חדשות הסצנה
כולל וידאו

אצטדיון בלומפילד – לא רק כדורגל, גם רוקנ'רול

לקראת פתיחתו מחדש של אצטדיון בלומפילד המשודרג, נזכרים בבלוג בשורה די ארוכה של הופעות ופסטיבלי מוזיקה שהתקיימו באצטדיון היפואי.

חפירה – האצטדיון המוכר לקהל חובבי הכדורגל הוקם במבנהו הקודם כאצטדיון במבנה בטון עם יציעים בשנת 1960 ובשנת 1962 נחנך לראשונה לאחר שאת התקציב להקמתו עבור 22 אלף צופים קיבלה עיריית תל אביב מקרן האחים בלומפילד ומכאן שמו הרשמי – "אצטדיון הפועל על שם האחים בלומפילד", קודם להקמתו הוא שימש כמגרש כדורגל בעל יציעי עץ פשוטים כבר בשנות העשרים של המאה הקודמת (וואלה, אוטוטו הוא חוגג מאה שנים..) ששכן בחלקת אדמה שהפכה לביצה חורפית.

האצטדיון היווה בית לא רק לקבוצת הפועל תל אביב אלא גם ליריבתה מכבי תל אביב שעזבה את מתחם המכביה בצפון מגרשי התערוכה בסוף נמל תל אביב ובהמשך גם קבוצות עירוניות נוספות התחרו בו והוא אף אירח לא פעם אירועים חשובים כמשחקים בינלאומיים.

כילד זכורה לי אחת השבתות בהן עשיתי את דרכי במוניות שירות מצפון תל אביב דרך כיכר המושבות בין אלנבי לרחוב העלייה ומשם במונית נוספת עד האצטדיון כדי לצפות במשחק דרבי עירוני של מכבי והפועל תל אביב, חוויה שחקוקה בזיכרוני היטב, פעם ראשונה שראיתי כמות כה גדולה של אנשים במקום אחד.

במאה הנוכחית, שימש האצטדיון בנוסף למשחקי כדורגל, גם כארנה עבור מופעי מוזיקה שהצפי לקהל בהם היה יותר נמוך מהצפוי בפארק הירקון או לחילופין האצטדיון הלאומי ברמת גן, אך עדייו כמות גדולה יותר מיכולת התפוסה של היכל הספורט ביד אליהו.

לשמחתי זכיתי לחוות את רובם המכריע של מופעים אלו ואפילו לתעד את רובם.

הסקורפיונס בבלומפילד. צילום יובל אראל
הסקורפיונס בבלומפילד. צילום יובל אראל

העקרבים

המופע הראשון ש"חנך" את אצטדיון בלומפילד כארנת הופעות היה המופע של להקת הרוק הגרמנית "סקורפיונס – Scorpions" שהביאה קרוב ל – 17 אלף מעריצים למופע שהתקיים בתאריך 7 ביולי 2005 והיה המופע הראשון שהתקיים באצטדיון הכדורגל אשר מתחם הדשא שלו כוסה בכיסוי סינטטי כדי לשמרו הבמה הוקמה לפני היציע המזרחי כאשר חדרי האמנים היוו חדרי השחקנים האורחים באצטדיון במה שהיה מכונה עד אז שער השחקנים הגדול בין יציע 8 ליציע 9.

אני זוכר שזו הייתה הפעם הראשונה בה פעלתי כצלם במופע בסדר גודל שכזה, אחרי שעל חולצתי הודבקו המדבקות הקסומות של PHOTO  ו- AAA כבר ניצבתי מעל הבמה מתעד את שורת הגיטרות שהיו מוצבות על כנים בחלקה האחורי של הבמה, זוכה לתשואות מאלפי הצופים שכבר הצטופפו מול גדר הביטחון בקדמת הבמה. בהופעה הזו, שהייתה בעצם ההופעה הראשונה של הסקורפיונס בישראל הם ארחו את הזמרת הישראלית ליאל קולט שבצעה דואטים עם קלאוס מיינה. מאז הספיקו העקרבים לחזור לישראל בהזדמנויות נוספות ואני מעריך שעוד יחזרו בעתיד.

פיל קולינס בבלומפילד. צילום יובל אראל
פיל קולינס בבלומפילד. צילום יובל אראל

פיל קולינס

המופע השני שנערך באצטדיון בלומפילד היה המופע של פיל קולינס, אקס המתופף וגם הזמר של להקת ג'נסיס וכוכב רוק ופופ בזכות עצמו אחרי התפרקות הלהקה שהייתה בשיאה בשנות השבעים במאה שעברה. המופע של קולינס התקיים במסגרת סבב בשם – Final Farewell Tour בעקבות החלטתו של קולינס לסיים את קריירת ההופעות בשל סיבוכי בריאות באוזנו וגילו. עניין שבשלב מאוחר יותר דעך עם חידוש הקריירה וההופעות, פיל קולינס עלה על הבמה באצטדיון בלומפילד בתאריך 7 בנובמבר 2005. באותם ימים, טרום הקמת "הבלוג של יובל אראל" הסיקור הכי מדוייק של המופע התפרסם באתר "מתקדם" ובו התפרסמו תצלומים בלעדיים שלי.

שעועית שחורת עין

המופע הבא שהתקיים באצטדיון בלומפילד כבר גלש מתחום סצנת הרוק אל הגרוב והיפ הופ כאשר שנה לאחר מכן, בתאריך 3 ביוני 2006, אל מול 17 אלף צופים נלהבים, הופיעה להקת The Black Eyed Peas שהייתה בשיאה במופע שפתח את סבב ההופעות האירופאי שלה, הכוכבים דאז, הראפרים וויל אי אם, אפל די אפ, טאבו והזמרת פרגי הרימו את הקהל הישראלי במסיבת היפ הופ שטרם נראתה במחוזותינו.

ריהאנה בבלומפילד. צילום יובל אראל
ריהאנה בבלומפילד. צילום יובל אראל

רי רי ריהאנה

בתאריך 30 במאי שנת 2010 כבשה כוכבת הפופ מאיי ברבדוס רובין ריהאנה פנטי המוכרת בעולם בטייטל Rihanna לראשונה במה בישראל. המופע התקיים באצטדיון בלומפילד תחת החסות של חברת הסלולאר אורנג' (פרטנר כיום…) במסגרת פרויקט חברתי שהרעיון שלו אומץ לאחר מכן בידי חברות נוספות דוגמת חברת המשקאות המרכזית המשווקת את המותג קוקה קולה, לפיו הכניסה למופע תתאפשר רק לבני נוער אשר תרמו שעות בפעילות התנדבותית למען הקהילה. גם הפעם הגיעו קרוב ל- 14 אלף צופים לאצטדיון כדי לחוות את המופע של הזמרת אשר נמשך כשעה ורבע לערך ובמהלכו היא הפציצה עם להיטיה, ריהאנה חזרה שלוש שנים מאוחר יותר לתל אביב, אל פארק הירקון שם קיימה הופעה שהייתה לכל הדיעות פאדיחה אחת גדולה, כשהיא עולה באיחור פסיכי של יותר משעה למופע שהסתיים בדיוק אחרי 60 דקות וכלל פאשלות מהסוג של חוסר סינכרון בינה לבין הפלייבק שהושמע לקהל והתהנגות כללית מזלזלת.

ברברה בבלומפילד. צילום: Peter Halmagyi
ברברה בבלומפילד. צילום: Peter Halmagyi

ברברה

שלוש שנים מאוחר יותר מגיע המפיק שוקי וויס ומציב אתגר חדש – הוא מביא את הזמרת והשחקנית האמריקאית ממוצא יהודי ברברה סטרייסנד אל האצטדיון היפואי, הפעם מדובר באמירה חדשה ושונה לחלוטין, המתחם שהיווה בדרך כלל את הארנה של הבבון הישראלי המצוי בשבתות וימי ראשון השואג ומקלל במשך 90 דקות 22 שחקנים הפך לערב אחד ב- 20 ליוני 2013, למעין אולם קונצרטים תחת כיפת השמיים כאשר ברברה סטרייסנד האומנית היהודיה הגדולה מכולן, אז כמעט בת 72, כוכבת קולנוע וזמר שבארון בביתה ניצבים עשרה פרסי גראמי, 51 אלבומי זהב, 30 אלבומי פלטינה ו-13 אלבומי מולטי פלטינה. חמישה פרסי אמי, 12 פרסי גלובוס הזהב ושני פרסי אוסקר, מלווה בתזמורת בת 60 נגנים, עולה ומופיעה אל מול קהל של 16 אלף צופים הישובים שורות שורות לאורכו של מתחם הדשא, ומגישה את פס קול חייה, מספיקה לאחר את בנה ג'ייסון גולד ומקנחת בדואטים עם אחותה רוז ולא שוכחת לסיים את הערב בהמנון של מדינת ישראל, מרגש ודרמטי.

הטברנה

חמישה ימים לאחר מכן האצטדיון נכבש פעם נוספת לטובת אירוע מוזיקלי, הפעם הוא הופך לטברנה יוונית הכי גדולה שרק ניתן לדמיין – מופע עם שניים מ"בכירי" הזמר הימתיכוני בארץ, שרית חדד ואייל גולן מארחים יחדיו ולסירוגין את אחד מבכירי" הזמר היווני ניקוס ורטיס. גם הפעם המדשאות נכבשות, גם היציאים מלאים בקהל שמילא את צידו המערבי של האצטדיון עד תום. המופע התקיים יום אחרי יום ובסך הכל 25 אלף איש צפו בו. המופע הוגדר כמצויין אך הותיר אחריו עננים אפורים כאשר עלו טענות מצד ההפקה של ניקוס ורטיס כי חברות ההפקה של האמנים הישראלים הונו אותו ועשו שימוש ללא הסכמתו בחומרי וידאו אותם שיווקו כאלבום DVD  עם תיעוד המופע, עניין שהסתיים בבית המשפט בניצחון ישראלי

רוקנ'רולר

שנה לאחר מכן חוזר המפיק שוקי וויס וקובע הישג חדש – פסטיבל בן יומיים עם להקות רוק מחו"ל לצד אמנים ישראל, מידי ערב זכו רוכשי הכרטיסים לחוות הופעות של שמות חמים בסצנה העולמית לצד הרמה ללוקאלז. הפסטיבל שתוייג בטייטל רוקנ'רולר הביא לראשונה לאצטדיון את רעיון הגולדן רינג כאשר מתחם הדשא נחצה באכזריות לשניים בדיוק לאורכו, החלק המזרחי מול הבמה והחלק המערבי מאחור אליו נמכרו כרטיסים מוזלים יותר, תופעה שעד היום עושה רע למופעי הפארק והארנות הגדולות בארץ שעד אותה עת היו בבחינת כל הקודם זוכה ומי שהגיע חמש שעות קודם לכן והתייבש בכניסה זכה לרוץ עם פתיחת השערים עד גדר הביטחון שבקדמת הבמה, עניין שבוטל באופן חד פעמי בהופעה של רדיוהד אבל זהו כבר סיפור אחר…

הפסטיבל שהתקיים בין התאריכים 17 ו- 18 ביוני 2014 כלל ביומו הראשון את ההופעות של ההרכב הישראלי UBK  עם אורי כנרות, דני עבר הדני, אדם שפלן ועירא רביב ולאחר מכן את האורחים מחו"ל – הראשונים The Hives משוודיה והמופע המרכזי – pixies.  ביומו השני של הפסטיבל חיממו את הקהל אלישע בנאי וארבעים השודדים שהיוו בעצם מתאבן לקראת המופעים של גוגול בורדלו הבלקניסטים המטורפים ושיאו של הערב עם סאונדגרדן וכריס קורנל המנוח בראשם מביאים את הפסטיבל לשיא עם השיר Black Hole Sun.

גשר על בלומפילד

המופע האחרון שסוגר את  הרומן הרומנטי של החברה העירונית היכלי הספורט עם הפיכתו של אצטדיון הכדורגל בלומפילד לארנת הופעות מתקיים בתאריך 10 ליוני 2015. כאשר המפיק אודי אפלבאום מצליח להביא את הזמר ארט גרפונקל, בן 73, חציו של הצמד המיתולוגי סימון וגרפונקל לאצטדיון היפואי למופע בלתי נשכח במהלכו הרבה גרפונקל להתלהב מעצם נוכחותו מול קהל יהודי בארץ האבות ומילא את החלל בין שיר לשיר בהרבה סיפורים ומליצות אבל לא שוכח לתת לקהל שמילא באלפיו את המתחם שניים מלהיטיו הבלתי נשכחים – Bridge Over Troubled Water ואת Sound Of Silence לשמחת הצופים.

את החלל שהותיר אחריו האצטדיון במרוצת השנים האחרונות מאז הוחלט על שיפוצו קיבלו חובבי המוזיקה מעט יותר דרומה במערב ראשון לציון צמוד לסופרלנד בדמות מתחם הלייב פארק היכול להכיל ביום טוב קרוב ל- 15 אלף צופים.

בלומפילד חוזר כעת אחרי מתיחת הפנים להמשיך את ייעודו המקורי – אצטדיון כדורגל.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: