כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

סיקור הופעות

הסדקים של אביב גפן

אביב גפן והתעויוט במופע חשמלי בעקבות יציאת אלבומו "סדקים" אמפי פארק מיני ישראל, שישי, 10.10.2014, נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

אביב גפן, מסתובב, מיני ישראל. צילום: יובל אראל
אביב גפן, מסתובב, מיני ישראל. צילום: יובל אראל

אביב גפן הוא מותג, לא פחות מוכר מהכבש השישה עשר של אביו. אביב גפן הוא סמל וציון דרך, החבר הצעיר של יצחק ושמעון, הכיכר, נוער הכיכר, הדור המזוין. הזמר שסחף את הנוער הישראלי בשנות התשעים, אותו כינה "ילדי אור הירח", ומזוהה עם הזרם השמאלי בפוליטיקה הישראלית. שיריו של גפן עוסקים בנושאים כמו אהבה ושלום, ומנגד הוא נוגע בנושאים שנויים במחלוקת כמו מוות, התאבדות, דת, סמים, צבא וסרבנות.

במילים אלו ממש פתחתי את הכתבה שעסקה בתיאור המופע של אביב במסגרת פרויקט בלאקפילד עם סטיבן ווילסון בשנת 2011 ברדינג 3. מה השתנה מאז? מה התקדם מאז?

אותו אביב שהחל בגיל 21 במרד הנעורים הידוע, חווה את הקיץ האחרון יחד עם כל עם ישראל, חוויה שהסיטה אותו טיפה ימינה במפה, אותו אביב חדר להמוני בתים בישראל מהמרכז ועד הפריפריות הרחוקות כמנטור הפופולארי, דווקני, עוקצני וישיר עד כדי בוטות במסגרת תוכנית הריאליטי הטלוויזיונית "TheVoice", אותו אביב ששחרר לפני פחות מחודש את אלבום האולפן האחרון שלו "סדקים" במסגרתו הוא משתף פעולה עם אחד מעמודי התווך של הפזמון הישראלי מתי כספי, אותו אביב שבמסגרת תוכנית הריאליטי המדוברת סייע בחשיפה אדירה לחברו אוהד ריין מוזיקאי בינלאומי מצליח שחזר לארץ, סיוע שרבים מרימים גבות בעקבותיו אולם לא פחות נחשפים ומתחילים לנהור אחר אותו אוהד המוכר בטייטל "Old Man River".

אביב גפן והתעויוט, מיני ישראל. צילום: יובל אראל
אביב גפן והתעויוט, מיני ישראל. צילום: יובל אראל

אז מי הוא אביב גפן? ילד טוב ירושלים, ילד רע תל אביב, עמוד תווך מוזיקלי מקומי, יוצר פורץ דרך בעולם הרחב… יתכן וכל ההגדרות הללו גם יחד, הכל בעיני המתבונן, המפרגן או העויין.

ואילו אני, אחרי שתיעדתי את אביב פעמים אין ספור במסגרת הטקס השנתי שמתקיים למרגלות בניין עיריית תל אביב למן הרצח המזעזע שאירע בתאריך 4 בנובמבר 1995 בביצוע השיר "לבכות לך" המזוהה הן עם אביב והן להבדיל עם אריק איינשטיין, תפסתי בשתי ידיים את הזדמנות הפז להגיע ל"מיני ישראל" לחוות ולטעום מסדרת המופעים המתקיימת במקום במהלך עונת הסתיו, סדרה שתוכננה לימי הקיץ אך המלחמה הסיטה אותה, המופע של אביב, שלבש חולצה אשר ממש היוותה אזכור מקברי לאותו רצח, אשר פתח את העונה אמש היה מבחינתי הבחירה המצוינת לחוות הן את המקום והאווירה המיוחדת שלו והן את המוזיקאי והמופע שלו.

אז מה היה אמש? אחרי נסיעה בגשם שוטף המלווה בסופת ברקים במישור החוף, רגעים בהם חשבתי שאני נוסע לשווא והמופע יבוטל בשל הגשם, הגעתי לאזור לטרון בשפלת הרי ירושלים, יבש וצלול ומעט קריר, מן קרירות שכזו העושה נעים, אחרי סיור במתחם הפארק והצצה במיניאטורות יחד עם כמה מאות מבקרים שהגיעו למופע נקראנו בידי ההפקה להתקדם ותפוס את מושבנו באמפי, מתחם די גדול שלהערכתי יכול לקלוט כאלף וחמש מאות אנשים במושבים ועוד קהל בישיבה על הדשא, עניין שהוסדר בידי הסדרנים בשליפת כסאות פלסטיק ממחסן כשלהו בבחינת אף אחד לא יאלץ לעמוד או לרבוץ על הרצפה, בכלל מילה טובה לצוות, מהסדרנים, המאבטחים, מסבירי פנים, לא עניין שגרתי במחוזותינו, כנראה שהאוויר הסמי ירושלמי סמי כפרי ששרוי כאן עושה זאת…

אביב, פסנתר, מופע חשמלי. צילום: יובל אראל
אביב, פסנתר, מופע חשמלי. צילום: יובל אראל

לקראת השעה עשר עולים חברי ההרכב החשמלי של אביב גפן – התעויט, לבמה המוארת, הראל בן עמי בגיטרה חשמלית, שלומי קינן בקלידים וסימפולים, ערן מיטלמן בקלידים ופסנתר, ספי אפרתי בגיטרת בס ותומר צדקיהו על התופים. ההצגה החשמלית של אביב גפן יוצאת לדרך.

אולם תכלס, אין כאן מה לבקר, להעיר, להאיר, להצביע, אביב גפן העומד על הבמה ושר, לעיתים מלווה עצמו בגיטרה חשמלית וגיטרה אקוסטית, לפעמים מתיישב לפני האורגן, הוא מקצוען, מוזיקאי אמיתי שיודע תוך כדי המופע גם לצחוק על עצמו וגם לעקוץ כמה שמות אחרים מעולם המוזיקה והבידור, ככה הוא אביב, ילד פרוע שהתמסד עם השנים אך ליבו נשאר לחפש את הריגושים שבהליכה על הקצוות.

ומה שמענו? מהכל, ליין אפ שנגע במיטב מאלבומיו, חוצה תקופות וסגנונות, מלווה בסיפורי אנקדוטות שונות, עם הרבה עקיצות, זה אביב כבר אמרתי, כשהוא יכול לרדת על מישהו הוא עושה זאת בשמחה ועם חיוך, אבל כשאתה בקהל, מאזין ושומע, נסחף עם ההמונים שלצדך שכמובן רובם שולף את הטלפונים להנציח רגעים, שזה בכלל עניין משעשע לקלוט את הבנות ובני זוגם מסתובבים אחור מול הבמה ומצלמים סלפי כשאביב ברקע, ובשולי האמפי עומדות שורות של נערות שהעדיפו לוותר על הישיבה, כי בינינו, זה מופע רוק ולא קונצרט עם הפילהרמונית, ורק הסדרנים והמאבטחים הם אלו שמנעו מהן לפרוץ קדימה ולעמוד בין הקהל לבמה, עניין שנשבר לקראת הסוף על פי הנחיה מטעם ההפקה לשחרר את הלחץ ולתת למעריצות להגיע עד כדי מרחק נגיעה…

אביב גפן, מוזיקאי, עד כלות. צילום: יובל אראל
אביב גפן, מוזיקאי, עד כלות. צילום: יובל אראל

והוא מגיש את המציאות באור הירח של אביב גפן, לקראת חלקו האחרון של המופע מזכיר אביב את מופע המחווה שהתקיים בשבוע האחרון לזכרו של אריק איינשטיין בפארק הירקון, מופע שהעדרותו ממנו די בלטה לצד שורת האמנים שנטלו חלק, הוא מגדיר זאת "סלקום איינשטיין" במין שאט נפש ומבקש להקדיש בעצמו כעת שיר לזכרו של איינשטיין, את "יומן מסע", אבל אביב לא מספר לקהל שהמציאות קצת שונה, על פי דיווח ממקורות המקורבים להפקת המופע שפורסם במסגרת תוכנית הרכילות של גיא פינס בערוץ 10 אי שיבוצו של אביב שנחשב כמי שמקורב מאוד לאריק המנוח, מקורו באי הסכמה על גובה התשלום עבור ההשתתפות בהופעה, מסתבר שלמציאות יש שני צדדים…

אבל באמת שלא זה העניין, המופע עצמו היה בבחינת חימום כלים מצוין לקראת המופע המרכזי, שניתן להגדירו כמופע ההשקה לאלבום החדש "סדקים" אשר יתקיים על פי המתוכנן בתאריך  18 לאוקטובר באמפיתאטרון הרומי בקיסריה במסגרתו יתארחו מתי כספי לביצוע משותף לשיר הסינגל המצוין "מסתובב" ואף יהווה במת חשיפה נוספת לאוהד ריין חביב הבלוג שיתארח, בבחינת חבר מביא חבר, וטוב שכך. מתוך האלבום החדש ביצע אביב ארבעה שירים בלבד.

אביב גפן, מוזיקאי ופרפורמר מצויין. צילום: יובל אראל
אביב גפן, מוזיקאי ופרפורמר מצויין. צילום: יובל אראל

ליין אפ (עם ארבעה שירים מהאלבום החדש): פתיחה – siri is dead,  עולם חדש, בוכה על הקבר, מחר, מיליארד טועים, השיר שלנו, זה רק הלב, גשם כבד, מאוהב (בביצוע אקוסטי), אתה פה חסר לי, הייתי שר לך, מקסיקו, מלאך, אולי, שיר הסמרטוטים, אילנה, יומן מסע (מוקדש לאריק איינשטיין), עונות, קוצים, אל תדאג, אור הירח, טיפות.

הדרן: עצום עיניים (בביצוע אקוסטי), מסתובב, סוף העולם.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

4 תגובות

  1. מתוך מאות הופעות שלו שהייתי, אתמול זה היה המופע הגרוע ביותר שלו עם סאונד חרא ואביב נטול כריזמטיות שאפילו חולצה לא ירדה מעליו. באסה 🙁

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d