיע ברחבי הארץ, ליצור שיתופי פעולה מוזיקליים ואף להשיק אלבום בכורה לפני שנתיים.

האחיות כרקוקלי בפסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל
האחיות כרקוקלי בפסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל

הפעם הראשונה שראיתי את האחיות בהופעה היה בדיוק לפני שנה כמופע הפותח להופעתו של דניס לויד (ניר טיבור) בהאנגר 11, רק הן והפסנתר החשמלי, הפעם השנייה שנפגשנו הייתה במהלך מסיבת עיתונאים לקראת פסטיבל הפסנתר במהלכה הן בצעו את השיר "תשע נשמות" בארבע ידיים על פסנתר הכנף, קטע שתפס אותי והחזיר אותי לימי ילדותי, זמנים בהם כילד קטן הייתי עד לאמי ודודתי שנגנו קטעי מוזיקה קלאסית בארבע ידיים על הפסנתר שהיה בביתנו, כך הגעתי אמש למופע בסבב ההופעות הראשון של פסטיבל הפסנתר בתל אביב באולם האינטימי על שם קאופמן במוזיאון תל אביב לאמנות.

אז מה היה לנו?

פתיחה כמתבקש בארבע ידיים על פסנתר הכנף לשיר הכי מוכר של שתי האחיות – "על הספה", הן פותחות עם הכי טוב שלהן ומיד מצדיקות את הבחירה בהן להשתתף בפסטיבל, מה יותר טוב משתי זמרות שמנגנות על פסנתר באופן קבוע? אבל אחרי הפתיחה הקצרה של השיר הן קמות וניגשות לעבר עמדות המיקרופונים בקדמת הבמה וממשיכות בשירה המלווה בידי צמד נגנים הכולל את הקלידן המוכשר רז סלונימסקי ונגן גיטרה ומחשב שבמהלך המופע התברר כי גויס להרכב יומיים לפני כן אך עשה עבודה טובה.

האחיות כרקוקלי בפסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל
האחיות כרקוקלי בפסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל

האחיות הן בעצם צמד זמרות של אר אנ בי, זהו אופי השירים שמוגשים להן, חלקם בידי בן זוגה של לירון, סתו בגר, מי שאחראי בין היתר על להיטי הענק "שני משוגעים" של עומר אדם ו-"Toy" של נטע ברזילי, הן לוקחות את הסגנון השירתי הזה למחוזות האוריינטל ישראלי לייט אך נשארות בווייב המערבי. הבמה הקטנה ודלות ההרכב שמנה רק שני נגנים היו בעוכריהן במופע הזה, אמנם הן יכולות וחבל שלא עשו כך, להגיש מופע אקוסטי אינטימי שיכיל רק את הנוכחות שלהן אל מול פסנתר הכנף הגדול, אך הן העדיפו להעשיר את הצליל ולאפשר לאחר לתת את הצליל של הפסנתר בעודן עומדות בקדמת הבמה, היה כדאי, הן לטעמי והן בשיחה שערכתי עם אחד מעמיתי מהתקשורת לאחר מכן כדי לפצח את המופע, להעשיר את ההרכב בליווי ווקאלי נוסף, במקרה שלהן לא בטריו נשי שיגיש את אותו מנעד ווקאלי גבוה אלא דווקא בטריו גברי שיביא את הנמוכים לצליל וייתן דגש דווקא לקולותיהן מעל ההפקה המוזיקלית, שלא לדבר על נראות ונוכחות של הרכב גדול על הבמה.

האחיות כרקוקלי בפסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל
האחיות כרקוקלי בפסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל

לסיכום ניתן לומר שהאחיות עברו בהצלחה את מבחן הפסטיבל, אך מבחינתי היה ראוי כי המופע יהיה יותר אינטימי, אקוסטי נטו בארבע ידיים, ושני קולות, את רגעי הסיום הן הגישו בביצועו של השיר תשע נשמות וקינחו אותו כאשר שמונה זוגות ידיים נגנו בו בעת על הפסנתר החשמלי של רז.

בקטנה – תקלת סאונד שהתפתחה במהלך המופע, בטח כבלים יד שלישית..עשתה לא טוב להקלטת הוידאו כמו גם למוניטורים של הבנות, זה הוביל לכמה נפילות סולם במהלך השירות….

קטעי וידאו מהמופע

 

המופע השני – אלון לוטרינגר משיק אלבום חדש, מופע של מולטי טלנט מוכשר עם הרכב איכותי ביותר, חבל שזה נגמר, היה לנו חשק לעוד… 

חפירה – כתבתי על פועלו ויצירתו של אלון לורינגר בשנת 2012 עת חגג את השקת אלבומו "יער של טורקיז אפור" בתאטרון תמונע את המילים הבאות – "…שימו לב מה אלון לוטרינגר הספיק לעשות עד עכשיו –  להקליט בגיל 16 דואט עם מתי כספי, ל"ילד אסור ילד מותר" שנכלל באלבום הדואטים של מתי כספי, להפיק מוזיקלית את האלבום "בללי רביץ רביקוביץ'" יחד עם בללי עצמו ורועי ירקוני, להלחין מוזיקה להצגות של "המדריך לחיים הטובים", "פלונטר" (הקאמרי), ו"כישוף", להלחין את פסקול הסדרה "האמת העירומה" של אורי ברבש בערוץ 10 ואת פסקול הסרט "סרוגייט" ולהפיק מוזיקלית יחד עם עופר מאירי את אלבום הבכורה של רוני אלטר. עכשיו הגיע הזמן לאלבום הבכורה שלו. אלון לוטרינגר מנגן כמעט על כל הכלים, הפיק מוזיקלית ואף שימש טכנאי הקלטות. ברדיפה אחרי הסאונד האולטימטיבי, הוא רכש מיקרופונים ברחבי העולם וחיפש כלים עתיקים: מגבר גיטרה שהוטס במיוחד מסן פרנסיסקו, ופסנתר בן 104 שנמצא במרתף ישן בהרצליה. והתוצאה? אחד האלבומים היפים ביותר ששמעתי מזה זמן רב, המציג שפה מוזיקלית עשירה וייחודית, אלטרנטיב אמביינט ישראלי מרתק."

אלון לוטרינגר, פסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל
אלון לוטרינגר, פסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל

אנחנו כיום בשנת 2019, כן, זה ברור לכם שלוטרינגר הספיק לעבור עוד כברת דרך מאוד מכובדת, אם רק אציין ככה על הדרך שרק לאחרונה נטל חלק בפרוייקט מחווה לכבוד יובל לאלבום המופת של קינג קרימזון, השתתף בפרוייקט המוזיקלי "מורה" ועוד ידו נטויה.

במהלך השנה האחרונה הוא עבד על אלבומו החדש – Ground ואט אט שחרר ממנו צלילים, אלבום שלדבריו יוצא רק בפורמט ויניל כדי להתנגן בפטיפונים ולעצלנים יש שירותי סטרימינג.

גם על האלבום החדש אני יכול לצוטט את עצמי ואעשה זאת בשמחה, כך כתבתי על השיר המרכזי בו – The maze – "איזו יצירה נהדרת זו, השיר החדש שאלון לוטרינגר שחרר השבוע, ברצינות, פשוט להתרווח על מה שאתם יושבים וכדאי שתשבו, ותאזינו בהתנתקות מהעולם. מעבר לעובדה שאלון תמלל, הלחין, הפיק מוזיקלית, והוריד את החומרים לגמר המושלם הוא גם מנגן כאן בכמה מכלי הנגינה, טוב לא לבד, יש עוד נגנים אבל…!!!"

אלון לוטרינגר, פסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל
אלון לוטרינגר, פסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל

במהלך הקיץ יצא טוני פיין בשליחות הבלוג כדי לבדוק מה מתבשל עוד אצל אלון לוטרינגר והביא את המראות והקולות מתוך מופע לקראת השקה, אבל אמש הגעתי בעצמי כדי לחוות את הצלילים של אלון במה שהוגsר כמופע ההשקה הרשמי של האלבום, אלון, מלווה בהרכב הנגנים הכולל את דני עבר הדני בקלידים, עוזי "רמירז" פיינרמן בגיטרות, עומר שונברגר בגיטרות, יובל גרעין בתופים וכלי הקשה, ניגן בעצמו בפסנתר הכנף, גיטרת בס ובגיטרה של עוזי פיינרמן כשהוא מגיש מופע המשובץ ביצירות מתוך האלבום החדש לצד כמה חומרים ישנים כאשר בין לבין הוא יוצר סוג של דו שיח עם הקהל ומספר בענווה רבה אודות הרגעים בהם נולד ונוצר כל קטע מוזיקלי, הרקע ומדוע.

אלון לוטרינגר, פסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל
אלון לוטרינגר, פסטיבל הפסנתר. צילום יובל אראל

המוזיקה של לוטרינגר, כפי שכבר אמרתי קודם לכן ובכלל, היא מעין כישוף העוטף אותך לעבר מחוזות קסומים בעלטה מסתורית, הוא יודע להתהלך בין סגנונות מוזיקלים שנעים בין אמביינט וניאו רוק מהזן של רותם אור לבין גרוב וביט מלוכלך ומקפיץ נוסח עדות יוסי פיין, כל זאת באופן השוזר את הצלילים והמנגינות למשהו מופלא וקסום, באמת חבל שהמופע הסתיים, השאיר טעם של עוד.

ברגעי המופע האחרונים סיפר לוטרינגר לקהל כי הם יכולים לפגוש אותו בקרוב שוב ופרש את מועדי המופעים הבאים:

בתאריך 29.11 מופע רצפה אקוסטי באוזן השלישית, שם גם יחתום על עותקי אלבומו החדש, כניסה חופשית.

בתאריך 12.1 במועדון כולי עלמא, אף הוא בכניסה חופשית.

בתאריך 24.2 במועדון זאפה ת"א, אורח מיוחד: יוני רכטר.

קטעי וידאו מהמופע

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: