סיקור הופעות

הדֵקַ‏דֵנס של מאור כהן

מופע לציון עשור לאלבום "פרחי הרע", מאור כהן עם פיטר רוט ואופיר קנר שר בודלר, אורח – דן תורן, חמישי 22.10.2015, פסטיבל הפסנתר. נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

מאור כהן, פסטיבל הפסנתר. צילום: יובל אראל
מאור כהן, פסטיבל הפסנתר. צילום: יובל אראל

פתיח חופרני – מאור כהן הוא סוג של גאון, מקריירה כשחקן קומי ואופי בתוכניות בידור בטמבלויזיה כיום ועד שורת הרכבים מוזיקליים לאורך שנות הקריירה המתחילה אי שם בבית הספר התיכון בשנות התשעים עם זקני צפת המטורללת והפרועה אך אחת מהמניחות את אבני הדרך לרוקנ'רול הישראלי של שנות התשעים.

מאור כהן, רגעים מזוקקים של אמנות. צילום: יובל אראל
מאור כהן, רגעים מזוקקים של אמנות. צילום: יובל אראל

"פרחי הרע", הנו אלבום הסולו השני שלו, הכולל שירים שתורגמו בידי דורי מנור ועובדו מוסיקלית בידי פיטר רוט בהשראת ומתוך ספרו של המשורר הצרפתי בן המאה התשע עשרה שארל בודלר.

 

הנרטיבים השזורים בין משפטי השירים הובילו בזמנו למאסרו של בודלר בידי נציגי המשטר הקיסרי של לואי נפולאון בונפרטה המכונה נפולאון השלישי, עניין שהוביל אף להחרמת כמה מהשירים, סוג של מחאה חברתית נוקבת.

מאור וקנר, פסנתר ודקדנס. צילום: יובל אראל
מאור וקנר, פסנתר ודקדנס. צילום: יובל אראל

החיבור שהוביל מאור כהן הציבו כאחד היוצרים והמבצעים המעניינים והמאתגרים בשדה השירה והמוסיקה המקומית, אמש חגגו מאור כהן ופיטר רוט את העשור ליצירה בשפה העברית במסגרת פסטיבל הפסנתר של תל אביב כאשר על הפסנתר, הנקודה המחברת את הווית השירים לפסטיבל אמון אופיר קנר המצויין ומנגד כקריין, מספר סיפורים, ממחיז ומציג מסכת שובבה בעין קורצת ניצב דן תורן שהיטיב לגלם את דמותו של מסיה בודלר בהקראת קטעים מספר השירים כהקדמה לכמה מהביצועים המצויינים של מאור כהן ופיטר רוט.

מאור ופיטר, שרים בודלר. צילום: יובל אראל
מאור ופיטר, שרים בודלר. צילום: יובל אראל

באווירת בית שיכר וזונות ששיווה האולם האפל עד אדמדמות זנותית נוסח קברט אירופאי מאותה עת, הגישו הארבעה את שירי האלבום לקהל שבחר לטעום ולו לשעה קלה את טעמה של אינטלקטואליות בת מאה וחמישים שנה, אקטואלית אז ואף כיום, מאירופה ועד המזרח התיכון.

הפעם האחרונה שראיתי ככה את מאור כהן, במעין אחד על אחד, עם גיטרה אקוסטית ובלי הקרחנה של הרוקנ'רול, הייתה במסגרת פסטיבל ימי זמר באביב האחרון בתאטרון חולון, רגעים קטנים של הנאה טהורה.

תודה לך מאור שהגשמת בתודעתי את משאלתה של אמי המנוחה לחוות חי בשר ודם את שירי האלבום, הזדקקות איכותית של דקדנס מלא בניוון, ארוטיקה זנותית, והומור שחור, אהבתי כל רגע במופע שנחתם עם מנחת הדרן בשיר "לילה בעיר" שיצא כסינגל בלבד כחלק מאלבום האוסף דיסקגרפי…

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: