כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

סיקור הופעות

איש זונק ואיש יורה ואיש נופל

מופע "אתם זוכרים את השירים", חנן יובל במסע ישראלי עם מבחר מיצירתו המוזיקלית, תאטרון הלאומי הבימה. חמישי, 24.07.2014. נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

חנן יובל, ליל חניה בתאטרון הבימה. צילום: יובל אראל
חנן יובל, ליל חניה בתאטרון הבימה. צילום: יובל אראל

מלחמות, שירים, קו מחבר ולא מתנתק נמתח ב- DNA של מדינת ישראל, בעבר, בהווה, ולבטח גם בעתיד, "איש זונק ואיש יורה ואיש נופל" הם כל כולה של ההוויה המלחמתית המתוארת בקליפת אגוז בשירו של אלתרמן "ליל חניה" כחוויה ממלחמת הקוממיות, חנן יובל שביצע לראשונה את השיר בפסטיבל הזמר והפזמון לצד ירדנה ארזי ואפרים שמיר נחרט בתודעה הישראלית בין היתר כזמר המלחמות, מעין מקבילה ליפה ירקוני במובן מסוים.

חנן יובל, כבר לא נער, יליד קיבוץ משמרות (שלום חנוך, מאיר אריאל) מעביר את ילדותו בפרדס חנה, חינוך חקלאי – "אם חקלאות כאן, מולדת כאן", עובר מסלול חיים מוזיקלי החל משנות השישים, להקת הנח"ל, השלושרים, פורץ כיוצר וזמר עצמאי, מלחין ומפיק זמרים אחרים, יוצר עם אהוד מנור, מקדש מסורת עם ג'קי לוי ויוצא למסע ישראלי מהמיטב ביצירות המוזיקליות המהוות נכס צאן ברזל בפס הקול הישראלי, שירים המזוהים בחלקם עם עתות מצוקה, נחשולי קרב ומאבק (אתם זוכרים את השירים, ליל חניה), הקיצר, אני לא צריך לפרט בפני הקוראים את כל מגילת תולדות והיות…

לפני מספר שבועות תכנן חנן יובל לערוך מופע בתיאטרון הלאומי הבימה, לא משהו גרדניוזי, מופע אינטימי, אחד על אחד באולם הקטן, 180 איש, וילון אדום ארגמני, רצפת פרקט ושולחנות קטנים להסיבה, האיש והגיטרה האקוסטית.

חנן יובל, מארח הורי חיילים, הבימה. צילום: יובל אראל
חנן יובל, מארח הורי חיילים, הבימה. צילום: יובל אראל

או אז פרצה המערכה הצבאית, עלו חששות, לקיים, לא לקיים, יגיע קהל, לא יגיע קהל, עד שמתוכנן מופע בתל אביב, אירוע נדיר במסלולו העובר בארץ ישראל הישנה והטובה, מעל 15 שנים חלפו מאז הפציע על במה תל אביבית. הוא בכלל תושב בקעת אונו עתה.

אבל הבימה נרתמת, מי שמאחורי הקלעים דואג כי המופע יתקיים כסדרו, הורי חיילים תושבי הדרום העושים כעת בעזה מאותרים ומוזמנים ליטול חלק בשעתיים של פסק זמן מהדאגות והלחצים לחוות קלאסיקה ישראלית במיטבה, עם פס קול הכולל מעל 20 שירים ממבחר יצירתו העשירה ועשייתו רבת השנים.

שלמה זיכל, חנן יובל המפיק. צילום: יובל אראל
שלמה זיכל, חנן יובל המפיק. צילום: יובל אראל

אורח במופע, הילד, עדיין לא נער, שלמה זיכל, בוגר תוכנית הריאליטי "בית ספר למוזיקה" נכדו של החזן נפתלי הרשטיק, מותג בעולם החרדי, חנן יובל עובד עימו על אלבום הבכורה, זיכל עולה ומבצע שני שירים, חנן מתמוגג מהצד.

שעתיים תמימות מחזיק חנן יובל את הקהל, אין זה מופע חדש, לא שירים שרק עלו ללינקטון, פטיפון ותחנות הרדיו, חומרים המוטמעים בהיסטוריה שלנו, חנן מטבל את פס קול השירים בסיפורים ואנקדוטות מהעבר, איך עניין מתחבר לעניין, שיר מתחבר לסיפור, מימי המושבה, ימי המלחמות, מגיע לאחור עד מלחמת השחרור והסיפור על אלתרמן המשורר הרגם, סובב דרך שיתוף פעולה עם בני אמדורסקי השובב, הולך למסע יהדות, פרויקטים עם אהוד מנור, נכסי צאן ברזל אמרתי כבר? ניתוק לשעתיים עשירי צלילים, חנן, הגרסה המקומית לפול סיימון, בסגנונו, במראהו החיצוני, מרחיק את הקהל מההתראות בסמארטפונים, מקבל תשואות מהורי החיילים, מנהל שירה בציבור עם המנוניו השגורים, ערב ארצישראלי בעיצומה של מערכה, לפני ימים ספורים עמדו מעל ראשינו אנשים אובדי דרך שגדפו את מיטב בנינו, עתה הורי הבנים מתענגים על רגעים של תרבות, מוזיקה וגעגוע.

איש זונק ואיש יורה ואיש נופל (ליל חניה, אלתרמן)

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו

 

 

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

2 תגובות

  1. אלו שירים ביצע שלמה זיכל וצדוע אין סרטונים שלו מהמופע? (אגב, סבא שלו החזן הוא בן דוד של מישהי שנישאה לבן דוד של אמי [שנפטר בשנה העברית הקודמת], כלומר לאמו של זיכל (ולאחיה ובני הדודים שלה מצד אביה) ולי (ולאחי ובני הדודים שלנו מצד אמנו) בני דודים שניים משותפים (הילדים של הבן דוד של אמי והבת דודה של האחים החזנים הרשטיק).

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: